Domov Recenzie Recenzia: Microsoft Lumia 950 a 950XL

Recenzia: Microsoft Lumia 950 a 950XL

Zdielať

Fanúšikovia operačného systému Windows Phone od Microsoftu dlho nedostali nový TOP model.

Microsoft Lumia 950 a 950XL 01

Po 20 mesiacoch čakania však boli spolu so systémom Windows 10 Mobile predstavené aj dve vlajkové lode – Lumia 950 a 950 XL. Uvidíme, ako oslovia dosť presýtený trh so smartfónmi.

Prvým sporným bodom je spracovanie. Pri smartfóne s cenovkou vlajkovej lode by sme nečakali telo celé z plastu. Nenájdeme tu ani kovový rámik, ktorý bol na minulej Lumii 930. Dizajnovo nám modely pripomínajú dva roky staré modely, keď ešte nebolo veľa kovových smartfónov, chýbajú pestré farby ako pri 930-tke, keďže aktuálne modely sú k dispozícii len v dvoch farbách – čiernej a bielej. Zmena sa týka zadnej strany, kde zmizlo logo Nokie a pribudlo logo Microsoft.

Hrúbka 8 mm a hmotnosť 150 gramov sú pri Lumii 950 priemerné, smartfón sa drží v ruke veľmi dobre. Ak prehliadneme obyčajné plastové spracovanie, všimneme si displej s veľkosťou 5,2“.

Ponúka AMOLED technológiu, ktorá podáva vynikajúcu a vernú čiernu farbu. Fantastické je aj rozlíšenie displeja – Quad HD (2560×1440 pixelov), najmä vzhľadom na veľkosť displeja. Poteší aj prítomný polarizačný filter ClearBlack pre lepšiu viditeľnosť na slnku, ktorý príde vhod najmä v lete.

Microsoft Lumia 950 02

Hoci obmedzenia systému neumožňujú podrobnejšiu zmenu jasu z notifikačnej lišty ako sú štyri stavy, rozšírené nastavenie je skryté v nastaveniach. Chválime rozlíšenie displeja – na 5,2“ je Quad HD veľmi jemné, obraz je perfektný a text je vždy ostrý, pričom na obrazovku sa zmestí naraz veľa informácii.

Kvôli operačnému systému a dlaždiciam v Metro UI sa však podľa nás nevyužíva práve toto rozlíšenie, keďže na obrazovke s jemným rozlíšením sú veľké kockaté ikony – v prípade ich zmenšenia na minimum sa však dá na obrazovku umiestniť dostatočne veľa ikon.

Na zadnej strane sa nachádza 20 MPx PureView fotoaparát s optickou stabilizáciou a trojdiódovým LED bleskom, ktorý prináša jednu výhodu oproti konkurencii – tlačidlo fotoaparátu. Smartfón ponúka 32GB úložisko (pričom 29GB je dostupných pre používateľa), ktoré možno rozšíriť pamäťovými microSD kartami až do 200GB.

Slot na microSD je pod odnímateľným zadným krytom, kde je aj 3000 mAh vymeniteľná batéria, čo rozhodne chválime. Batériu možno nabiť buď cez USB Type-C konektor na spodnej hrane alebo bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi.

Microsoft Lumia 950 03

Hardvérový základ tvorí výkonný šesťjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 808, pričom dve jadrá Cortex-A57 sú taktované na 1,8 GHz a štyri Cortex-A5 na 1,5 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 418 a operačná pamäť 3GB. Nevýhodou najnovšieho operačného systému je veľa detských chýb systému a voči dlhodobo používanému staršiemu Windows Phone 8.1 sú prítomné časté bugy, pomalé načítavanie a reakcie a tiež pravidelné výpadky Wi-Fi siete.

Že operačný systém v roku 2016 bude mať problém s Wi-Fi sieťou sme si nemysleli,  kým sme to nezažili niekoľkokrát počas dňa a pri viacerých routroch. Ak sme v rovnakej chvíli na rovnakom routri a v rovnakej vzdialenosti používali iný smartfón s Androidom, žiadna chyba nenastala. Ide teda jednoznačne o chybu v najnovšom systéme od Microsoftu.

Podobnú situáciu s pravidelnými výpadkami si pamätáme pri nepodarenom systéme Windows Vista pre počítače a notebooky – a dúfame, že spoločnosť tieto chyby opraví. To, čo sa nám na najnovšom operačnom systéme nepáči, je fakt, že veľa chýb spoločnosť neodstránila vopred pred predajom  na trh a zo zákazníkov si tak spravila beta testerov.

Rovnaké problémy sme zažili aj pri väčšom, 5,7“ smartfóne Lumia 950XL, ktorý ponúka veľmi podobné spracovanie – taktiež z plastu. Výpadky Wi-Fi sme museli po vypadnutí riešiť rovnako ako pri menšom modeli – smartfón sme vypli a opätovne zapli. A potom opäť Wi-Fi sieť nabehla. 950XL má však voči menšiemu modelu aj niečo iné – výkonnejší procesor, väčší displej a tiež aj o niečo vyššiu hmotnosť 165 gramov.

Microsoft Lumia 9500XL 01

Hardvérový základ vo väčšom modeli tvorí osemjadrový Qualcomm Snapdragon 810, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Zatiaľ čo prvé štyri jadrá Cortex-A57 sú taktované na 2,0 GHz, štyri jadrá Cortex-A53 sú taktované na 1,5 GHz.

Ide o 64-bitový model, doplnený rovnako veľkou 3GB operačnou pamäťou. Vnútorná pamäť je rovnaká ako v prípade menšieho modelu – 32 GB s možnosťou rozšírenia pamäťovými kartami microSD s maximálnou kapacitou 200GB.

Zaujímavosťou je aj novinka Windows Hello, ktorá umožňuje smartfónu naskenovať dúhovku používateľa a použiť ju na odomknutie zariadenia. Po odomknutí cez Hello sa dostávame do systému – ku dlaždiciam do Metro UI rozhrania.

To je v porovnaní s Windows Phone 8.1 podobné, ale aj odlišné. Dlaždice totiž zostali, ale jednofarebné prevedenie plochy bolo nahradené možnosťou zvoliť si pozadie a farby akcentu. Takisto tu nájdeme aj nové animácie, väčšina je však po starom.

Microsoft Lumia 9500XL 04

Windows 10 Mobile sa v mnohom inšpiroval operačnými systémami iOS a Android a práve preto priniesol jednotné koncepty používateľského rozhrania. Podobnosť s iPhonom je jasná aj pri podržaní tlačidla Štart – tu sa obrazovka posunie nižšie a umožní jednoduché ovládanie jednou rukou, čo vyzerá ako klon funkcie Reachability od Applu (dvojité poklepanie tlačidla „Home“).

Staré veci ako prebudenie smartfónu dvojitým poklepaním zmizli; ale niektoré, ako Glance Screen, zostali. Výsledkom je mišmaš všetkého možného, keďže jedna funkcia zostala; ale druhá, ktorá s ňou tak trochu spolupracovala, už nie.

Softvérová klávesnica je jedinečná, ponúka divné rozloženie znakov na displeji a je tak nočnou morou najmä počas prvých niekoľkých dní. Prečo je napravo od „L“ ešte aj dĺžeň, samostatný symbol „ä“, či mäkčeň vedľa písmena „P“ netušíme.

Vďaka tomu, že sú tu aj zbytočné symboly, sú ostatné klávesy malé a preklepy sú ako na bežiacom páse. Riešením môže byť zmena klávesnice na anglickú – v tom prípade však dôjde k prehodeniu písmen Z a Y naopak a vznikne QWERTY klávesnica.

Microsoft Lumia 9500XL 05

Na slovenskej klávesnici to však chce zo začiatku nejaký ten čas na zvyk. My sme si asi po týždni aktívneho používania zvykli a počet preklepov znížili takmer na minimum.

V prípade, ak si používateľ chce zmeniť klávesnicu, neuspeje. Populárna klávesnica SwiftKey v čase testovania nebola k dispozícii pre operačný systém Windows Phone, resp. Mobile. My sme počas testu siahli po bezdrôtovej klávesnici a ocenili tak systém, ktorý myslí na všetko.

Na telefóne sme mali nastavenú slovenčinu a lokalitu Slovensko a na naše prekvapenie sa hneď po spárovaní bezdrôtovej klávesnice nastavilo slovenské rozloženie kláves aj na K480. Fungovali aj nami používané QWERTZ klávesy a dokonca aj ENTER pri Messengeri odosielal správy tak, ako by sme to čakali.

Microsoft Lumia 950 08

Zadný fotoaparát, ktorý je v oboch modeloch rovnaký, je vynikajúci. Ponúka totiž rozlíšenie až 20 MPx a patrí azda medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Prítomná je aj podpora pre nahrávanie 4K videa, či stabilizácia videa, ktorá je v TOP modeloch samozrejmosťou.

Mnohých zákazníkov poteší fakt, že fotoaparát je len mierne vystúpený a takmer lícuje so zadnou stranou. Prítomný je trojtónový LED blesk a automatické zaostrovanie dotvára vynikajúce fotky. Prekvapila nás rýchlosť zhotovenia fotografie, za nevýhodu však považujeme absenciu pauzy pri videu, či časté pády pri nahrávaní 4K videí.

Microsoft do systému ale pribalil aj jednu zaujímavosť – Windows Continuum. Tá síce potrebuje hardvér navyše, keďže okrem smartfónu je potrebný aj monitor, klávesnica a Display Dock od Microsoftu (myš nie je potrebná, lebo displej smartfónu môže slúžiť ako trackpad). Výsledok je veľmi dobrý, zo smartfónu si možno ľahko a jednoducho vytvoriť počítač.

Microsoft DisplayDock HD-500 01

Výkon počítača a jeho plynulosť cez Continuum možno prirovnať k minipočítačom, ktoré sa používajú k televízorom z ktorých spravia SmartTV. Systém je pomalý, avšak použiť Continuum ako záložné riešenie je veľmi dobré 🙂

Má síce aj svoje nedostatky, treba však myslieť na to, že ide o prvý pokus spoločnosti o niečo nové a prevratné a do budúcna sa dočkáme vylepšení. V prípade, ak má používateľ vyššie nároky na kvalitu audia, odporúčame siahnuť aj po Bluetooth reproduktoroch, ktoré možno spárovať aj NFC v prípade, ak to daný audio produkt podporuje.

Nastavenie systému Continuum je jednoduché – stačí pripojiť káble príslušenstva do Display Docku, spárovať všetky Bluetooth zariadenia so smartfónom a pripojiť ho do docku cez USB Type-C kábel. Na monitore sa následne zobrazí Windows. Avšak nie len nafúknutý Windows 10 Mobile, ale plnohodnotný Windows 10.

Microsoft DisplayDock HD-500 02

Teda, takmer. Fungujú totiž len niektoré aplikácie z Windows Store, zďaleka nie všetky. Aplikácie pre x86 desktop nemožno nainštalovať, keďže to procesory Snapdragon 808 ani 810 nepodporujú. Sú to ARM procesory – z pohľadu využívania a podpory x86 aplikácii by boli vhodnejšie procesory od Intelu postavené na platforme x86.

Continuum však nie je zďaleka dokonale zrealizovaný, najmä nie v tejto prvej fáze. 3GB RAM totiž nestačí na multitasking a aplikácie sa pri ich prepínaní musia často načítavať odznovu.

Ide ale o plnohodnotný Windows, keďže všetky aplikácie sú načítané v ich desktopových verziách; aj stránky, ktoré sa na smartfóne načítavajú v mobilnej verzii sa zobrazujú cez Continuum v desktopovej verzii.

Taktiež sú tu podporované aj klávesové skratky na otvorenie menu Štart, vypínanie aplikácii (Alt+F4), kopírovanie, vystrihovanie a prilepovanie obsahu (Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V) a prepínanie aplikácii (Alt+Tab), pri používaní myši ponúka aj podporu kliknutia pravým tlačidlom.

Microsoft Lumia 9500XL 08

Používanie tejto funkcie je rozhodne zaujímavé, ale nie úplne príjemné, najmä pokiaľ ide o rýchlosť a používateľský komfort, keďže nedostatok RAM spôsobuje, že naraz spustená môže byť len jedna aplikácia a s otvoreným prehliadačom Microsoft Edge je potrebné byť opatrný.

Má to ale aj svoje výhody, zo smartfónu možno na veľkom monitore zobrazovať prezentácie cez Miracast, Continuum  je vhodný aj na občasnú kancelársku prácu, či pozeranie filmu na veľkej obrazovke.

Microsoft prezentuje Continuum aj ako dobré miesto pre veľké kancelárie, kde stačí monitor, klávesnica a Display Dock, keďže ide o lacnejšie riešenie ako kupovať nový počítač – o zvyšok by sa postarala Lumia.

Po dlhodobom teste smartfónov Lumia 950 a 950XL spolu s Display Dockom máme zmiešané pocity. Na jednej strane ponúkajú oba smartfóny vynikajúci displej s maximálne jemným rozlíšením Quad HD a kvalitným AMOLED panelom, na druhej strane je tu síce výkonný hardvér šesť, resp. osemjadrového procesora, ten je však brzdený neodladeným systémom s množstvom chýb a nedostatkov.

Navyše v prípade väčšieho modelu s procesorom Qualcomm Snapdragon 810 má používateľ zohrievanie rúk ako bonus 😀   To, čo mnohých používateľov nepoteší, je aj plastová konštrukcia, ktorá príde vhod pre lacnejšie modely, či strednú triedu.

Ale pre high-end modely určite nie, tu by sme jednoznačne očakávali kvalitné hliníkové spracovanie. Oceňujeme kvalitný a rýchly fotoaparát, ktorému však chýbajú viaceré podstatné nastavenia a obsahuje chyby. To je však rovnako chyba softvéru, čo sa môže zmeniť po vydaní aktualizácii, ktoré by to riešili.

Microsoft Lumia 950 a 950XL 03

Display Dock považujeme za zaujímavé riešenie, ktoré už v prvej fáze ponúka veľa zaujímavých funkcii. Príde vhod najmä pre menej náročných používateľov a tiež v núdzovom prípade, v ktorom možno zo smartfónu spraviť počítač.

Je však čo zlepšovať – opäť je reč o softvéri, ktorý je bohužiaľ hlavným kameňom úrazu aj dlhodobo testovaných smartfónov. Tie preto odporúčame len pre fanúšikov Windows Phonu, ktorí poznajú systém, dokážu odpustiť Microsoftu malý počet aplikácii vo Windows Store a tešia sa z nového systému. Ostatným preto odporúčame počkať najmä dovtedy, kým bude operačný systém odladený a zmizne veľa chýb a bugov.

Microsoft Lumia 950

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 808
Procesor: šesťjadrový 1,8 GHz
Grafika: Adreno 418
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 200 GB)
Operačný systém: Windows 10 Mobile
Displej: 5,2“, AMOLED, ClearBlack, 2560×1440 px., Gorilla Glass 3, 564 ppi
Fotoaparát: zadný – 20 MPx, trojitý blesk, autofókus, svetelnosť f/1.9, nahrávanie 4K videí, optická stabilizácia, tlačidlo spúšte; predný – 5 MPx, svetelnosť f/2.4
Rozmery: 145×73×8 mm
Hmotnosť: 150 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: 1× microSIM, k dispozícii v predaji aj dual SIM variant
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, barometer, bezdrôtové nabíjanie Qi

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Vynikajúci AMOLED displej
+ Jemné Quad HD rozlíšenie
+ Výkonný hardvérový základ
+ Úplná podpora LTE pásem
+ Podpora bezdrôtového nabíjania
+ Kvalitný fotoaparát, rýchle reakcie
+ Prítomnosť funkcie Continuum
+ Windows Hello na odomykanie
+ Samostatné tlačidlo spúšte

Mínusy
– Zle optimalizovaný systém s množstvom chýb
– Obyčajné plastové konštrukčné spracovanie
– Pravidelne vypadávajúca Wi-Fi sieť
– Nedostatok aplikácii vo Windows Store
– Absencia pokročilých možností vo fotoaparáte
– Padajúca aplikácia foťáku pri nahrávaní 4K videa

Výsledky benchmarkových testov:

Microsoft Lumia 950 AnTuTu Benchmark 01Microsoft Lumia 950 AnTuTu Benchmark 02
Microsoft Lumia 950 AnTuTu Benchmark 03Microsoft Lumia 950 AnTuTu Benchmark 04
Microsoft Lumia 950 AIDA64 01Microsoft Lumia 950 AIDA64 02
Microsoft Lumia 950 AIDA64 03Microsoft Lumia 950 AIDA64 04

Microsoft Lumia 950XL

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 810
Procesor: osemjadrový 2,0 GHz
Grafika: Adreno 430
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 200 GB)
Operačný systém: Windows 10 Mobile
Displej: 5,7“, AMOLED, ClearBlack, 2560×1440 px., Gorilla Glass 3, 518 ppi
Fotoaparát: zadný – 20 MPx, trojitý blesk, autofókus, svetelnosť f/1.9, nahrávanie 4K videí, optická stabilizácia, tlačidlo spúšte; predný – 5 MPx, svetelnosť f/2.4
Rozmery: 152×78×8 mm
Hmotnosť: 165 gramov
Batéria: Li-Ion, 3340 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: 1× microSIM, k dispozícii v predaji aj dual SIM variant
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, barometer, bezdrôtové nabíjanie Qi

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Vynikajúci AMOLED displej
+ Jemné Quad HD rozlíšenie
+ Výkonný hardvérový základ
+ Úplná podpora LTE pásem
+ Podpora bezdrôtového nabíjania
+ Kvalitný fotoaparát, rýchle reakcie
+ Prítomnosť funkcie Continuum
+ Windows Hello na odomykanie
+ Samostatné tlačidlo spúšte

Mínusy
– Zle optimalizovaný systém s množstvom chýb
– Obyčajné plastové konštrukčné spracovanie
– Pravidelne vypadávajúca Wi-Fi sieť
– Nedostatok aplikácii vo Windows Store
– Absencia pokročilých možností vo fotoaparáte
– Padajúca aplikácia foťáku pri nahrávaní 4K videa
– Časté prehrievanie procesora pri vyššom zaťažení

Výsledky benchmarkových testov:

Microsoft Lumia 950XL AnTuTu Benchmark 01Microsoft Lumia 950XL AnTuTu Benchmark 02
Microsoft Lumia 950XL AnTuTu Benchmark 03Microsoft Lumia 950XL AnTuTu Benchmark 04
Microsoft Lumia 950XL AIDA64 01Microsoft Lumia 950XL AIDA64 02
Microsoft Lumia 950XL AIDA64 03Microsoft Lumia 950XL AIDA64 04
Microsoft Lumia 950XL AIDA64 05Microsoft Lumia 950XL AIDA64 06

Zapožičal: Microsoft, Finesa

3 komentárov

  1. chybaju pokrocile funkcie fotoaparatu? vazne? 😀 naozaj, co presne podla vas chybalo? lebo lumie maju spolocnu appku kamery a tych funkcii, hlavne manualnych je tam fakt neurekom. inak v continuu neni treba ani klavesku, aj tu nahradi fon tak ako mys, no a ani display dock netreba ak ma clovek miracast dongle (ale neodporucam, klesa tym kvalita spojenia)

    • Chýbala napríklad pauza pri natáčaní videa 😀 to je tak základná vec… až som bol prekvapený, že som to počas natáčania videa nevidel hneď v appke. Manuálne sú doplnkové funkcie, ale spomínaná pauza je skutočne základná a tá určite chýba.

  2. Najviac ma rozculuje to prehrievanie telefonu, po 8 minutach nepretrziteho nahravania sa nahravanie vypne vypise ze je prehriaty system. A to rozlysenie mam nastavene len full hade Ziadne 4K. Predtym co som mal ine telefony nikdy sa mi to nestalo. 🙁

Comments are closed.