Domov Recenzie Recenzia: Nokia Lumia 630

Recenzia: Nokia Lumia 630

Zdielať

Na test k nám došla biela verzia. Už na prvý pohľad pôsobí ako čierno-biela placka a to vďaka tomu, že celá predná hrana je čierna a boky ako aj zadná hrana je bielej farby. Zadný kryt je odnímateľný a smartfón sa doň zasúva ako do vaničky, takže kryt obopína  jeho hrany aj po bokoch. Okrem testovanej jedno SIM verzie existuje aj dual SIM verzia.

Rozmery smartfónu sú 130×97×9 mm a hmotnosť je 134 gramov. Má tak prijateľnú veľkosť i hmotnosť a dobre sadne do ruky. Vypínacie tlačidlo spolu s dvojtlačidlom na ovládanie hlasitosti nachádzame na pravej strane, audio konektor (3,5 mm jack) pre pripojenie slúchadiel je na hornej strane. Výbavu dopĺňa nabíjací microUSB konektor na spodnej strane.

Nokia_Lumia_630_02

Zadný odnímateľný kryt je plastový, je však pevný a ani po silnom pritlačení nepočuť vŕzganie. Na dotyk však pôsobí obyčajným dojmom, nie sú tu ani žiadne úpravy povrchu. Výhodou je, že nezachytáva odtlačky prstov a ani nečistoty. Po zložení krytu sa objaví odnímateľná batéria, ktorá má kapacitu 1830 mAh a dvojica slotov – slot na microSIM a microSD pamäťovú kartu. K obom sa však dá dostať až po vybratí batérie.

Nokia_Lumia_630_03

Podstatná vec, ktorá nám však chýba, je prisvetľovací LED blesk. Ten sa tu nenachádza, päť megapixelový fotoaparát sa teda musí spoliehať len na vhodné svetelné podmienky. Ďalšie prekvapenie sa koná aj na prednej strane. Predný fotoaparát tu nie je, rovnako chýba aj informačná dióda. Šetrilo sa aj na balení. V krabici sa totiž nachádza okrem smartfónu len nabíjačka a dokumenty, USB kábel a slúchadlá chýbajú.

Nokia_Lumia_630_04

Väčšinu priestoru na prednej strane zaberá displej. Ten má veľkosť 4,5 palca, ide o IPS panel. Rozlíšenie displeja je 854×480 pixelov pri pomere strán 16:9. Displej je chránený proti poškriabaniu a nárazom odolným krycím sklom Gorilla Glass 3. Oceňujeme, že Nokia siaha po IPS paneli, ktorý ponúka verné zobrazenie farieb a výborné pozorovacie uhly (178°/178°).

Nokia_Lumia_630_05

Na obrazovke je text dostatočne jemný, ako negatívum vnímame len slabý jas displeja. Na priamom slnku je tak problém s čitateľnosťou aj pri nastavenom najvyššom jase. Regulácia jasu je strohá – pozná len tri stavy. Nízky, stredný a vysoký. S nízkym stavom sa dá reálne existovať len v noci, alebo v prítmí, stredný je použiteľný jedine v interiéri, pričom ak sme chceli na displej vidieť jasné farby, používali sme vysoký jas aj v interiéri. V exteriéri, no najmä na priamom slnku je to s jasom katastrofa, pri menej slnečných dňoch je použiteľný. Automatická regulácia tu nie je.

Nokia_Lumia_630_06

Základom smartfónu je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, ktorý je taktovaný na 1,2 GHz. Ide o rovnaký procesor, aký je použitý napríklad v nedávno testovanom smartfóne Sony Xperia M2. Je tu i grafika Adreno 305 a 512 MB RAM. To je v súčasnosti pomerne malá operačná pamäť, avšak na rozdiel od smartfónov s operačným systém Android je Windows Phone o niečo menej náročný. Samozrejme, ocenili by sme, ak by tu bol aspoň gigabajt.

Nokia_Lumia_630_07

Vnútorná pamäť má veľkosť 8 GB, z ktorých je len 4 GB dostupných pre používateľa. Smartfón však podporuje pamäťové karty a to až do veľkosti 128 GB. Operačným systémom je už spomínaný Windows Phone a je tu vo svojej najnovšej verzii 8.1. Známy je svojimi dlaždicami, ktoré tvoria domácu plochu, widgety, aké poznáme z Androidu nečakajte. Pozadie je podobné dlaždiciam, aké poznáme z Windows 8/8.1.

Nokia_Lumia_630_08

Dlaždice sa aktualizujú podobne ako na desktope, záleží od aplikácie. Môže ísť o statickú dlaždicu, ktorá zobrazuje logo, alebo nápis a v prípade novej udalosti, ako je nový neprečítaný mail ukazuje počet nových neprečítaných mailov. Podobne to môže fungovať pri SMS správach a hovoroch. Druhou možnosťou je dynamická dlaždica, akou je napríklad počasie, ktorá sa mení a ukazuje raz aktuálne počasie s pozadím stavu počasia (napr. tmavé mraky pri oblačne) s aktuálnou teplotou, rýchlosťou vetra, ktorá sa po chvíli zmení na predpoveď počasia na pár dní.

Nokia_Lumia_630_09

Priamo na spodnej časti displeja sa nachádza trojica dotykových tlačidiel: Späť – Domov – Hľadať. Funkcia späť je jasná, stlačením tlačidla sa vrátime o krok späť v aplikácií. Dlhším podržaním tlačidla späť vyvoláme funkciu multitaskingu. Môžeme sa tak prepínať medzi otvorenými aplikáciami a v prípade potreby nepotrebné aplikácie ukončovať. Stlačením tlačidla domov sa dostávame na domovskú obrazovku, ktorú tvoria samé dlaždice. Po stlačení hľadať sa dostávame do aplikácie Bing, pomocou ktorej možno surfovať na internete. Vyhľadávaciu službu však nemožno zmeniť.

Nokia_Lumia_630_10

Notifikačná lišta je podobná ako pri Androide, ponúka však štyri skratky: Wi-Fi, režim lietadla, spúšť fotoaparátu a regulácia jasu. Na prvý pohľad nás potešilo ovládanie siete Wi-Fi priamo z notifikačnej lišty, avšak hneď po kliknutí prichádza sklamanie. Po kliknutí na skratku Wi-Fi sa síce zapne sieť a ak máte nastavené už preddefinovanú sieť, pripojí sa. Ak však nemáme žiadnu sieť nastavenú, alebo chceme zapnutú „wifinu“ vypnúť, sme presmerovaní do nastavení. Ovládanie zo skratiek je tak len polovičné a nevyužíva svoj plný potenciál.

Nokia_Lumia_630_11

Poteší oddelená hlasitosť zvonenia a oznámení. V minulosti to nebola bežná vec pri systéme Windows Phone. Stačí kdekoľvek stlačiť tlačidlo hlasitosti a hneď sa zobrazia možnosti, kde sa dá nastaviť úroveň zvonenia a oznámení. Na druhej strane je však zvláštne pomenovanie „senzor úložiska“ – tam možno sledovať stav naplnenia pamäte. Či už vnútornej, alebo externej (pamäťová karta). Nechápeme však, prečo Microsoft používa takéto pomenovanie.

Nokia_Lumia_630_12

Zadný fotoaparát má päť megapixelov, má však priemerné fotografie a záleží najmä od okolitého osvetlenia. Chýba tu LED blesk, ktorý sa hodí najmä pri horších svetelných podmienkach. Pri videu sa treba uspokojiť len s HD rozlíšením (1280×720 pixelov) pri 30 fps. V súčasnosti je to podpriemer, avšak vzhľadom k cene smartfónu považujeme výsledky fotoaparátu za priemerné.

Nokia_Lumia_630_13

Za stále vážny problém operačného systému Windows Phone však považujeme veľmi malý počet aplikácií. Stretávame sa totiž s tým, že väčšina bežne používaných alebo i rozšírených aplikácií z Androidu či iOS tu nie je dostupná. Tiež tu budete márne hľadať aplikácie od Google, ako sú napr. Gmail, Chrome, či YouTube. Na prezeranie internetu si treba vystačiť len s Internet Explorerom, bez synchronizácie s ostatnými zariadeniam. Gmail je možné nastaviť cez predvolený e-mailový klient Outlook, na YouTube existuje alternatíva v podobe aplikácie.

Nokia_Lumia_630_14

Ostatné populárne aplikácie, ako je napr. Pocket, pre ukladanie offline článkov tu nie sú a neexistuje tu ani alternatíva. Najrozšírenejší cloudový server – Dropbox – tu tiež nie je oficiálne podporovaný a treba siahnuť po aplikácii tretej strany, kde sa pri prezeraní obrázkov zobrazuje otravná reklama. Na mobilných zariadeniach sú populárne i bankové aplikácie. Možno s nimi rýchlo skontrolovať stav účtu, či odoslať platbu. Ako sme však spomínali, na Windows Phone existuje veľmi malý počet aplikácií a teda aj aplikácie slovenských bánk tu nenájdete.

Nokia_Lumia_630_01

Dotykové tlačidlá na displeji vidieť nonstop a nemožno ich schovať. Ďalším „čudným“ riešením je fakt, že smartfón s Windows Phone potrebuje reštart telefónu ak chce používateľ  zapnúť alebo vypnúť vibrácie, alebo zmeniť jazyk. Batéria má kapacitu 1830 mAh a jej výdrž je dobrá. Pri bežnom používaní vydržala na jedno nabitie dva až tri dni. Aby sme nezabudli, výhodou voči konkurencii sú bezplatné offline mapy HERE.

Nokia_Lumia_630_15

Nokia Lumia 630 je zaujímavý smartfón. Hoci ponúka priemerný fotoaparát, veľmi malý počet aplikácií a operačný systém Windows Phone s viacerými nedostatkami, predáva sa za zaujímavú cenu. Je dobrou voľbou pre menej náročných používateľov, ale vhodný je i pre začiatočníkov prechádzajúcich z tlačidlových smartfónov. Nokia tiež zaujme aj tých, ktorí vyberajú podľa ceny. Náročnejší používatelia siahnu po inom modeli s pokročilejším operačným systémom a s lepšími parametrami.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 400, 28 nm
Procesor: štvorjadrový 1,2 GHz
Grafika: Adreno 305
Pamäť: 512 MB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Windows Phone 8.1
Displej: 4,5“, IPS LCD s ClearBlack technológiou, 854×480 px., 221 ppi, Gorilla Glass 3
Fotoaparát: Zadný – 5 MPx, autofókus, nahrávanie HD videí (1280×720 px, 30 fps); Predný – nemá
Rozmery: 130×97×9 mm
Hmotnosť: 134 gramov
Batéria: Li-Ion 1 830 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), DLNA
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, FM rádio s RDS
Formát SIM: microSIM
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie
+ Dual SIM verzia v predaji
+ Podpora 128 GB kariet
+ Kompaktné rozmery
+ Prijateľná cena
+ Svižný systém
+ Dobrá výdrž

Mínusy
– Malá pamäť RAM a ROM
– Priemerný fotoaparát
– Chýba notifikačná dióda, LED blesk
– Absencia predného fotoaparátu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 Dual poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Nokia_Lumia_630_Antutu_BenchmarkNokia_Lumia_630_Basemark_OS_II
Nokia_Lumia_630_Benchmark_Free_01Nokia_Lumia_630_MultiBench
Nokia_Lumia_630_Benchmark_Free_02
Nokia_Lumia_630_Benchmark_Free_04
Nokia_Lumia_630_Benchmark_Free_05
Nokia_Lumia_630_Benchmark_Free_06
Nokia_Lumia_630_Benchmark_Free_07
Nokia_Lumia_630_PhoneMark_01
Nokia_Lumia_630_PhoneMark_02
Nokia_Lumia_630_PhoneMark_03
Nokia_Lumia_630_PhoneMark_04
Nokia_Lumia_630_WP_Bench_01Nokia_Lumia_630_WP_Bench_02
Zapožičal: Nokia

Ďalšie odborné recenzie na mobil Nokia Lumia 630 nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár

  1. Mobil je celkom použiteľný. Dokonca mám systém windows phone celkom rád, ale nechápem prečo na tomto mobile nefunguje väčšina slúchadiel s ovládaním hlasitosti.

    Máte niekto podobnú skúsenosť so slúchadlami u windows phone? Lebo andorid mobiloch aj iPhonoch mi ovládanie hlasitosti normálne funguje.