Domov Periférie Recenzia: Philips 326M6VJRMB

Recenzia: Philips 326M6VJRMB

Zdielať

Mnoho používateľov sa teší z HDR technológie, ktorá sa čoraz viac stáva súčasťou výbavy monitorov. Častým problémom však sú podanie farieb, alebo nízky jas. Holandský výrobca však ponúka riešenie v podobe testovaného monitora Philips 326M6VJRMB s 32“ 4K panelom.

Model má moderný vzhľad s kovovým stojanom v tvare trojuholníka. Rámy sú v porovnaní s niektorými najnovšími modelmi široké (na vrchu a stranách 14 mm, na spodku 23 mm), pričom výrobca použil lesklý čierny plast. OSD (On Screen Display) sa ovláda pomocou joysticku v zadnej časti monitora. Zboku je monitor pomerne štíhly, má 16 mm v najtenšom mieste po stranách, ku stredu jeho hrúbka narastá. Dodávaný stojan umožňuje sklon 5° dopredu, 20° dozadu a nastavenie výšky monitora. Toto nastavenie je v rozmedzí 178 až 610 mm (najnižšie sklopenie spodnej časti vs. najvyšší bod hornej časti panelu). Zadnú stranu tvorí prevažne lesklý čierny plast. Stojan sa pripevňuje v strede a možno ho veľmi ľahko odstrániť pomocou tlačidla vzadu. Monitor možno takisto zavesiť na stenu, alebo použiť držiak na monitory pomocou VESA 100×100 mm. Konektorová výbava zahŕňa konektor pre externý napájací adaptér, tri HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, štyri porty USB 3.0 (dve z toho podporujú rýchle nabíjanie), dva 3,5 mm audio jack konektory (pre vstup a výstup) ako aj 2×5W reproduktory. Reprodukcia zvuku je veľmi slabá až priemerná – pri používaní sme radšej siahli po externom audio príslušenstve. Hlasitosť reproduktorov, takisto ako nastavenie farieb, možno upravovať ťuknutím na joystick.

Veľmi zaujímavý doplnok, ktorý sme spolu s monitorom testovali je praktický držiak Arctic Z3 Pro s možnosťou upevnenia troch monitorov, ktorý sa primontuje pomocou skrutiek k stolu používateľa a je ideálnym prostriedkom na maximálny zážitok z hrania alebo efektívnu prácu. Držiak je prispôsobený na pripojenie monitorov tak, aby používateľ šetril pracovné miesto stola.  Páči sa nám šikovne vyvinutý systém držania monitorov. Avšak, jedinou nevýhodou je nutnosť do ramena (držiaka) osadiť minimálne dva monitory (ak používateľ osadí iba jededen, konštrukcia nie je pevná a monitor je výrazne nahnutý na stranu kde má ťažisko. Páči sa nám, že sú na základni držiaka štyri USB 3.0 porty, ktoré možno použiť na pripojenie rôznych periférií alebo nabíjanie mobilného telefónu. Súčasne ramená držiace monitory umožňujú elegantne ukryť káble tak, aby ste v nich mali poriadok.

Monitor používa technológiu MVA, čo je hybrid TN a IPS panelu. Displej má 32“ a ponúka vysoké rozlíšenie – 4K Ultra HD (3840×2160 pixelov). Na displej je radosť pozerať, má veľmi jemné rozlíšenie na vhodne veľkej uhlopriečke (tak ako je na 24“ najlepšie Full HD, na 27-28“ 2K Quad HD, tak považujeme 4K Ultra HD najlepšie na 32-34“ modely). Zaujímavosťou testovaného monitora je funkcia Ambiglow – 10 LED diód zo spodnej strany monitora, ktorá dotvára scénu pod monitorom. Najlepšie pôsobia na bielom povrchu. V podstate ide o rovnakú technológiu, ktorú používa výrobca už roky v televízoroch. Používatelia, ktorým by tento doplnok prekážal, ho môžu pomocou joysticku vypnúť. Poteší farebné podanie panelu, ktorý je 98,61% DCI-P3, 114% NTSC a 135% farebného priestoru sRGB. Znamená to, že je monitor vhodný pre multimédiá (ako je strih videa), či prácou s fotografiami.

Aj napriek tomu, že má monitor frekvenciu 60 Hz, je pre hráčov určená technológia Adaptive-Sync, ktorá spolupracuje s grafickými kartami AMD Radeon (FreeSync) a NVIDIA GeForce (G-SYNC). Rozsah je však pre tento model obmedzený v rozmedzí 40 – 60 Hz. Multimediálni nadšenci si prídu takisto na svoje vďaka podpore HDR s certifikáciou DisplayHDR 600, takže filmy z Netflixu budú vyzerať lepšie než na bežnom monitore. Síce sú na trhu aj vybavenejšie modely, tie sú však aj oveľa drahšie. Cena nami testovaného monitoru je 500 eur a hoci to nie je málo, ponúka veľmi dobrú výbavu za danú cenu. Používatelia, ktorí hľadajú Ultra HD monitor za prijateľnú cenu s podporou HDR pre filmy, či Adaptive-Sync na hry, môžu uvažovať nad testovaným zariadením.

Zapožičal: Philips

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno