Domov Periférie Recenzia: Linksys Velop AC4400

Recenzia: Linksys Velop AC4400

Zdielať

Otestovali sme trojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov, do kancelárie alebo tiež všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení.

Často hovoria správcovia sietí, že „kábel je kábel“, čo stále platí pre prenosové rýchlostí ako aj stabilitu. Nezaostáva však ani vývoj bezdrôtových sietí Wi-Fi. Ich rýchlosť a stabilita sa zlepšujú, a stáva sa pravidlom, že v domácnosti je oveľa viac zariadení pripojených bezdrôtovo ako tých, ktoré sú pripojené pomocou káblu. Riešením pri veľkej ploche môžu byť opakovače či extendery (ktoré predĺžia dosah od jedného routra), avšak mesh systém má výhodu v tom, že sú jednotlivé moduly medzi sebou prepojené a navzájom sa dopĺňajú. A tiež sa oveľa jednoduchšie konfigurujú.

Testované zariadenie k nám prišlo v podobe dvoch zariadení Linksys Velop AC4400 (2-pack), v predaji je aj 3-pack, ale tiež aj 1-pack čo znamená, že dokúpením ďalšieho zariadenia sa môže dosah zväčšiť. Bežne sme zvyknutí hneď po vybalení zariadenia konfiguráciu zrealizovať cez internetový prehliadač v počítači, avšak výrobca tu stavil na jednoduchosť. Na nastavenie mesh systému treba stiahnuť aplikáciu na smartfón (Google Play Store alebo Apple AppStore), kde stačí zariadenie vyhľadať, založiť si účet a spárovať. V aplikácii možno jednotlivé mesh zariadenia pomenovať (napríklad podľa toho, kde sú umiestnené).

Konštrukčné spracovanie Velopu je z bieleho plastu, tvarovo ide o kváder a príde vhod aj do obývačky, kuchyne, či izby. Páčia sa nám malé a kompaktné rozmery, dizajn neruší a oceňujeme, že tu nie sú výrazné LED diódy. Jediný LED prvok je na hornej strane zariadenia, ktorý symbolizuje stav Velopu a nedá sa vypnúť. Chladenie zariadenia je zabezpečené tromi perforovanými pásmi (výduchmi) po celom obvode, ktoré dopĺňajú jednoduchý dizajn. Zo zadnej strany sú ukryté dva konektory, pričom jeden z nich má funkciu WAN portu, napájací konektor, tlačidlo na reset a posuvný vypínač zariadenia. Zaujímavosťou je pripojenie Bluetooth, vďaka čomu sa môže zariadenie spárovať v mobilnej aplikácii so smartfónom.

Páči sa nám prehľadná aplikácia, cez ktorú možno aktualizovať firmvér zariadenia. V nej vidieť tiež všetky pripojené zariadenia v sieti, rýchlosti, nastaviť obmedzenia, diagnostikovať stav siete, ale tiež aj reštartovať, či vypnúť zariadenie. Všetky možnosti sú k dispozícii odkiaľkoľvek (teda aj vzdialene mimo lokálnej siete) po prihlásení do účtu s menom a heslom, ktorý je priradený daným mesh zariadeniam. Hoci pri prvom spustení sa nám zdalo jednoduchšie nastavovať veci cez prehliadač, teraz po testovaní uznávame, že nastavovať mesh zariadenia cez telefón je jednoduchšie.

Spolu s mesh systémom sme testovali tiež kompaktný osemportový gigabitový switch Linksys LGS108-EU, vhodný pre domácnosti a tiež malé firmy. Inštalácia je veľmi jednoduchá, je to tzv. plug & play čo znamená, že do switchu stačí pripojiť RJ45 káble, pripojiť ho do elektrickej siete a nič viac netreba riešiť. Oceňujeme najmä miniatúrne rozmery, ale aj energickú efektívnosť – porty, ktoré sa nepoužívajú, sa automaticky vypnú, čo šetrí energiu. Keďže je switch postavený na jednoduchosti, nemá administráciu a používateľom neumožňuje personalizáciu a podrobné nastavenia.

Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu signálu, zariadenia sme testovali spolu s internetom od UPC s 1 Gbps rýchlosťou na sťahovaní. Pri našich meraniach rýchlostí a stability sme nezaznamenali žiadne problémy, prenos cez viacero zariadení bol stabilný. Za výhodu mesh systému považujeme fakt, že sa pripojené zariadenia medzi miestnosťami nemusia prepínať do inej siete – všetky mesh zariadenia totiž vysielajú Wi-Fi signál s jednotným názvom a parametrami bezdrôtovej siete.

Testovaný mesh systém patrí medzi drahšie v porovnaní s väčšinou Wi-Fi routrov, ide predsa ešte o novú technológiu a v tomto segmente nie je veľa zariadení; naopak v porovnaní s inými mesh systémami ide o prijateľnejšiu cenu. Páči sa nám dizajn, oceňujeme kompaktné rozmery, veľmi dobré prenosové rýchlosti naprieč všetkými miestnosťami, jednoduché ovládanie cez mobilnú aplikáciu, avšak chýba nám USB port napríklad pre pripojenie tlačiarne alebo externého disku. Cena za testovaný 2-pack mesh systém Linksys Velop AC4400 je 300 eur, pričom v prípade samostatného 1-pack Linksys WHW0301 zariadenia treba počítať so sumou 190 eur.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 186×79×79 mm (V׊×H)
Hmotnosť: 496 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: tri pásma – 2× 5 GHz + 1× 2,4 GHz
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 867 + 867 Mbps (5 GHz) + 400 Mbps (2,4 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN (10/100/1000 Mbps), 1× LAN (10/100/1000 Mbps)

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Pekný dizajn, spracovanie
+ Veľmi dobrý dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduchá inštalácia routra
+ Stabilita pripojenia, rýchlosti

Mínusy
– Chýba USB 3.0 port

Zapožičal: Linksys