Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-P1

Recenzia: Noctua NH-P1

Zdielať

Od oznámenia, keď spoločnosť Noctua po prvý krát avizovala vydanie svojho nového pasívneho chladiča, ubehlo už veľa vody. Prvý pasívny chladič od Noctua nechal na seba čakať dlhšie, možno aj kvôli korone.

Prototyp bol prezentovaný už pred viac ako dvoma rokmi na výstave Computex 2009. Vtedy demonštratívne chladil Intel i9 9900K (95W) v plne pasívnej zostave. Prototypová verzia mala približne 1,5 kg a zvládala rozptýliť v pasívnom režime až 120W tepelného výkonu. Uvedenie na trh bolo po prvýkrát ohlásené na prvú polovicu roka 2020.

Odvtedy bol termín vydania niekoľkokrát posunutý, až napokon finálna verzia uzrela svetlo sveta v júni 2021. Cena je na úrovni zhruba 110 eur. Ako je zrejmé z obrázkov, chladič má masívnu konštrukciu s výrazne širším rebrovaním ako pri aktívnych modeloch. Hoci je pri väčších rozostupoch jednotlivých rebier menšia celková chladiaca plocha, je to potrebné kvôli prirodzenému prúdeniu ohriateho vzduchu.

Pasívny princíp chladenia využíva fyzikálny jav, kedy ohriaty vzduch z teplého chladiča stúpa nahor, keďže má nižšiu hustotu ako okolitý studený vzduch. Hlavným rozdielom pri aktívnych modeloch je, že vzduch tlačí pomedzi rebrovanie chladiča ventilátor.

Pre zabezpečenie dostatočnej chladiacej plochy má chladič nadštandardné rozmery 158×154×152 mm. Napriek týmto rozmerom oproti prototypovej verzii o niečo „schudol“, jeho hmotnosť činí 1180 gramov.

Chladič má asymetrický dizajn, čo umožňuje pri štandardnej orientácii dosiahnuť 100% RAM a PCIe kompatibilitu. Pri tejto orientácii je chladič odsadený viac v smere k hornému okraju základnej dosky a nad I/O konektory. Pri opačnej orientácii sa chladič dostane viac do stredu základnej dosky. Tu ale zaberie prvý PCIe x16 slot, štandardne používaný pre grafickú kartu a výber RAM modulov bude limitovaný výškou 40 mm.

Práve asymetrický dizajn je veľkou výhodou oproti iným, hoci veľmi dobrým pasívnym chladičom (napríklad Nofan CR-95), ktoré blokovali prvý PCIe slot. Z medenej základne chladiča odvádza teplo šesť rúrok heatpipe, ktoré sú ohnuté v tvare „C“ a prechádzajú približne v strednej časti všetkými rebrami. Rebrovanie je zhotovené z pomerne hrubých hliníkových plechov, ktoré sú k heatpipe privarené.

Zvary zmenšujú prechodový tepelný odpor a zvyšujú pevnosť celej konštrukcie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že toto konštrukčné vyhotovenie nie je úplne nové, podobnú konštrukciu mal dnes už nevyrábaný Scythe Orochi. NH-1P nemá na trhu momentálne veľmi konkurenciu.

Všetky približne porovnateľné pasívne chladiče sú nedostupné alebo sa prestali vyrábať. Nedávno ohlásila ukončenie pôsobenia firma Nofan, ktorá mala v portfóliu niekoľko zaujímavých pasívnych modelov. Zalman a Thermalright vypustili pasívne verzie z portfólia už dávnejšie.

Chladič je kompatibilný so všetkými modernými i staršími päticami bežne dostupných CPU (LGA20xx, LGA115X, LGA1200, AM2(+), AM3(+), AM4, FMx(+)). Výrobca neudáva konkrétny tepelný stratový výkon CPU, ktorý je chladič schopný uchladiť, keďže ten je závislý od ďalších faktorov ako sú tepelný odpor prechodu čip-puzdro, okolitá teplota, množstvo vetracích otvorov v skrinke, atď. Kompatibilitu jednotlivých modelov CPU je možné overiť na stránke výrobcu.

Podľa dostupných informácii nemá NH-P1 problém uchladiť súčasné high-end CPU ako AMD Ryzen 9 3900 alebo Intel Core i9-10900T. CPU s vyšším stratovým tepelným výkonom ako Core i9-11900K alebo Ryzen 7 3700X je možné chladiť s pomocou voliteľného 120 mm ventilátora NF-A12x25 LS-PWM, ktorý je potrebné dokúpiť samostatne.

Rovnako ako pri CPU, Noctua na svojom webe indikuje vhodnosť použitia jednotlivých typov PC skriniek. Všeobecným vodítkom je čo najväčšia plocha otvorov na spodnej a vrchnej časti skrinky, cez ktoré môže samovoľne prúdiť chladiaci vzduch. Typy skriniek, ktoré majú vrchnú a/alebo spodnú časť bez perforácie sú úplne nevhodné.

My sme na odskúšanie NH-P1 použili skrinku NZXT H400i. Noctua síce túto skrinku pre plne pasívny režim neodporúča, skrinka ale disponuje dostatočne veľkou plochu perforácie vo vrchnej i v spodnej časti. Jedinou nevýhodou skrinky je umiestnenie napájacieho zdroja, ten je umiestnený práve v ceste pomyselného vzduchového „komínu“. Chladič bol pri skúške osadený na už staršom CPU Intel Core i7 4790T s TDP 45W.

Pre porovnanie sme v rovnakej zostave použili menší pasívny chladič Alpine 12 Passive od Arctic cooling. Teplotu CPU sme pri oboch chladičoch kontrolovali v stave bez záťaže (iddle), pri 50% záťaži a pri 100% záťaži (burn-in). Keďže chladič Alpine má menšiu výšku, z veľkej časti bol zo spodnej strany krytý PCB grafickej karty. Pre vylúčenie tohto vplyvu bolo pre tento chladič vykonané meranie aj bez osadenej grafickej karty.

Okolitá teplota sa pohybovala medzi 27-28 °C. Ako je zrejmé zo zaznamenaných teplôt, NH-P1 dosahuje v priemere o viac ako 10 °C lepšie výsledky. Pri plnej záťaži s chladičom Alpine bola pracovná frekvencia CPU teplotne limitovaná na 2,7-3,0 GHz. Alpine 12 passive a NH-P1 sú samozrejme prevedením aj cenou neporovnateľné chladiče.

Porovnanie slúži len na ilustráciu ako si vedie NH-P1 oproti už takmer jedinému dostupnému plne pasívnemu chladiču na našom trhu. Vzhľadom na to, že testovanie prebiehalo pri relatívne vysokej okolitej teplote, dosiahol CPU maximálnu teplotu 73 °C. To je pre plne pasívnu zostavu veľmi dobrý výsledok a potvrdzuje, že v tejto konfigurácii nie je potrebné osadzovať prídavný ventilátor.

Noctua NH-P1 prichádza na trh v čase, keď už nie je bežne dostupný iný porovnateľný pasívny chladič. S univerzálnosťou, kvalitou prevedenia, typickou pre produkty Noctua a solídnym chladiacim výkonom sa NH-P1 pravdepodobne stane v najbližšej dobe kráľom pasívne chladených zostáv.

Vďaka možnostiam a funkciám pasívneho chladiča udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Noctua NH-P1 ocenenie Výkon