Domov Počítače Recenzia: MSI GT73VR 6RE Titan

Recenzia: MSI GT73VR 6RE Titan

Zdielať

Herné notebooky z dielne MSI sú už notoricky známe svojím zameraním na hráčov a aj preto ide často o najvýkonnejšie modely na trhu. Výrobca drží krok s vývojom a ponúka zariadenia s najnovšou generáciou grafických kariet 1000 series. Čo všetko prináša?

Notebooky od MSI prešli pri poslednej generácii redizajnom. Nami testovaný veľký a zároveň výkonný 17“ model prináša veľkú hrúbku, rozmery aj hmotnosť – avšak ponúka vysoký výkon a veľmi tiché chladenie. Výborné chladenie nás prekvapuje, v predvolenom nastavení je neuveriteľne tiché aj počas hrania hier. V prípade herných radov MSI tak ide o zásadnú zmenu. Páči sa nám aj matný povrch, ktorý je na všetkých stranách, čo umocňuje zaujímavú vizuálnu stránku modelu.

Kvalita konštrukcie je na výbornej úrovni, za čo výrobcu chválime. Základňa je veľmi pevná a netrpí prehýbaním. Veko možno silou krútiť, ale ani väčší tlak z vonkajšej strany nespôsobuje vlnenie farieb na displeji, takže možno očakávať, že displej je chránený dostatočne. Oceňujeme, že veko možno otvoriť veľmi pohodlne jednou rukou, maximálny uhol otvorenia je okolo 130°.

Konektivitou sa nešetrilo. Zatiaľ čo na ľavej strane sú tri rýchle USB 3.0 porty a štyri audio konektory (jeden výstup na slúchadlá a jeden vstup na mikrofón, na pravej sú zvyšné dva USB 3.0 porty a čítačka SD kariet. Zadná strana disponuje napájacím konektorom, plnohodnotným HDMI, obojstranným USB-C portom, miniDisplayportom a RJ45 LAN konektorom pre internet. Z bezdrôtových štandardov je tu Wi-Fi s podporou pre 802.11ac a Bluetooth 4.1.

Vzhľadom na zameranie notebooku – pre hráčov – ponúka vysoký hardvérový výkon, avšak aj veľké rozmery. Tie sú 428×287×49 mm, pričom hmotnosť je dokonca až 4070 gramov. To je určite veľa a tento model na časté prenášanie rozhodne nie je určený. Veľký je aj napájací adaptér, ktorý má 167×84×35 mm a vysokú hmotnosť – až 960 gramov. Používateľom, ktorí chcú prenášať tento notebook, nebude stačiť ani veľký a kvalitný batoh…

V čom je však tento notebook iný ako väčšina iných modelov? Je to vďaka kvalitnej klávesnici SteelSeries, ktorá je podsvietená tromi rôznymi farbami, či kombináciou rôznych odtieňov, ktorých môže byť až 1000. Všetky farby a odtiene pritom možno zvoliť v príslušnej aplikácii a meniť nastavenia podľa potreby používateľa. Nevýhodou je prehodenie tradične umiestneného tlačidla WINDOWS (zvyčajne je medzi ľavým CTRL a ALT), výrobca ho však presunul medzi pravý ALTGR a CTRL.

Úpravou pri rozložení kláves prešiel aj INSERT a DELETE, ktoré sú umiestnené nad numerickým blokom. Kvôli tomu však prišla ďalšia zmena – HOME a END sú pre používateľa k dispozícii len ako vedľajšie funkčné tlačidlá cez „FN“. Na klávesnici sa veľmi dobre píše, je podsvietená v troch oblastiach ľubovoľným a nastaviteľným podsvietením, poteší tiež lokalizovaný česko-slovenský layout. Rozloženie klávesnice je rovnaké, aké zvyčajne používa výrobca aj v iných notebookoch. Hráčov taktiež poteší aj sieťová karta Killer, s ktorou si možno nastavovať priority a obmedzenia pre vybrané programy počas hry tak, aby aplikácie na pozadí išli do úzadia.

Notebook používa na zobrazovanie 17,3“ matný Full HD displej, ktorý používa TN panel. Keďže sme zvyknutí na verné a jasné farby z IPS panelu, hneď sme si všimli rozdiel. Hoci vo väčšine prípadov sa pri TN paneloch očakáva najhoršia kvalita a predpokladá sa, že výrobca na displeji šetrí, v tomto prípade to tak nie je. Prítomnosť TN panela (a nie IPS) je daná herným zameraním, vďaka čomu možno dosiahnuť 120 Hz obnovovaciu frekvenciu (namiesto štandardných 60 Hz).

Hardvérový základ tvorí výkonný procesor Intel Core i7 6820HK, taktovaný na 2,7 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať na 3,6 GHz vďaka použitej technológii TurboBoost. Má aj 8 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom na architektúre Skylake a jeho maximálna spotreba je 45W (TDP). Miernym sklamaním je použitie menej výkonného procesoru – v konkurenčných modeloch (ako je napr. 15,6“ herné modely Eurocom) možno nájsť oveľa výkonnejšie desktopové i7-6700K.

V prípade herných notebookov je však oveľa zaujímavejšia grafická karta. V tomto modeli je zastúpená nová generácia grafík z architektúry Pascal – NVIDIA GeForce GTX1070 so 6 GB GDDR5. Karta zvládne akékoľvek náročné hry pri Full HD spolu so zapnutým vyhladzovaním hrán. V prípade, ak používateľ nepotrebuje tento herný výkon, môže tiež činnosti realizovať na integrovanej grafike Intel HD Graphics 530 a tým znížiť zaťaženie a spotrebu, čo príde vhod najmä počas používania na batérii. Výdrž je síce biedna – viac ako 1,5 až 2 hodiny nečakajte – avšak pri výkonných komponentoch sa to dalo čakať (spotreba pri GTX1070).

Azda hlavnou dominantou tohto notebooku je extrémne rýchly SSD. V dvoch M.2 slotoch sú 256 GB disky v Super RAID3, ktoré spolu ponúknu kapacitu 512 GB a dosahujú extrémne vysoké rýchlosti čítania a zápisu. S prácou disku sme boli veľmi spokojní, dosahuje rýchlosti okolo 2800-3000 MB/s! To je vynikajúci výsledok, pričom aj rýchlosť zápisu je vynikajúca – dosahuje viac než 2200 MB/s ! Keďže toto sú extrémne vysoké hodnoty, mnohonásobne vyššie ako dosahuje väčšina SSD, je celý systém mimoriadne svižný.

Ak aj napriek extrémne rýchlemu disku používateľovi nestačí 512 GB SSD, je tu k dispozícii aj druhý disk určený pre dáta – 5400 otáčkový pomalý 1 TB disk od WD. Pre náročných používateľov odpadá nutnosť nosenia externého disku na dáta a komu nestačí 1 TB, disk možno vymeniť za akýkoľvek iný (teda aj za väčší) 2,5“ disk. Je tu tiež predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bit verzii, ktorý má niekoľko predinštalovaných aplikácii (pri porovnaní s konkurenčnými modelmi od spoločností ASUS a Lenovo je ich však o niečo menej, konfigurovateľný Eurocom je však na tom ešte lepšie a predinštalované aplikácie od výrobcu nemá).

Operačná pamäť má 32GB, je typu DDR4 a pracuje na frekvencii 2400MHz. Je zapojená v režime dual channel (2× 16GB). Na základnej doske sú celkovo štyri sloty (obsadené sú dva) a používateľ môže doplniť v prípade potreby pamäť o ďalších 32 GB (2× 16GB sloty). Model je tiež vybavený ďalšími „vychytávkami“ ako je audio procesor, ktorý vytvára virtuálny 7.1 kanálový zvuk zo stereofónnych reproduktorov a zvýrazňuje basovú zložku, na reprodukciu sú tu reproduktory Dynaudio.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook je však nepočuteľný a tichý počas hrania a na klávesnici ani na opierkach rúk sme nepociťovali zvýšené prehrievanie základne. Je to vďaka dvom ventilátorom, ktoré pri kancelárskej práci vôbec nebadať. Pri dlhodobej maximálnej záťaži procesora aj grafiky bežia ventilátory počuteľne, ale na prijateľnej úrovni. V prípade, ak používateľ zaťažuje iba samotný procesor, sa hlučnosť príliš nelíši od pokojového stavu. Z hľadiska tichej prevádzky a teplôt ide rozhodne o špičku a už dávno sme netestovali taký tichý, výborne chladený herný notebook.

Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent – či už ide o grafickú kartu, alebo operačnú pamäť, sú aj takí hráči, ktorí požadujú hranie na mobilnom zariadení, ktoré si môžu zo sebou zobrať na cesty, počas ktorých trávia voľné chvíle hraním hier. Tento notebook je síce veľký a len ťažko prenosný, avšak stále možno teoreticky hovoriť o akej-takej prenosnosti. Používatelia, ktorí očakávajú vysoký výkon, či už procesorový, alebo grafický, sa určite potešia. Najmä pre nich sú určené herné modely a notebook od MSI je vďaka svojim parametrom vhodný pre tieto účely. Poteší extra rýchle SSD, veľmi pohodlná klávesnica a veľká operačná pamäť. Horšie je to s cenou, veľkými rozmermi, vysokou hmotnosťou a TN panelom displeja, či výdržou na batériu. Napriek tomu však notebook odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-6820HK, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,7 – 3,6 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Skylake
Grafika: integrovaná HD Graphics 530 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX1070, 6 GB GDDR5, Pascal, 28 nm, 256-bit zbernica, 1280 CUDA jadier
Pevný disk: 512 GB (2× NVMe Samsung MZVPV256, RAID 0, M.2 PCIe) + 1 TB HDD HGST HTS721010A9E630, 7200 rpm, 32MB cache
Operačná pamäť: 32 GB DDR4 (2× 16 GB sloty), 2400 MHz (max. 4× 16 GB DDR4)
Rozmery: 428×287×49 mm
Hmotnosť: 4070 gramov + adaptér 960 gramov
Displej: 17,3“, Full HD TN, 1920×1080 pixelov, matný, LED podsvietenie
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 5× USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× miniDisplayPort, 1× RJ45 10/100/1000 Mbps, 4× audio
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 82 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Extrémne rýchle SSD úložisko
+ Výkonná grafika a procesor
+ Veľmi tiché chladenie, teploty
+ Kvalitné spracovanie, dizajn
+ Režimy podsvietenej klávesnice
+ Rýchly 120 Hz displej na hry
+ Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.1

Mínusy
– Veľké rozmery, vysoká hmotnosť
– Vysoká cena zariadenia (cca 2500€)
– Nízka výdrž batérie pri GPU NVIDIA

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu MSI GT73VR 6RE-011CZ poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: MSI

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno