Domov Periférie Recenzia: Marvo G980, KG954G a FN-33

Recenzia: Marvo G980, KG954G a FN-33

Zdielať

Otestovali sme tri produkty pre hráčov od spoločnosti Marvo – myš G980, klávesnicu KG954G a chladiacu podložku pod notebook FN-33.

Začnime myšou. Už na prvý pohľad ponúka netradičný dizajn, telo má spracované z plastu, z čoho vyplývajú aj isté rezervy v pevnosti. Hráčov poteší podsvietenie, myš je vhodná aj pre veľké ruky, je tvarovaná do nižšieho profilu, natiahnutého do plochy, čo nemusí byť pre každého používateľa ideálne z dlhodobého ergonomického používania. Zaujímavý nápad výrobcu je skrutka zo spodnej strany, ktorou možno podľa potreby meniť dĺžku myši, ale jej časť nepríjemne trčí z myši von a nemožno ju schovať dovnútra. Výrobca to síce s premenlivou veľkosťou myslel dobre, ale nedotiahol celý koncept, škoda.

Myš má celkovo k dispozícii 6 tlačidiel, z čoho tri sú klasické (ľavé a pravé tlačidlo, plus stredné koliesko na hornej strane). Pre hráčov je podstatné, že ponúka až 6000 DPI, ktoré možno na tlačidle zmeniť v danom rozsahu. Výrobca poskytuje taktiež ovládací softvér k myši, ale je to aplikácia, ktorá po nainštalovaní umožní používateľovi nastaviť iba najzákladnejšie veci – zmeniť farby podsvietenia, rozlíšenie, pooling rate alebo aj režim (office mode, gaming mode). Vnímame to však ako pokrok voči drahším modelom áčkových výrobcov, ktorí majú jednu prepracovanú aplikáciu, s ktorou možno ovládať všetky pripojené zariadenia výrobcu.

Testovaná klávesnica patrí medzi cenovo dostupné mechanické, vhodné pre hráčov. Už na prvý pohľad nás zaujalo podsvietenie spodnej časti po celom obvode. Dizajn klávesnice dotvára kombinácia lesklej bielej v spodnej časti a matnej čiernej na hornej strane. Spracovanie je z plastu, pričom základom sú mechanické spínače Outemu red, ktoré fungujú dobre. Tie sú, samozrejme, podsvietené avšak napríklad zapnutie funkcii Num lock či Caps lock je nepríjemné, keďže modré LED diódy sú veľmi výrazné. Písanie na klávesnici je pohodlné, avšak treba zobrať do úvahy aj iný font písma, ktorý výrobca používa. Nemusí sadnúť každému.

Celkovo sú naše skúsenosti pri používaní veľmi dobré. Takisto ako myš, aj klávesnica má jeden softvér. Rovnako ako v prípade myšky – jeden softík pre jednu klávesnicu. Možno tu nastaviť farbu, štýl a rýchlosť podsvietenia, či makrá. Meniť však efekty na klávesnici možno aj bez nutnosti používať aplikáciu, nakoľko používateľ má na výber preddefinované profily a nastavenia od výrobcu. Klávesnica sa k počítaču pripája káblom s dĺžkou 1,6 metrov s USB zakončením. V balení sú tiež štyri náhradné klávesy.

Posledným testovaným zariadením je chladiaca podložka pod notebook. Tematicky by síce prišla vhod najmä pre používateľov v lete a horúčavách, kedy majú notebooky problémy s chladením, ale opak je pravdou. Staré notebooky majú celoročne a často problémy s chladením. Je to spôsobené vďaka už stvrdnutej teplovodivej paste, ktorá si už neplní uspokojivo svoju úlohu, ako aj zaneseným chladením od rôznych nečistôt a preto nemôže poriadne prúdiť vzduch.

Spracovanie je z plastu, z hornej strany je však kovová mriežka. Podložka pôsobí robustne, podporuje notebooky až do veľkosti 17,3“ a ponúka jeden veľký 120 mm ventilátor plus štyri malé 70 mm ventilátory. Zatiaľ čo veľký ventilátor má otáčky 900 RPM, malý 1200 RPM. Napájanie podložky je cez kábel USB – USB, podložka má pritom celkovo dva USB porty (z jedného je napájaná a do druhého možno pripojiť ďalšie zariadenie, napr. myš). Tu je samozrejme aj podsvietenie – modré a nenastaviteľné.

O náklon sa starajú nožičky. Používateľ si môže vybrať iba dve polohy – sklopená (a vtedy je bez náklonu), alebo vyklopená (a vtedy je podložka v náklone). Na podložke nám však chýba ovládanie rýchlostí ventilátorov. Sú tu dva vypínače a paradoxne sú označené opačne – v polohe zapnutý je vypnutý a naopak. Chladenie je dosť hlučné a pripisujeme to najmä štyrom maličkým 70 mm ventilátorom s 1200 RPM. Platí totiž, že čím má chladenie menšie ventilátory, o to rýchlejšie sa musia točiť, aby efektívne nasávali vzduch.

Zapožičal: Marvo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno