Domov Recenzie Recenzia: Nexus 5X

Recenzia: Nexus 5X

Zdielať

Google každoročne uvádza referenčný smartfón spolu s novou verziou Androidu. Tento rok však prišli dva modely – Nexus 5X od LG a Nexus 6P od Huawei spolu s novým Android 6.0 Marshmallow. LG Nexus 5X je pokračovateľom najúspešnejšieho modelu tejto rady (Nexusu 5 od LG), je teda vhodný kandidát pre používateľov, ktorí majú radi čistý Android a očakávajú aj dlhú podporu aktualizácie zariadenia.

Nexus 5X 01

Už na prvý pohľad je jasné, že nejde o drahý dizajnový kúsok. Celé telo je z plastu s kvalitným spracovaním. Nejde teda o kov, ktorý nájdeme iba vo väčšom a drahšom Nexuse 6P. Smartfón už ale nemá elipsovitú vrchnú a spodnú hranu ako Nexus 5, tá bola nahradená zaoblenou. Na vrchnej hrane nájdeme je umiestnený jeden mikrofón, na spodnej je konektor USB Type-C, ktorý ešte nepoužíva veľa výrobcov, spolu s 3,5 mm audio konektorom pre slúchadlá.

Nexus 5X 02

Ľavá hrana obsahuje slot na nanoSIM kartu a na pravej nájdeme tri tlačidlá – vypínač a dvojtlačidlo regulácie hlasitosti. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát, ktorého sklíčko mierne vyčnieva, avšak keďže je dosť veľké, problémy pri používaní na stole to nerobí. Vedľa neho je LED blesk spolu s infračerveným senzorom pre rýchlejšie zameranie objektov a pod ním je skener odtlačkov prstov. Na opačnej strane sa medzi dvomi reproduktormi nachádza displej.

Nexus 5X 03

O zobrazovanie sa stará 5,2“ IPS displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 pixelov), vďaka čomu dosahuje telefón jemnosť 423 ppi (počet pixelov na palec). Oceňujeme, že displej chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3 spolu s oleofóbnou vrstvou. Oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré pozorovacie uhly. Vykresľované prvky na displeji sú dostatočne jemné a k rozlíšeniu, podaniu farieb a sýtosti nemáme žiadne výhrady.

Nexus 5X 04

Hardvérový základ tvorí výkonný šesťjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 808, pričom dve jadrá Cortex-A57 sú taktované na 1,8 GHz a štyri Cortex-A5 na 1,5 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 418 a operačná pamäť 2 GB. Zaujímavosťou je, že spoločnosť použila slabší model 808, ktorý na rozdiel od výkonného osemjadrového procesoru Snapdragon 810 netrpí prehrievaním. Prekvapením je tiež menšia pamäť – 2 GB, napriek tomu je však smartfón svižný a rýchly.

Nexus 5X 05

Hoci je použitý procesor papierovo slabší a na prvý pohľad môžu vznikať obavy z výkonu, realita je iná. Pri dlhodobom testovaní sme nezaznamenali žiadne problémy pri aplikáciách. Nexus 5X používa najnovší a najmä čistý operačný systém Android 6.0.1 Marshmallow, teda bez akejkoľvek nadstavby. Je tu predinštalovaných niekoľko aplikácii od Google a zmeny, ktoré priniesla najnovšia verzia operačného systému. Medzi zmeny možno zaradiť aplikáciu Doze na šetrenie batérie pri nečinnosti, alebo Now On Tap, ktorá dokáže z informácii na displeji získať všetky dôležité informácie.

Nexus 5X 06

Hlavnou zmenou, ktorú si všimnú azda všetci používatelia mobilných zariadení, je jednotlivé udeľovanie povolení až po ich spustení (nie počas inštalácie) a možnosť ovládať ich aj z nastavení mobilu. Výhodou čistého systému je nielen priama podpora od Google, ktorá je často veľmi rýchla, ale aj prínos priam až bleskových aktualizácii systému. Medzi nevýhody patrí absencia rôznych funkcii, ktoré ponúkajú jednotlivé nadstavby od iných výrobcov. Tie totiž ponúkajú funkcie navyše a s tým pri kúpe smartfónu s čistým Androidom treba počítať.

Nexus 5X 07

S prehrávaním multimédií sme nemali žiadny problém, na tento účel sme používali MX player. Plynulé prehrávanie videí vo vysokej kvalite alebo hry telefón hravo zvládne. Operačná pamäť je dostatočne veľká na veľa spustených aplikácii naraz, i keď väčšia RAM by nás potešila. Vďaka kvalitnému a veľkému displeju je smartfón vhodný na multimediálne účely.

Nexus 5X 08

Nexus 5X má – rovnako ako väčší model Nexus 6P – fotoaparát s rozlíšením 12,3 MPx. Napriek tomu, že fotoaparát nemá optickú stabilizáciu, dosiahnuté výsledky pri nahrávaní videí sú veľmi dobré, pomáha najmä softvérová stabilizácia. Oceňujeme, že aj fotografie v horších svetelných podmienkach sú veľmi dobré, prítomný LED blesk v prípade potreby dostatočne osvetlí zábery. Používatelia ocenia prítomnosť laserového zaostrovania, ktoré funguje veľmi dobre a preostrenie fotoaparátu je rýchle.

Nexus 5X 09

Smartfón podporuje najnovšie LTE (4G) siete do rýchlostí 300/50 Mbps. Výborná je široká podpora LTE pásiem, vďaka čomu možno využívať všetky pásma používané u nás. Oceňujeme prítomný NFC čip, sú však používatelia, ktorým chýba infraport. Je tu tiež Wi-Fi pripojenie 802.11 a/b/g/n/ac v 2,4 a 5 GHz pásme ktoré je stabilné a bez výpadkov. Prítomná je technológia Bluetooth 4.2 a dvojica navigačných technológii – GPS a GLONASS, chýba však FM rádio.

Nexus 5X 10

Novinkou v oboch tohtoročných Nexus smartfónoch je čítačka odtlačkov prstov, ktorá dostala názov Google Imprint. Používateľovi umožňuje namiesto hesla použiť ako bezpečnostný prvok odtlačok prsta. Odtlačok možno využiť ako zámok obrazovky, alebo ako heslo v obchode Google Play. Nastavenie odtlačku je veľmi rýchle. Stačí položiť prst viackrát vo viacerých polohách na snímač. Nastaviť možno maximálne päť odtlačkov a potom pri zamknutej obrazovke stačí iba priložiť prst na snímač a smartfón sa automaticky prebudí a displej sa rozsvieti. Aké jednoduché 🙂

Nexus 5X 12

Sklamaním je výdrž batérie, ktorá má kapacitu len 2700 mAh. Výdrž na jedno nabitie sa tak pohybovala reálne na hranici 1,5 dňa, čo je priemer. Očakávali sme, že vďaka šetriču batérie Doze s funkciou vypínania procesov v nečinnosti, to bude viac. Pri smartfóne Nexus 5X sme sa tiež stretli prvýkrát s konektorom microUSB typu C v praxi. Nabíjanie je realizované pomocou Quick Charge nabíjačky, ktorá je dodávaná v balení. Potvrdzujeme, že je naozaj rýchla a do dvoch hodín dokáže batériu nabiť na plnú kapacitu z úplného vybitia.

Nexus 5X 13

Napriek tomu, že mnohí vítajú nový štandard konektorov, podľa nás je to v súčasnosti viac problémom ako prínosom. Najmä ak má používateľ počítač alebo notebook s klasickým USB konektorom a prepojovací kábel v balení ponúka USB-C po oboch stranách káblu. Na prenos súborov sme museli teda použili upload súborov cez aplikáciu na redakčný NAS Synology DS415play. Ak však používateľ hľadá riešenie, k dispozícii sú aj u nás prepojovacie káble, ktoré možno kúpiť za cenu okolo 20 eur.

Nexus 5X 14

Smartfón Nexus 5X nás zaujal už na prvý pohľad. Hoci ponúka plastové telo, výrobca dbal na kvalitu spracovania a poteší aj nízka hmotnosť. Oceňujeme nádherný displej, ktorý ukazuje krásne farby a kvalitný fotoaparát, s ktorým sme spokojní. Páči sa nám prítomnosť najnovšej verzie čistého Androidu Marshmallow, výkonný procesor a tiež dostatočne veľká operačná pamäť. Kapacita vnútorného úložiska je 32 GB, na trhu je však aj menšia 16 GB verzia. Treba myslieť na to, že Nexusy už tradične slot na pamäťové karty nemajú, absentuje aj FM rádio. Napriek niektorým nedostatkom však môžeme Nexus 5X odporúčať – opäť je to výborný telefón od LG.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 808
Procesor: šesťjadrový (2× Cortex-A53@1,5 GHz + 4× Cortex-A57@1,8 GHz)
Grafika: Adreno 418
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM
Operačný systém: Android 6.0.1
Displej: 5,2“, IPS LCD, 1920×1080 px., 423 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 12,3 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/2.0; predný – 5 MPx, f/2.0
Rozmery: 147×73×8 mm
Hmotnosť: 136 gramov
Batéria: Li-Ion, 2700 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, microUSB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačku prsta

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výborný Full HD IPS displej
+ Najnovší Android Marshmallow
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Výborný fotoaparát so stabilizáciou
+ Snímač odtlačkov prstov vzdadu
+ Široká konektivita LTE pásem
+ Rýchle reakcie systému

Mínusy
– Priemerná výdrž batérie
– Konektor microUSB typu C
– Ocenili by sme väčšiu RAM

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu LG Nexus 5X 16GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu LG Nexus 5X 32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu LG Nexus 5 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Nexus 5X AnTuTu Benchmark 01Nexus 5X AnTuTu Benchmark 02
Nexus 5X AnTuTu Benchmark 03Nexus 5X AnTuTu Benchmark 04
Nexus 5X 3D Mark 01Nexus 5X 3D Mark 02
Nexus 5X 3D Mark 03Nexus 5X 3D Mark 04
Nexus 5X 3D Mark 05Nexus 5X 3D Mark 06
Nexus 5X 3D Mark 07Nexus 5X 3D Mark 08
Nexus 5X Geekbench 01Nexus 5X Geekbench 02
Nexus 5X Geekbench 03Nexus 5X Geekbench 04
Nexus 5X Vellamo 01Nexus 5X Vellamo 02
Nexus 5X Vellamo 03Nexus 5X Vellamo 04
Nexus 5X CF Benchmark 01Nexus 5X CF Benchmark 02

Zapožičal: LG

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Google Nexus 5X (LG) nájdete na Recenzie.SME.sk