Domov Periférie Recenzia: Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500

Recenzia: Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500

Zdielať

Otestovali sme herný Wi-Fi router  od spoločnosti Netgear, ktorý má tvar mimozemskej vesmírnej lode. Má klinovitý tvar s veľkými prieduchmi vpredu a vzadu.

Router s maximálnou priepustnosťou bezdrôtovej Wi-Fi siete 2533 Mbps, s podporou oboch pásem (2,4 GHz a 5 GHz pásma) so štandardom 802.11ac umožňuje streaming videí v rozlíšení 4K/Ultra HD, či hranie hier pre hráčov. Na trhu domácich sietí je ideálnym riešením pre bezproblémové hranie, streamovanie a pripojenie mnohých zariadení. Za nevýhodu testovaného zariadenia považujeme vysoko nastavenú cenu, ktorá sa pohybuje v priemere na úrovni 280 eur. A prekvapivo neumožňuje montáž na stenu.

Používateľov, ktorí vsádzajú na kompaktný dizajn, nemilo prekvapia veľké rozmery Wi-Fi routra 322×55×244 (Š×V×H), hmotnosť je 801 gramov. Z ľavej strany sú dva USB 3.0 porty pre pripojenie sieťovej tlačiarne alebo USB kľúča a následné zdieľanie. Pravá strana je prázdna, avšak rovnako vykrojená, aby bola dizajnovo identická s ľavou, kde sú konektory. Zariadenie má celkovo štyri antény pre Wi-Fi – dve vzadu, jednu naľavo, ďalšiu napravo. Všimli sme si, že občas majú antény tendenciu padať, vtedy ich treba len dotiahnuť. Na zadnej strane je vypínač, napájací konektor, päť gigabitových portov RJ45 (jeden WAN a štyri LAN), tlačidlo na reset a prepínač na zapnutie a vypnutie LED podsvietenia.

Z hornej strany sú iba dve tlačidlá – WPS a Wi-Fi zapnutie/vypnutie. Poteší teda, že zmenu LED diód ako aj jednoduché zapnutie a vypnutie bezdrôtovej siete možno zrealizovať pomocou tlačidiel. Nie je nutné prihlasovanie sa a nastavovania detailov v administrácii. Predná aj zadná strana majú po dva výduchy na chladenie, pričom dizajn dotvára z prednej strane dokopy až 11 LED diód, usporiadaných do písmena „V“. Každá z nich pritom signalizuje inú činnosť – napájanie, internet, 2,4 a 5 GHz pásmo, hosťovskú Wi-Fi sieť, USB 1 a USB 2 port, či pripojenie Ethernetových káblov do LAN portov ETH 1, 2, 3 a 4.

Zariadenie funguje v dvoch pásmach naraz (teda v 2,4 GHz a 5 GHz simultánne). Wi-Fi siete v oboch pásmach majú rovnaký názov (SSID), avšak v prípade potreby ich možno zmeniť v administrátorskom rozhraní, ktoré sa volá DumaOS. Nastavuje sa tu všetko – od jazyka (pričom je podporovaná aj slovenčina), cez zobrazenie a prehľad stavu siete, geo filtra, QoS, sledovania siete až po aktualizáciu firmvéru. Ovládanie v rozhraní je veľmi jednoduché a intuitívne. V niektorých funkciách sa nám rozhranie páčilo viac ako tradičné rozhrania iných výrobcov.

Prekvapením pre nás bolo, že hneď po zapojení internet nefungoval. Sprístupnil sa až po odsúhlasení podmienok používania a po prvotnom nastavení routra. Taktiež treba upozorniť, že nastavenie routra sme vedeli realizovať iba s pripojením na XR500 cez Wi-Fi, alebo káblom. Pri pripojení napríklad na Wi-Fi sieť z routra a zároveň do switchu sme sa nemohli prihlásiť do administrácie Netgear routra, hoci to bežne s inými výrobcami funguje. Predpokladáme, že výrobca má rozhranie prispôsobené tak, aby ho mohol používateľ nastavovať explicitne iba pri priamom pripojení. Za nevýhodu tiež považujeme animácie, ktoré sú síce efektné, ale voči tradičným menej dizajnovo náročným rozhraniam iných výrobcov o niečo pomalšie.

Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu signálu, zariadenia sme testovali spolu s internetom od UPC s 1 Gbps rýchlosťou sťahovania. Pri našich meraniach rýchlostí a stability sme zaznamenali nižšie ako očakávané rýchlosti. Cez Speedtest sme namerali 800-960 Mbps pri priamom pripojení cez Ethernet kábel CAT 7, pričom väčšinou sa rýchlosť pohybovala na úrovni 850-880 Mbps. K teoretickým maximám 980 Mbps to má síce blízko, ale nedosiahli sme ich. Prenos bol však stabilný a to aj pri množstve pripojených zariadení (viacero notebookov a smartfónov, PC, IPTV, NAS atď). Pokrytie je silnou stránkou zariadenia, počas dlhodobého testovania sme dosiahli veľmi dobré pokrytie v štvorizbovom byte. K Wi-Fi sieti tak nemáme výhrady.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500 je veľmi zaujímavý, už na prvý pohľad herný Wi-Fi router. Počas nášho dlhodobého používania sme nenašli výrazné slabiny, teda odhliadnuc od najvyšších rýchlosti priamo po kábli, ktoré boli mierne nižšie, než deklarované výrobcom. Rozhranie zariadenia je zaujímavé a má čo ponúknuť. Nepoteší však vysoká cena modelu. Páči sa nám zaujímavý dizajn, ladený do čiernej farby, hoci rozmerovo ide o veľké zariadenie. Wi-Fi router odporúčame náročným používateľom, ktorí ocenia všetky funkcie, avšak toto zariadenie je tiež vhodné aj do veľkých bytov či kancelárskych priestorov.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový 1,7 GHz (Qualcomm Atheros 9984)
Operačná pamäť: 512 MB RAM, 256 MB flash
Rozmery: 322×55×244 (Š×V×H)
Hmotnosť: 801 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 4× MIMO všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 2533 Mbps (800 Mbps v 2,4 GHz + 1733 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (WAN, 1 GbE), 4× RJ-45 (LAN, 1 GbE), 2× USB 3.0
Ďalšie funkcie: QoS, rodičovská ochrana, 6× hosťovské siete, Beamforming

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Vynikajúci dosah siete
+ Vysoký a stabilný výkon
+ K dispozícii 2× USB 3.0
+ Zaujímavý dizajn, výbava

Mínusy
– Vysoko nastavená cena
– Veľké rozmery, hmotnosť

Zapožičal: Netgear