Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-D15, NH-U12S, NH-L9i chromax.black

Recenzia: Noctua NH-D15, NH-U12S, NH-L9i chromax.black

Zdielať

Otestovali sme štyri chladiče NH-D15, NH-U12S, NH-L9i a NH-L9a-AM4, všetky v celočiernej farbe chromax.black.

Na fotografii Noctua NH-D15 chromax.black

Špecifikácie chladičov sú pritom rovnaké ako v prípade predchádzajúcich verzií NH-D15, NH-U12S, NH-L9i a NH-L9a-AM4, zmena je iba vo farbe. Aký je dôvod „čiernenia“ pôvodných svetlých chladičov? Podľa slov výrobcu sú chladiče chromax.black medzi používateľmi veľmi obľúbené, takže predstavenie ďalších modelov bol vcelku logický krok. Dizajn a vzhľad chladiča je veľmi pekný, za čo vďačí predovšetkým povrchu z vylešteného hliníka.

Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah. Všetko je zbalené v hnedo-bielej škatuli, pričom sme boli veľmi príjemne prekvapení z dôkladne usporiadaných jednotlivých komponentov vo vnútri, keďže každý má svoju vlastnú škatuľku. Pre používateľa sú k dispozícii aj priložené nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe, ktorý je v oddelenej bublinkovej fólii.

Uvedené príslušenstvo pre primontovanie chladiča výrobca nazval SecuFirm 2 a ponúka podporu mnohých socketov, čo znamená širokú podporu rôznych čipsetov pre dosky. V prípade NH-D15 chromax.black ide o tzv. dvojvežovým štýl, ktorý umožňuje lepšie chladenie a má taktiež výhodu v možnosti umiestnenia v menších zostavách. Všetky ďalšie testované chladiče (NH-U12S, NH-L9i a NH-L9a-AM4) sú typu U s jednou vežou. Rozdiely medzi testovanými modelmi sú tiež v rozmeroch a hmotnosti.

Na fotografii Noctua NH-U12S chromax.black

Model NH-D15 je robustný a veľký (rozmery samotného chladiča sú 165×150×161 mm a hmotnosť 980 gramov), s dvomi 140 mm ventilátormi (140×150×25 mm). Menší chladič NH-U12S s rozmermi 146×128×70 mm a hmotnosťou 390 gramov používa jeden 120 mm ventilátor (120×120×15 mm). NH-L9i a NH-L9a-AM4 sú najmenšie spomedzi testovaných modelov – samotný chladič má rozmery 92×114×23 mm (NH-L9a-AM4 je pritom kompatibilný iba s procesormi AMD AM4 čo vyplýva aj z názvu) a ventilátor má 92×92×14 mm.

Používatelia, ktorí plánujú používať čo najmenšie skrinky môžu siahnuť po najmenších chladičoch, ktoré nebudú zaberať veľa miesta a zmestia sa do menšieho priestoru. Inštalácia je jednoduchá a rovnaká pri všetkých modeloch, podobne ako v prípade iných chladičov, či už ide o vzdušné alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky.

Slúži pre jeho lepšiu stabilitu, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič. Dizajn a vzhľad chladičov je vkusný, za čo vďačia najmä leštenému hliníku, ktorý je v prípade modelov chromax.black celý čierny. Je vhodný napríklad do počítačových skriniek pri plánovaní black-white buildu.

Na fotografii Noctua NH-L9i chromax.black

Pri modeli NH-D15  sú dodané dva ventilátory s otáčkami od 300 do 1500 za minútu. Po celý čas testu boli však oba veľmi tiché a pri bežnej kancelárskej práci sa držia spravidla na svojom minime. Vtedy chladenie prakticky nie je počuť, pretože pasívna časť je pri tejto činnosti na chladenie viac než dostatočná. Pri testovaní NH-U12S sme vzhľadom k nízkemu profilu tohto modelu dosiahli taktiež veľmi dobré výsledky. Tento chladič, podobne ako jeho predchodca, zachováva širokú kompatibilitu s päticami procesora.

Na chladiči oceňujeme kvalitné spracovanie aj jednoduchú montáž. Cena však mohla byť nižšia. Všetky štyri testované chladiče považujeme za zaujímavé, hoci logicky ako najlepší hodnotíme NH-D15, ktorý je vhodný pre všetky počítače a zostavy a nemá problém chladiť aj najvýkonnejšie procesory. NH-U12S považujeme za kompromis pri pomere výkon/chladenie/cena. Najmenšie modely NH-L9a-AM4 a NH-L9i nie sú vhodné pre výkonné procesory, čoho dôkazom je aj náš test. Pri nich treba myslieť na to, že sú určené pre procesory s max. 65W TDP.

Na fotografii Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black

Celkovo sú chladiče chromax.black zaujímavé a prinášajú akýsi „nový vietor“ v zabehnutej štandardnej ponuke nudne vyzerajúcich modelov. Čierna je zaujímavá takisto tým, že zachytáva menej nečistôt aj odtlačkov prstov pri montáži, vhod môže prísť pri čiernych PC skrinkách a základných doskách kedy ladí priamo s okolím.

Zapožičal: Noctua