Domov Počítače Recenzia: Patriot Burst 960GB

Recenzia: Patriot Burst 960GB

Zdielať

V posledných rokoch je najobľúbenejšie úložisko pre počítače SSD vo formáte M.2 a prekonalo tak kedysi dominantné SSD SATA. Sú však situácie, kedy treba siahnuť aj po SATA SSD.

SATA SSD boli populárne už mnoho rokov pred M.2 diskami. Aj keď používanie SSD M.2 prudko vzrástlo, neznamená to, že SSD SATA čoskoro zmiznú. V skutočnosti mnohí používatelia uprednostňujú na ukladanie SSD SATA. Sú lacnejšie a dostupné v oveľa vyšších kapacitách ako kedysi. Používatelia častejšie nahrádzajú staré tradičné pevné disky novšími 1TB, 2TB alebo 4TB SATA SSD. Otestovali sme cenovo dostupný SSD Patriot Burst 960GB, ktorý nezruinuje rozpočet bežných zákazníkov. Ide o 2,5“ disk s hrúbkou 7 mm, ktorý sa zmestí do ultrabookov, využitie nájde v notebookoch a stolových počítačoch. Disk je taktiež vhodný aj pri upgrade zostáv, či starších notebookov pri prechode z klasických diskov HDD. Disk je v predaji vo veľkostiach 120, 240, 480 a 960 GB.

SSD prišiel v balení, ktoré je kombináciou kartónu a plastového blistra. Okrem disku v ňom nie je nič iné. Na obale je všeobecná špecifikácia disku a kontakt na podporu. SSD nepotrebuje k svojej funkčnosti nič iné, takže to vôbec nie je problém. Inštalácia disku je jednoduchá. Stačí pripojiť dátový a napájací kábel SATA a to je všetko. Zariadenie používa populárne technológie na ochranu dát, zlepšenie výkonu a úsporu energie. Nič z toho nie je skutočne nové, keďže disk je na trhu už nejaký čas, ale pri upgrade zostavy z HDD na SSD možno výrazne pocítiť zvýšenie rýchlostí. Testovaný model využíva radič Phison S11 a je dimenzovaný na 2 milióny hodín bezproblémovej práce. Zároveň je dimenzovaný na 835 zapísaných TB. To je pre TLC NAND celkom typické. Vidíme tiež, že za podobnú cenu už iní výrobcovia vydávajú SSD disky QLC, ktoré ponúkajú kratšiu očakávanú životnosť.

Samotný disk vyzerá ako akýkoľvek iný SATA SSD. Nie je na ňom nič nezvyčajné. Vonkajší povrch je z väčšej časti vyrobený z plastu, ktorý by mohla nahradiť nejaká kovová zliatina, ale to by pravdepodobne zvýšilo cenu. Pri testovanom 960GB SSD však netreba robiť kompromisy, tento model ponúkne viac než dostatočné úložisko aj pre náročných používateľov. Navyše aj cena je priaznivá, na úrovni 90€. Napriek tomu, že výrobca deklaruje 560 MB/s pri čítaní a 540 MB/s pri zápise, rýchlosť čítania je v praxi na úrovni 551 MB/s a zápis 495 MB/s. Dosiahnuté rýchlosti tak korešpondujú s výrobcom deklarovanými, resp. je možné dosiahnuť aj o niečo vyššie hodnoty, čo záleží aj od konfigurácie počítačovej zostavy.

Patriot Burst 960GB SSD nie je najrýchlejší, ale je to jedna z lepších možností, ak sa pozrieme na SATA SSD. Disk kombinuje vysoký výkon s nízkou cenou, čo presvedčí používateľov, ktorí hľadajú práve takýto model. SSD možno použiť všade tam, kde chceme nahradiť HDD, ale zároveň si zachovať vyššiu kapacitu. Výrobca dáva na svoj produkt trojročnú záruku. Disk ponúka všetky obľúbené technológie, ktoré zabezpečujú vysoký výkon, stabilitu a ochranu dát. Pracuje na pomerne nízkych prevádzkových teplotách a vďaka cene ho považujeme za dobrú voľbu ako náhradu HDD.

Zapožičal: Patriot