Domov Recenzie Recenzia: PocketBook Touch Lux 4

Recenzia: PocketBook Touch Lux 4

Zdielať

Testovali sme zaujímavý model od výrobcu čítačiek elektronických kníh PocketBook, ktorý má označenie Touch Lux 4, ktorý podobne ako ostatné čítačky chce priniesť väčšie pohodlie pri čítaní elektronických kníh.

Zariadenie je zabalené v malej krabičke, v ktorej bol okrem čítačky prepájací kábel a návody. Hoci má čítačka väčšie rámiky okolo displeja, sú na prijateľnej úrovni. Predsa len čítačky majú ešte ďaleko k dnešným trendom medzi smartfónmi, kde prevažujú minimalistické rámčeky. Pod displejom je síce viac miesta, výrobca tu ale umiestnil hardvérové tlačidlá na ovládanie. Celkové rozmery predstavujú 161×108×8 mm a hmotnosť zariadenia je príjemných 155 gramov.

Testovaný model je v čiernej farbe, okolo displeja je na dotyk príjemná pogumovaná obruba. Na prednej strane je 6“ e-ink displej s LED osvetlením, pod ktorým sú umiestnené štyri hardvérové tlačidlá – zľava domov, vzad, vpred a menu. Označené sú len miernymi výstupkami bez nejakého výrazného odlíšenia, bez problémov ich ale možno nájsť a stlačiť. Mali sme mierne obavy o tuhosť stláčania, ale nemali sme s nimi žiaden problém.

Boky zariadenia sú prázdne, len na spodnej strane sú porty: microUSB na prenos dát alebo nabíjanie, slot na microSD kartu a vypínač. Vypínacie tlačidlo je podsvietené, indikuje zapnuté zariadenie a blikne pri prevrátení strany. Pri zapnutí treba tlačidlo dlhšie podržať niekoľko sekúnd, čo môžu používatelia vnímať trochu negatívne. Na druhú stranu, je to práve dlhšie stlačenie, ktoré zabráni náhodnému zapnutiu čítačky. Vypínanie je už o poznanie intuitívnejšie, po stlačení tlačidla sa čítačka uspí a vypne sa po dvojsekundovom podržaní.

Spracovanie čítačky je na veľmi dobrej úrovni a hoci ide o plast, nič nevŕzga a všetko do seba pekne zapadá. Nejde síce o unibody konštrukciu, výrobca tu totiž použil dva diely, čo zjednodušuje servis v prípade potreby. Azda jediná nevýhoda je, že matný plast po čase zachytáva odtlačky prstov. Pohodlné je listovanie medzi stranami, ktoré možno realizovať tlačidlami pod displejom, alebo pomocou dotykového displeja. Je teda na používateľovi, ktorý spôsob preferuje viac.

Hardvérový základ tvorí jednojadrový 1,0 GHz procesor, 512 MB operačnej pamäte a pre používateľa je dostupných 8 GB pamäte, ktorá sa dá pomocou microSD kariet rozšíriť o 32 GB. Výkon procesora a veľkosť vnútornej pamäte sú dostatočné, avšak počas testovania čítačky sme rozširovali pamäť microSD kartami. Poteší aj veľmi široká podpora formátov – okrem klasického Mobi alebo EPUB si poradí aj s textovými súbormi, PDF či obrázkami JPG.

Čítačke nerobia problémy ani technologické časopisy v PDF formátmi, ktoré majú aj obrázky a sú vo farbe. Keďže ide o čierno-biely e-ink displej, zobrazí ich čierno-bielo. Čítanie na čítačke síce nie je také rýchle pri presune medzi stranami, ale šetrí zrak, keďže nepoužíva klasický displej, ale e-ink. Tu nehrozí ani modré svetlo, ktoré sa na smartfónoch a tabletoch snažíme najmä večer obmedzovať.

O zobrazovanie sa stará dotykový 6“ e-ink displej s rozlíšením 1024×758 pixelov s hustotou 212 ppi, ktoré je viac ako dostatočné na pohodlné používanie a čítanie kníh. E-ink displej má mierne teplejšie farby, čo sa prejavuje sfarbeným do žlta. Nie je to ale nič výrazné a pri prvom pohľade sme si to ani nevšimli. Avšak ostrosť, kontrast a aj samotné rozlíšenie sú vynikajúce, za čo musíme výrobcu veľmi pochváliť. Škoda len osvetlenia, ktoré mohlo byť viac dotiahnuté k dokonalosti. Taktiež aj pretáčanie strán je vcelku rýchle, štandardne sme mali nastavené úplné prekreslenie až po 10 stranách, keďže aj čiastočné prekresľovanie je veľmi uspokojivé.

Dotykové ovládanie je intuitívne a zjednodušuje prácu, či už pri nastavovaní, čítaní, alebo hraní hier. Rýchlo sme si zvykli na pretáčanie strán, ktoré možno realizovať jednoduchým stlačením kraja obrazovky a spodná časť pretočí stranu dozadu, zatiaľ čo od stredu vyššie možno pretočiť stranu dopredu. Displej podporuje aj viac dotykov naraz, čo je celkom príjemný bonus.

Po zapnutí čítačky sú na úvodnej strane posledné knihy. Možnosti nastavenia sú rôzne, azda to najdôležitejšie je, že čítačka obsahuje aj niekoľko hier (Sudoku, Čmáranie a Šach), internetový prehliadač, prehrávač hudby a kalkulačku. Prítomná je tiež aj cloudová služba Dropbox, Send-to-Pocketbook na odosielanie kníh pomocou Wi-Fi a kníhkupectvo. Zaujímavý je tiež aj slovník, ktorý uľahčí čítanie zahraničnej literatúry v pôvodnom jazyku, alebo poslúži ako prekladový slovník pre neznáme slovo.

Li-ion batéria v čítačke má kapacitu 1500 mAh, čo postačuje podľa výrobcu na viac ako mesiac používania. Tento údaj je veľmi orientačný a závisí hlavne od používania. Nám sa pri polovičnom jase osvetlenia podarilo prečítať 150 stranovú knihu, pričom ubudlo zhruba 8% batérie. Najväčší žrút batérie je osvetlenie, keďže samotný e-ink displej je extrémne úsporný. Po vypnutí LED svetla výdrž celkom rapídne vzrastie.

PocketBook Touch Lux 4 je čítačka kníh, ktorá sa snaží priniesť na trh viac ako len e-ink displej a dve tlačidlá na ovládanie zariadenia. Ponúka totiž široké možnosti a množstvo prídavných funkcií. Potešila nás tiež starostlivosť výrobcu a počas nášho testovania sme získali dve aktualizácie systému. Oceňujeme však podporu pre široké množstvo formátov kníh, nízku hmotnosť a aj kompaktné rozmery, ktoré umožňujú používateľovi pohodlnú manipuláciu. Čítačke vyčítame slabšie podsvietenie displeja, či nemožnosť zoomovania PDF súboru. Cena sa pohybuje na úrovni 100 eur.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: 1,0 GHz
Pamäť: 512 MB RAM + 8 GB ROM + microSD karty (do 32 GB)
Rozmery: 161×108×8 mm
Hmotnosť: 155 gramov
Displej: dotykový 6“ e-Ink Carta, 1024×758 px, 212 ppi, LED osvetlenie
Globálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Batéria: Li-Ion 1500 mAh
Materiál obrazovky: Sklo
Počet stupňov sivej: 16
Formáty elektronických kníh: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Formáty obrázkov: JPEG, BMP, PNG, TIFF
Zvukové formáty: MP3
Doplnkové funkcie:  ReadRate, Dropbox, Send to PocketBook, Kníhkupectvo, PocketBook Sync, Prehliadač, Hudobný prehrávač, Kalkulačka, Kalendár a hodiny, Šach, Klondike, Čítačka RSS, Sudoku, Scrible

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitný displej s podsvietením
+ Malé rozmery a hmotnosť
+ Široká podpora formátov
+ Vstavaný hudobný prehrávač
+ Rýchle reakcie e-ink displeja
+ Množstvo doplnkových funkcií

Mínusy
– Pre niekoho vyššia cena
– Nerovnomerné podsvietenie
– PDF neumožňuje zoomovať

Zapožičal: PocketBook