Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-U12S SE-AM4

Recenzia: Noctua NH-U12S SE-AM4

Zdielať

Chladiče rakúskeho výrobcu Noctua patria rozhodne medzi najlepšie. Otestovali sme model NH-U12S SE-AM4, ktorý je vhodný najmä pre menšie zostavy s výkonnými  procesormi na platforme AMD Ryzen.

NH-U12S SE-AM4 má jednovežovú konštrukciu, ktorá sa hodí predovšetkým do microATX a aj do väčších miniITX zostáv. Malá výška a 100% kompatibilita s vyššími operačnými pamäťami však neznamená kompromisy po stránke chladenia. Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah. Všetko je zbalené v hnedo-bielej škatuli, pričom sme boli príjemne prekvapení z dôkladne usporiadaných jednotlivých komponentov vo vnútri, keďže každý má svoju vlastnú škatuľku. Ak teda hľadáte príkladné balenie a zmysel pre detail, práve pri rakúskom výrobcovi ho možno nájsť. Pre používateľa sú k dispozícii aj priložené nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe, ktorý je v oddelenej bublinkovej fólii.

V balení je termálna pasta NT-H1, krížový skrutkovač, kovová samolepka s logom Noctua na počítačovú skriňa a nakoniec nechýba ani stišovací člen, ktorý možno pripojiť medzi základnú dosku a konektor ventilátora, čo spôsobí nižšie otáčky ventilátora a vyššiu tichosť. Vzhľad nie je oproti bežným vežovým chladičom unikátny a ponúkne pomerne nízky profil, ktorý umožňuje uchytenie až dvoch ventilátorov. V balení je jeden ventilátor NF-F12PWM s gumovým uchytením k radiátoru. Ten je vyvedený z hliníkových častí a od styčnej plochy s procesorom vedie po oboch stranách päť medených poniklovaných heatpipe.

Chladič má v balení tiež upevňovacie mechanizmy pre inštaláciu druhého voliteľného ventilátora pre zvýšenie efektivity chladenia. Dizajn a vzhľad chladiča je veľmi pekný, čo má na svedomí predovšetkým vyleštený hliník. Používateľom, ktorí si však doslova potrpia na detaily, odporúčame chladič inštalovať v rukaviciach, keďže je úplným magnetom na odtlačky prstov. Dodané ventilátory majú rozsah otáčok od 300 do 1500 otáčok za minútu. Po celý čas testu boli však veľmi tiché a pri bežnej kancelárskej práci sa držia na svojom minime. Vtedy chladenie prakticky nie je počuť, pretože pasívna časť je pri tejto činnosti k chladeniu viac než dostatočná.

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné, alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu chladiča, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

Na test chladičov sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 5 1600X (6C/12T, 3,6 – 4,0 GHz) a základnej dosky Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5 a neskôr ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Zatiaľ čo po zapnutí PC v „idle“ režime sme namerali 39 °C, postupným zaťažovaním sa zvyšovala aj prevádzková teplota. Počas vysokého zaťaženia sa pohybovala na úrovni 68 °C, pričom pri maximálnom zaťažení sme zaznamenali pri rôznych činnostiach teploty v rozmedzí 82-84 °C.

Noctua opäť ukázala, že to s chladičmi vie a musíme konštatovať, že nami testovaný model obstál veľmi dobre. Hoci v porovnaní s väčším a drahším chladičom NH-D15 SE-AM4 sme dosiahli vyššie teploty a hlučnosť, napriek tomu ponúka NH-U12S SE-AM4 pomerne tichý chod a veľmi dobré chladiace výkony. Má však podporu iba pre socket AMD AM4. Páči sa nám dizajn a spracovanie, oceňujeme dostatočný priestor pre pohodlné usadenie RAM a ostatných komponentov v blízkosti chladiča. Podľa nás ide veľmi dobrú voľbu medzi vzdušnými chladičmi.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery chladiča: 158×125×45 mm
Rozmery ventilátora: 120×120×25 mm
Hmotnosť chladiča: 580 gramov
Hmotnosť ventilátora: 195 gramov
Celková hmotnosť: 755 gramov
Počet ventilátorov: 1 ks v balení
Rýchlosť ventilátorov: 300 – 1500 RPM
Kompatibilita Intel: nie je kompatibilný s Intel CPU
Kompatibilita AMD: je kompatibilný iba s AMD AM4
Ďalšie výhody: tichý chod, účinnosť

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Dobrý chladiaci výkon procesora
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Tiché ventilátory (NF-F12PWM)
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Nekoliduje s vysokým profilom RAM
+ Prijateľná cena, kompaktnosť

Mínusy
– Slabší výkon voči drahším modelom
– Vyššia cena pri druhom NF-F12PWM

Zapožičal: Noctua