Domov Počítače Recenzia: Microsoft Surface Laptop Go

Recenzia: Microsoft Surface Laptop Go

Zdielať

Surface Laptop Go je jeden z najmenších notebookov, aké sme kedy recenzovali a to vďaka rozmerom len 279×206×16 mm. To znamená, že sa dá ľahko vložiť do batohu alebo do menšej tašky. Oplatí sa notebook od Microsoftu?

Nie je však taký tenký ako špičkové ultrabooky a má hmotnosť 1110 gramov, čo je na taký malý notebook prekvapivo dosť. Napriek tomu je jeho zdvihnutie jednou rukou a prenášanie po meste bezproblémové. Oceňujeme kvalitné spracovanie, hoci ide o kombináciu plastu a hliníka. Konkrétne kryt klávesnice aj vrchná časť veka sú vyrobené z hliníka, čo zaručuje lepšiu kvalitu vyhotovenia ako väčšina notebookov v tejto cenovej kategórii na úrovni 850 eur. Zariadenie má veľmi dobrú konektivitu (vzhľadom na kompaktné rozmery) – 1× USB-C (avšak bez podpory Thuderboltu), 1× USB-A (klasický USB port), konektor na slúchadlá a port Surface Connect. Oveľa viac by sme ocenili, keby namiesto Surface Connect rozhrania pribudol druhý USB-C.

Webkamera s rozlíšením 720p (HD) je v hornom rámčeku, ktorý je vcelku úzky. Kvalita videa je trochu nižšia, ale na videohovory cez Skype a Zoom postačujú. Výbavu dopĺňajú dva štúdiové mikrofóny pre čo najlepšie zaznamenanie hlasu. V praxi fungujú veľmi dobre. Dva reproduktory sú umiestnené pod klávesnicou, veľmi milo nás prekvapila perfektná reprodukcia zvuku. Ich umiestnenie zabraňuje tomu, aby bol zvuk tlmený stolom. Na test audia sme použili aj bezstratovú streamovaciu službu Tidal. V porovnaní aj s drahšími notebookmi sme zaznamenali oveľa lepšie výsledky reprodukcie.

Klávesnica je plnohodnotná, je pomerne úzka (vzhľadom na rozmery zariadenia), veľmi dobre sa na nej píše. Mrzí nás absencia lokalizácie layoutu, ktorú sme vyriešili nalepením popiskov. Iste, potešilo by aj podsvietenie, ktoré padne vhod najmä večer. Je zvláštne, že ho výrobca pri takomto cenovo dostupnom notebooku vynechal. Pokiaľ však nebudete klávesnicu používať v tme, jeho absenciu si pravdepodobne nevšimnete.

Rozhodne poteší a oceňujeme, že výrobca implementoval aj snímač odtlačkov prstov. Je zabudovaný priamo v tlačidle napájania, čo je praktické. Pri prihlásení na obrazovke bliká bielou farbou. Je neuveriteľne citlivý, takže zapnutie notebooku je jednoduché a rýchle. Občas sa však stane, že sa prstom nemožno prihlásiť, napríklad ak je prst mokrý, alebo ho používateľ priloží veľmi krátko (skôr ako ho snímač detekuje). Raz sa nám počas dlhodobého testu dokonca stalo, že ho systém zrazu „nevidel“ – bolo treba prihlásiť sa PIN kódom a ovládač odinštalovať a znovu nainštalovať pomocou „zisťovať zmeny hardvéru“ v správcovi zariadení, ktorý ho z internetu stiahol a po reštarte opäť fungoval ako predtým.

Notebook je vybavený 12,4“ dotykovým displejom, ktorý je jedným z najmenších. Nie je to žiaden problém, stále je dostatočne veľký na sledovanie videí, telky, či filmov z HBO GO. Najväčším problémom displeja je jeho nízke rozlíšenie, ktoré je len 1536×1024 pixelov. To je citeľne menej ako typické Full HD. V praxi sme toto obmedzenie nevnímali, keď ani pri Full HD filmoch a videách nevidieť pixelizáciu, ani v systéme Windows 10. Vysoký 400-nitový jas a slušný kontrast 1184:1 zabezpečili jasný obraz, farby boli zobrazené takmer presne bez takmer skreslenia. Problémy sme zaznamenali pri fixne nastavenom podsvietení na najnižších stupňoch jasu obrazovky, kedy mala obrazovka tendenciu preblikávať na o stupeň až dva vyšší jas.

Jas možno regulovať v jedenástich rôznych intenzitách od najnižšieho po najvyšší. Pri webkamere nad displejom by sme ocenili podporu pre odomknutie pomocou tváre (cez funkciu Windows Hello), avšak výrobca tu neosadil infra kameru a podpora pre túto funkciu chýba. Používateľovi musí „stačiť“ snímač odtlačkov prstov na odomykanie. S pomerom strán 3:2 je notebook vhodný na tzv. „produktívne“ úlohy. Je vhodný pre webstránky a sociálne médiá, pretože na obrazovku vtesná viac textu a obrázkov ako typická obrazovka s pomerom strán 16:9. Dôsledkom toho sú čierne pruhy, ktoré sa nachádzajú vo videoobsahu. Farebný priestor pokrýva 60% AdobeRGB a takmer celý sRGB, takže je vhodný pre hobby grafikov a videoeditorov. Displej bliká pri frekvencii 21930 Hz (pravdepodobne kvôli pulzno-šírkovej modulácii PWM) pri nastavenom jase 51% a nižšom. Nad touto hodnotou by nemalo dochádzať k blikaniu.

Na rozdiel od väčšiny ostatných notebookov sa konfigurácie Surface Laptop Go líšia veľkosťou operačnej pamäte a úložiska, zatiaľ čo procesor, grafika a rozlíšenie displeja zostávajú rovnaké. Základom je štvorjadrový procesor s ôsmymi vláknami Intel Core i5 1035G1 (Ice Lake), ktorý je taktovaný na 1,0 GHz (s Turbo Boost frekvenciou 3,6 GHz) a má 6 MB cache. Ide o model, ktorý má iba 15W spotrebu, postavený na 10 nm výrobnom procese. Najlacnejšia konfigurácia ponúka len 4GB RAM a 64GB úložného priestoru, čo znie skôr ako lacný tablet. Preto odporúčame aspoň 8GB RAM. V našom prípade má konfigurácia 8GB RAM a 256GB vnútornej pamäte. Potešili nás rýchlosti disku, ktorý dosahuje 2004 MB/s pri čítaní a 695 MB/s pri zápise. Iste, nie je to najviac, ale vzhľadom k malým rozmerom a cene postačuje. Oceňujeme, že je zariadenie počas väčšiny bežných činností tiché, hoci oveľa viac by nás potešilo plne pasívne chladenie. Občas a pri náročnejších činnostiach dá o sebe ventilátor vedieť, úroveň jeho hlučnosti je potom podľa zaťaženia na úrovni od 25 dB(A) až po 44 dB(A).

V zariadení je podpora pre Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.0. Pokiaľ ide o výdrž batérie, tá sa pohybuje na úrovni 6 – 9 hodín, pričom veľa záleží od úrovne jasu displeja, ako aj vyťaženia jednotlivých komponentov, či režimu napájania batérie. Tento výsledok je dobrý, ale nie veľkolepý. Najmä v porovnaní napríklad s Apple MacBookmi s ARM čipmi M1, ktoré dosahujú dvojnásobne viac. Z pohľadu výkonu plne postačuje na kancelársku prácu v teréne, možno ho používať aj ako multimediálne zariadenie na cesty. Vďaka integrovanej grafike nie je síce veľmi vhodný na hry, ale tie staršie na menších detailoch s obmedzeniami zvláda. Notebook má predinštalovaný Windows 10 v režime S. Ide o veľmi osekaný systém, veľmi podobný ChromeOS. Odporúčame využiť bezplatný prechod na plnohodnotný systém Windows 10, avšak iba vo verzii „Home“, ktorá nepodporuje aj šifrovanie disku.

Aký je teda Microsoft Surface Laptop Go? Oplatí sa kúpiť si ho? Páčia sa nám veľmi malé a kompaktné rozmery, dostatočne vysoký výkon aj pohodlná klávesnica, ktorá z neho robí zaujímavú kúpu pre tých používateľov, ktorí potrebujú prenosné zariadenie na zvýšenie produktivity. Je ideálny pre študentov, dennú kancelársku prácu ako aj multimediálnych nadšencov. Oceňujeme kvalitné konštrukčné spracovanie, rýchle odomykanie pomocou snímača odtlačkov prstov, ale aj kvalitný displej z hľadiska vernosti zobrazenia farieb. Na druhej strane sú tu aj nevýhody: najmä displej s nízkym rozlíšením, sklamaním pre nás je tiež aj absencia podsvietenia klávesnice, ako aj priemerná kvalita webkamery. Pre používateľov, ktorí hľadajú najvýhodnejší notebook so systémom Windows na základné úlohy produktivity je testovaný Surface Laptop Go však veľmi dobrým riešením, ktoré odporúčame.

Zapožičal: Microsoft