Domov Recenzie Recenzia: Oppo A78

Recenzia: Oppo A78

Zdielať

Ide o 5G smartfón, ktorý patrí cenovo do nižšej strednej triedy. Je k dispozícii v dvoch farebných verziách – v čiernej a modrej, za cenu 275 eur.

Testovaný kus bol v modrej farbe a to v čase ešte pred začiatkom predaja. Vo svete prevažne jednofarebných mobilov je ale svetlá modrá zaujímavá, nepatrí medzi tie „tuctové“. Zadný panel má inak štandardnú výbavu: zvyčajný plochý dizajn, kde z rovnej plochy vystupujú (dosť výrazne) dva veľké prstence fotoaparátu. Mobil sa dobre drží v ruke, má ploché boky a jemne zaoblené rohy. Páči sa nám aj veľmi príjemná (nízka) hmotnosť 164 gramov, hoci jeho rozmery sú už väčšie a to 164×75×8 mm. Povrch zariadenia pôsobí na dotyk ako hladký plast, čo vysvetľuje nižšiu hmotnosť. Kvalita konštrukcie je však zachovaná a nemáme k nej žiadne pripomienky.

Telefón má štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Tlačidlo napájania napravo, ktoré má funkciu aj čítačky odtlačkov prstov, a tlačidlá hlasitosti na ľavej strane. Všetky tri tlačidlá sú príjemné, aj čítačka vo vypínači nám vo väčšine prípadov fungovala bezchybne a bola veľmi rýchla. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s režimom rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má svoje značné limity. Naľavo nad tlačidlami ovládania hlasitosti je tiež šuplík na SIM kartu. Možno do nej umiestniť buď dve karty nanoSIM, alebo jednu kartu nanoSIM a kartu microSD. Pri týchto hybridných slotoch si musí používateľ vybrať, ktorú z možností preferuje.

Mobilu nechýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IP54). Na spodnej strane je monofónny reproduktor, USB-C a 3,5 mm audio jack konektor spolu s mikrofónom. O zobrazenie sa stará 6,56“ IPS LCD panel s HD+ rozlíšením (1612×720px, 20:9, 269 ppi). Farby sú v porovnaní s AMOLED panelom menej živé a najmä nemožno očakávať dokonalú čiernu. Zobrazovanie farieb je inak veľmi dobré, ich prispôsobenie je možné v nastaveniach zmeniť podľa preferencie používateľa (studenú, teplú). Tiež tu možno prispôsobiť obnovovaciu frekvenciu, na výber je však (logicky) iba 90 Hz a 60 Hz.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 700 s podporou 5G sietí. Je to tradičný zástupca low-end triedy, spolu s grafikou Mali-G57 MP2. Počas nášho testovania sme zaznamenali aj pomalšie reakcie a spomalenia. Multitasking je vďaka 4GB RAM dobrý, ale badať často pomalé reakcie, čo je už dnes častokrát limitujúce. Vnútornú pamäť 128GB možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet, najviac na 512GB. Počas testovania sme často zaznamenali spomalenie a nižšiu dynamiku pri práci. Výrobca predinštaloval systém Android 13 s nadstavbou ColorOS 13. Pre rýchlejšie reakcie odporúčame vypnúť animácie priamo vo vývojárskych možnostiach, čím sa reakcie zrýchlia.

Kapacita batérie dosahuje 5000 mAh a umožňuje dobíjanie s výkonom 33W. To znamená, že z nuly na 100% kapacity sa nabije za zhruba 90 minút. Hoci už sú na trhu aj rýchlejšie možnosti nabíjania, poteší, že z nuly na 30% sa mobil nabije za 35 minút. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale cez deň. Za nevýhodu považujeme absenciu bezdrôtového nabíjania (a tiež reverzného). Prax ukazuje, že pri displeji s 90 Hz frekvenciou displeja možno dosiahnuť dva dni výdrže a nie je nutné mobil nabíjať tak často. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania.

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty – jeden selfie vpredu a dva vzadu. Hlavný snímač s 50 MPx robí 12,5 MPx snímky (používa 4 subpixely do jedného tzv. „binning“). Dopĺňa ho 2 MPx snímač pre hĺbku. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa aj v prítmí, snímkam však chýba sýtosť a vernosť farieb. Celkovo ho hodnotíme ako priemerný, resp. priamo úmerný cene a zameraniu. Pri pohľade na fotografie na veľkom monitore vidieť výraznejší šum. Ďalší snímač nenájde veľké využitie: bokeh snímač s 2 MPx možno označiť len za priemerný a obmedzene použiteľný. Mobil umožňuje samozrejme aj záznam videa, a to v maximálnom rozlíšení Full HD (1080p) pri 30 fps.

Telefón je vhodný najmä pre používateľov, ktorí hľadajú najmä cenovo výhodné modely. Oppo A78 je 5G smartfón, ktorý je ľahký a vcelku rýchlo sa nabíja. Pomerne  dobre fotí, ak hodnotíme iba hlavný snímač. Oceňujeme zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Za nevýhodu považujeme plastové spracovanie, hoci je kvalitné. Telefón má dosť veľa kompromisov, s ktorými pred kúpou treba počítať. Svoju cieľovú skupinu si však zrejme nájde.

Zapožičal: Oppo