Domov Periférie Recenzia: Philips 272B7QUBHEB

Recenzia: Philips 272B7QUBHEB

Zdielať

Otestovali sme 27“ monitor s Quad HD rozlíšením, ktorý je  určený pre domácnosti a zároveň do kancelárie. Cena je na úrovni 450 eur, takže čo možno očakávať?

V prvom rade chválime kvalitu konštrukčného spracovania. Ide síce o plast, má však pomerne malé rámčeky okolo displeja, takže pôsobí veľmi moderne. Azda jediná chyba krásy je pomerne labilný stojan. Okrem základného stojana možno monitor uchytiť aj na stene VESA držiakom, avšak je nutné počítať s hmotnosťou 7,6 kg. Rozmery zariadenia predstavujú 614×548×257 mm. Oceňujeme funkciu pivot, vďaka čomu možno monitor otočiť o 90° a používať v režime na výšku. Stojan umožňuje nastaviť výšku, pre používateľov je takisto k dispozícii náklon pre čo najpohodlnejšie používanie. Veľmi zaujímavý doplnok, ktorý sme spolu s monitorom testovali je praktický držiak Arctic Z3 Pro s možnosťou upevnenia troch monitorov, ktorý sa primontuje pomocou skrutiek k stolu používateľa a je ideálnym prostriedkom na maximálny zážitok z hrania alebo efektívnu prácu. Držiak je prispôsobený na pripojenie monitorov tak, aby používateľ šetril pracovné miesto stola.  Páči sa nám šikovne vyvinutý systém držania monitorov. Avšak, jedinou nevýhodou je nutnosť do ramena (držiaka) osadiť minimálne dva monitory (ak používateľ osadí iba jededen, konštrukcia nie je pevná a monitor je výrazne nahnutý na stranu kde má ťažisko. Páči sa nám, že sú na základni držiaka štyri USB 3.0 porty, ktoré možno použiť na pripojenie rôznych periférií alebo nabíjanie mobilného telefónu. Súčasne ramená držiace monitory umožňujú elegantne ukryť káble tak, aby ste v nich mali poriadok.

Konektory monitora sú zo spodnej strany, kde sú umiestnené HDMI v1.4, DisplayPort v1.2 plus DisplayPort výstup, USB-C, USB 3.2 hub, Ethernový RJ45 konektor a 3,5 mm audio jack. Súčasťou sú reproduktory, zabudované priamo do monitora, svojou kvalitou však neoslnia a ide skôr o bežný štandard monitorov. Vďaka audio jacku umožňuje výrobca pripojiť slúchadlá alebo reproduktory a užiť si tak lepší a kvalitnejší zvuk z externého audia. Zaujímavosťou je DisplayPort výstup, vďaka čomu možno ku monitoru pripojiť druhý monitor. USB hub slúži na dokovanie pripojeného notebooku. Stačí ho jednoducho pripojiť s USB-C káblom a ten poslúži na prenos obrazu, pripojených zariadení, ako aj nabíjanie zariadenia najviac do 65W. Túto funkcionalitu pripojenia s jedným USB-C káblom sme otestovali spolu s notebookom Acer Swift 5 a tiež Lenovo ThinkPad P43s.

Poteší 100% pokrytie RGB a 89% AdobeRGB farebného spektra spolu s obnovovacou frekvenciou 75 Hz. Vďaka tomu má monitor perfektné farby, vhodný je aj na občasné hranie a to vďaka rýchlemu 75 Hz panelu. Pri hrách je azda jediným limitom odozva 5 ms, v praxi ju však nijak nepociťujeme a naopak chválime perfektné podanie farieb, čo sa dá pripísať použitému IPS panelu. Výrobca udáva maximálny jas na úrovni 350 cd/m, nám sa podarilo namerať hodnoty atakujúce 390 cd/m. Pokiaľ ide o spotrebu, tá sa pohybuje na úrovni 18 – 28W, čo sú aj vzhľadom na rozmery panelu a jeho rozlíšenie veľmi dobré hodnoty.

A čo je zaujímavé na tomto monitore s úzkymi rámčekmi? Webkamera, ktorú možno použiť aj na funkciu Windows Hello, teda na rozpoznávanie tváre používateľa pri odomknutí zariadenia, je vysúvacia. Svojou kvalitou neohúri, ale na svoj účel poslúži. Testovaný monitor Philips 272B7QUBHEB má rozhodne čo ponúknuť. Má veľký a kvalitný IPS panel, funkcie dokovacej stanice, integrovanej priamo v monitore, takže odpadá používanie externých dokovacích staníc, úzke rámčeky okolo displeja, prijateľnú spotrebu. Škoda iba LED diódy, ktorá v prípade stand by režimu nepríjemne bliká, čo motivuje používateľa monitor vždy vypínať, a pri každom zapnutí monitora sa zobrazuje veľké a dosť do očú bijúce logo Philips. Pri svojej cene ponúka monitor skutočne veľmi dobré funkcie, rozhodne ho odporúčame.

Zapožičal: Philips

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno