Domov Recenzie Recenzia: OnePlus Nord

Recenzia: OnePlus Nord

Zdielať

Spoločnosť OnePlus, ktorá bola v minulosti známa cenovo dostupnými smartfónmi, sa vrátila „ku koreňom“ a ponúka cenovo dostupný model. Ide aktuálne o najlacnejší 5G smartfón na našom trhu. Čo všetko prináša?

Zdá sa, že výrobca šetril na správnych miestach. Hoci je konštrukcia plastová, väčšina používateľov si na telefón i tak nasadí puzdro, takže je aj skupina zákazníkov, ktorým to nebude prekážať. Dostupný je pritom v dvoch farebných verziách – nami testovanej modrej, ktorá je zaujímavá, a potom ešte podľa nás v trochu tuctovej šedej. V predaji sú pritom aj dve pamäťové verzie – 128GB a 256GB. Keďže telefón nepodporuje karty pre rozšírenie pamäti, odporúčame vyššiu verziu. Výrobca sa tento rok rozhodol, že dva telefóny OnePlus pre náročných nestačia a chce osloviť používateľov hľadajúcich cenovo dostupnejšie zariadenie. Takto bol vyvinutý OnePlus Nord, ktorý výrobca promoval tak, aby sa dostal do povedomia bežných používateľov.

Zaujal nás dizajn, páči sa nám tiež tenké šasi a príjemne zaoblený tvar telefónu, ktorý sa v ruke dobre drží. Ergonómia je na veľmi dobrej úrovni. Rozmiestnenie tlačidiel je rovnaké ako aj pri ostatných telefónoch OnePlus, naľavo je tvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, napravo vypínač a posuvník. Jeho posunutím možno jednoducho meniť jednotlivé profily (tichý, vibrácie a normálny), pričom ich možno prispôsobiť podľa potreby v nastaveniach. Je to veľmi dobrá funkcia, ktorú ocenia používatelia pri rýchlej zmene režimu. Okrem OnePlus má podobný posuvník (medzi tichým a normálnym profilom) už len Apple iPhone. Hoci je Nord spracovaný z plastu, spadá do strednej triedy, v ktorej nejde o nič neobvyklé, no aj napriek tomu je konštrukcia stále dostatočne pevná.

Za nevýhodu považujeme chýbajúcu zvýšenú odolnosť voči vode a prachu, navyše aj fotoaparáty vystupujú nad okolitý povrch čo možno vyriešiť silikónovým puzdrom, ktoré je dodávané výrobcom priamo v balení. Takisto je už po vybalení na displeji z výroby aplikovaná ochranná fólia, hoci viac by nás potešilo kvalitné 9H sklo. Ale je to stále fajn bonus, ktorý umožňuje telefón po kúpe ihneď používať bez nutnosti dokupovania skla a krytu. Konektivita zariadenia ponúka okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.1 aj NFC pre platby smartfónom a podporu pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1200/150 Mbps (download/upload). V telefóne je aj podpora pre volanie cez 5G sieť, ktorá u nás zatiaľ nie je masovo dostupná. Aktuálne pokrývajú najnovšou sieťou určité lokality iba dvaja operátori: 4ka vo veľmi malom okruhu v Banskej Bystrici, a O2 nedávno pokrylo malú časť v niektorých mestských častiach Bratislavy (Ružinov, Petržalka, Dúbravka a Karlova Ves).

O zobrazenie sa stará 6,44“ Fluid AMOLED displej s rozlíšením 2400×1080 pixelov a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. V nastaveniach je možné vybrať, či chce používateľ základných 60 Hz alebo výrobcom predvolených 90 Hz. Displej má pomer strán 20:9, 408 ppi a na ľavej strane je výrazný výrez pre dva snímače selfie fotoaparátu. Displej má aj na priamom slnku veľmi dobre čitateľný a vďaka 90 Hz aj rýchly a plynulý obraz. Plynulosti ešte viac dopomôže vypnutie animácii systému, ktoré sú prakticky zbytočné. Výrobca zrejme do systému priamo integroval funkciu, pomocou ktorej si sám určuje, kde je plynulý pohyb vhodný a kde nie, čím sa šetrí stav batérie. Napríklad v aplikácii YouTube to nevyzerá, žeby dokázala fungovať na 90 Hz, naopak v menu, či v Chrome to neplatí a pohyb v aplikácii je plynulejší.

Priamo v displeji je integrovaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje pomerne dobre, hoci občas sa stane, že na prvýkrát nerozpozná prst a priloženie treba opakovať. Takisto možno odomykať zariadenie pomocou rozpoznania tváre a hoci sú tu až dva snímače fotoaparátu, stále ide o tzv. 2D, ktoré má problém s rozpoznaním počas tmy. Nepotešila nás absencia aplikácie AlwaysOn Display, ktorú by sme rozhodne ocenili. Výrobca šetril aj na zvuku, používateľom musí postačovať jeden (monofónny) reproduktor, ktorý má iba základnú funkciu. Chýbajú basy, absentujú aj stredy a pri sledovaní filmov a počúvaní hudby odporúčame siahnuť po externom audiu. Zaujímavé tiež je, že Nord nemá 3,5 mm audio jack, čo je konkurenčná nevýhoda a výrobca tak používateľov tlačí do bezdrôtových slúchadiel, prípadne káblových slúchadiel s USB-C.

Výrobca One Plus sa vždy pasoval do role „zabijaka vlajkových lodí“ a hľadel predovšetkým na maximálny výkon svojich zariadení. Ani Nord nevybočuje z nastaveného trendu a v rámci svojej kategórie ponúka procesor Qualcomm Snapdragon 765G (ktorý spadá do strednej triedy), doplnený o 8GB (pri 128GB verzii), alebo dokonca až 12GB (pri 256GB verzii) operačnej pamäte. Uspokojí teda aj náročných používateľov, ktorí chcú hrať hry. Treba však veľmi dobre zvážiť, ktorú pamäťovú verziu používateľ zvolí, nakoľko telefón nepodporuje pamäťové karty. Má však dva sloty na nanoSIM Karty, čo je už pri väčšine čínskych zariadení klasika.

Výrobca používa zaujímavé tapety, ktorými chce „zamaskovať“ výrez aby nepútal toľko pozornosti

Rozhodne oceňujeme úplne plynulý systém a to vďaka odľahčenej verzii Android 10 – OxygenOS. Už je roky známe, že prostredie od OnePlus je najrýchlejšie a považujeme ho aj za najlepšiu nadstavbu. Plynulosť a svižnosť je na výbornej úrovni, nič neseká ani pri náročnom multitaskingu. Nadstavba sa navyše vyznačuje aj jednoduchosťou a tiež prehľadnými možnosťami nastavenia. Oceňujeme, že Nord ponúka predinštalované iba základné aplikácie, ktoré možno v prípade potreby odinštalovať. Takisto je často problémom aj duplicita aplikácii (výrobca do telefónu predinštaluje svoje a tiež aj tie základné od Googlu) najmä v prípade smartfónov od Samsungu, LG, či Huawei/Honor, avšak v prípade OnePlus je tu iba niekoľko základných.

Kapacita batérie je 4115 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s výkonom 30W. To znamená, že 70% kapacity batérie sa nabije za 35 minút, čo je fantastické najmä pre častých cestovateľov a používateľov, ktorí potrebujú nabíjať zariadenie rýchlo. Navyše, už netreba nabíjať batériu cez noc, ale stačí cez deň. Nord však nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ani reverzné nabíjanie. Prax v našom prípade takisto ukázala, že pri displeji s 90 Hz frekvenciou vydržala batéria jeden deň a pri znížení frekvencie displeja na 60 Hz možno dosiahnuť dva dni. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania. Energeticky medzi náročnejšie patrí navigácia, pričom smartfón podporuje viac štandardov – americký navigačný systém GPS, ruský GLONASS, čínsky Beidou (BDS), doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo a tiež regionálny navigačný systém pre Indiu (NavIC).

Tmavý režim operačného systému, prehľadné nastavenia v smartfóne

Zaujímavosťou je šesť fotoaparátov. Dva snímače sú vpredu, vhodné pre milovníkov selfie fotiek. Ide pritom o kombináciu základného (širokého) 32 MPx a 8 MPx snímača (ultra širokouhlý) so záberom 105° pre skupinové fotky. Svojou kvalitou však neoslnia a očakávali sme od nich lepšie výsledky. Zaujímavejšie sú štyri snímače vzadu. Je tu hlavný (široký) 48 MPx snímač, totožný aký je v modeli OnePlus 8 s optickou stabilizáciou, ktorý však vytvára „iba“ 12 MPx fotografie. Vo svojej kategórii patrí k tomu lepšiemu a hodnotíme ho ako nadpriemerný. Páči sa nám verné farebné podanie a ostrosť aj za zhoršených svetelných podmienok. Možno taktiež konštatovať, že technológia 48 MPx snímača, ktorý vytvára 12 MPx fotky, znamená spájanie štyroch subpixelov do jedného a preto vytvára kvalitnejší obraz. Neplatí totiž, že viac pixelov je viac adidas.

Ďalšie tri snímače však neposkytujú prevratnú kvalitu, práve naopak. Ultraširokouhlý objektív má nižšie 8 MPx rozlíšenie a na kvalite sa to citeľne prejavuje. Hoci počas dňa a v exteriéri ním možno zrealizovať dobré fotky, s postupným zhoršovaním svetla sa výsledky fotiek zhoršujú. Tretím je 5 MPx hĺbkový snímač a tiež 2 MPx makro snímač (vhodný napríklad na fotenie kvetín alebo iných blízkych predmetov), avšak na fotky z blízka skutočne nevhodný pre jeho príliš nízke rozlíšenie. Lepšie je fotiť na hlavný snímač celý záber a na fotky spraviť výrez (napríklad kvetu), ktorý bude oveľa lepší ako na makro snímači. Možno konštatovať, že reálny prínos majú dva snímače, ostatné dva sú skôr do počtu, alebo kvôli marketingu – čím viac snímačov fotoaparátu, tým lepšie. Ale to v praxi neplatí.

Hoci Nord má štyri snímače a každý má inú funkciu, chýba tu teleobjektív na priblíženie objektov. Smartfón ponúka dvojnásobné priblíženie, ide však o digitálny a nie optický, bezstratový zoom (zabezpečuje ho hlavný, primárny snímač). Nord podporuje aj video v 4K a paradoxne zadný fotoaparát iba pri 30 fps, avšak predný ponúka 4K pri 30 aj 60 fps. Je tu takisto tradične podpora aj pre Full HD video pri 30/60 fps ako aj spomalený režim 240 fps v zadnom fotoaparáte, a Full HD pri 30 a 60 fps pri použití predného snímača.

OnePlus Nord je zaujímavý smartfón strednej triedy. Vhodný je pre menej náročných používateľov, ktorí nepotrebujú najmä fotografické funkcie a uspokoja sa aj s horšími výsledkami fotiek. Výkonu má telefón dostatok, takže poteší aj hráčov. Primárne je však smartfón cielený pre ľudí, ktorí chcú telefón za rozumnú cenu a nechcú kupovať drahé zariadenia alebo častokrát predražené vlajkové lode. Hoci výrobca na mnohých miestach šetril, je to tam, kde sa to dá cenou ospravedlniť (konštrukcia, reproduktor, fotoaparáty), ale to podstatné zachoval. Cena za základný 8GB/128GB model je 430 eur a drahší model 12GB/256GB je 520 eur.

Zapožičal: OnePlus