Domov Recenzie Recenzia: LG Velvet

Recenzia: LG Velvet

Zdielať

Najnovší smartfón kórejskej spoločnosti LG má veľký, 6,8“ displej a podporuje 5G siete. Medzi výraznejšie zmeny patrí dizajn, ktorý sa oproti minuloročným generáciám modelov série „G“ zmenil.

Výzor telefónu je jedna z prvých vecí, ktorú si možno všimnúť na prvý pohľad. Po celé roky boli vlajkové lode spoločnosti väčšinou nezmenené, pričom došlo len k malým posunom v dizajne z generácie na generáciu. Aj keď to vo svojej podstate nie je zlá vec, v telefónoch spoločnosti LG to pôsobilo trochu zastarane. To sa pri modeli Velvet mení. Predná a zadná strana je zo skla, displej má zakrivenie. Zatiaľ čo po obvode je hliníkový rám, povrch zadnej strany je úplne lesklý a zachytáva odtlačky prstov, čo nie je celkom praktické. Usporiadanie troch fotoaparátov a LED blesku je takisto iné, ako po minulé roky a odlišuje sa od konkurencie. Tieto zmeny pôsobia zaujímavo. V predaji sú tri farebné verzie – nami testovaná biela, potom sivá a tiež zelená. Poteší podpora pre zvýšenú odolnosť IP68, avšak to pri top modeloch považujeme už za samozrejmosť.

Konštrukčné spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, telefón sa vďaka zaobleným hranám drží pohodlne v ruke. Rozmery telefónu sú 167×74×8 mm a už na prvý pohľad badať, že je to natiahnutý mobil na výšku. Je to dané najmä tým, že výrobca tu zvolil pomer strán 20,5:9. Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na karty, slúchadlá a dokumentácia. V balení chýba zadný priehľadný kryt spolu s handričkou na čistenie, ktorá v minulých generáciách bola samozrejmosťou. Tlačidlá vypínača aj regulácie hlasitosti sú pohodlné, prekážalo nám však ďalšie tlačidlo na ľavej strane, ktoré slúži na aktiváciu Google asistenta, čo považujeme za zbytočnosť. Navyše nie je nastaviteľné, teda použiteľné na spustenie inej často používanej aplikácie, čo je rozhodne škoda. Oceňujeme, že sa dá aspoň deaktivovať.

Na hornej strane je šuplík na jednu nanoSIM kartu a microSD kartu. Podpora pre dual SIM v telefóne chýba. To je realita už niekoľkých vlajkových modelov od LG a ani tento rok neprišla zmena. Na spodnej strane je umiestnený obojstranný USB-C v strede, mriežka reproduktora a nechýba 3,5 mm audio jack, takže používateľ nie je odkázaný na redukcie. Sú tu aj dva mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej. LG má v tomto modeli premiéru s trojitým fotoaparátom, ktorý je doplnený o LED blesk a čítačku odtlačkov prstov, ktorá je v displeji. Žiaľ, spoľahlivosť čítačky je veľmi nízka a takmer vždy sme museli prst prikladať opakovane (dvakrát, inokedy dokonca trikrát, či štyrikrát kým sa telefón „konečne“ odomkol). A keďže z nám neznámych dôvodov LG už viacero generácii nemá v svojich smartfónoch možnosť nastavenia na rozpoznanie tváre, tak jediným riešením bolo zadávanie PIN kódu na odomknutie, čo bolo častokrát aj rýchlejšie ako opakovane prikladať prst na snímač odtlačkov prstov v displeji.

Ovládacie tlačidlá sú pod displejom v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Ich poradie si možno v nastavení aj zmeniť (vymeniť Späť a Multitasking), medzi ďalšie nastavenia patrí možnosť skrytia výrezu displeja, ale nie v každej aplikácii to funguje korektne. O zobrazenie sa stará 6,8“ P-OLED panel, ktorý ponúka netypické rozlíšenie 2460×1080px, pomer strán 20,5:9 a hustotu 395ppi. Displej má veľmi dobrý maximálny jas, čo zaručuje veľmi dobré pozorovacie uhly aj na priamom slnku. Počas slnečných dní sme nepociťovali problémy s čitateľnosťou, ani pri používaní slnečných okuliaroch. Pripomeňme, že displej má výrez v tvare kvapky, v ktorej je selfie fotoaparát. Pri väčšine činností nás výrez nerušil a vďaka natiahnutiu displeja na výšku tak neprekáža ani pri väčšine sledovaných videí, ktoré majú pomer strán 16:9. Samozrejmosťou je funkcia AlwaysOn Display, ktorý má pomerne široké možnosti nastavenia, možno si nastaviť rôzne obrázky, viac typov hodín s rôznymi číselníkmi, prípadne možnosť nastaviť si zobrazovania vlastnej fotky. Medzi nevýhody patrí 60 Hz displej, mnohí by určite ocenili rýchlejší 90 Hz alebo 120 Hz panel.

Hardvérový základ tvorí procesor Qualcomm Snapdragon 765G, taktovaný na 2,4GHz. Ide o model pre strednú až vyššiu strednú triedu zariadení a na najvýkonnejšie modely sa nechytá. LG však zrejme stavil na menej výkonnejší model aj z dôvodu nižšej ceny, keďže zariadenie sa pohybuje na úrovni 560 eur. Mnohé telefóny s tohtoročnými najvýkonnejšími procesormi od Qualcomm stoja oveľa viac. Výbavu dopĺňa 6GB RAM a 128GB vnútorná pamäť s podporou pamäťových kariet microSD do kapacity 256GB. Operačný systém Android 10 je doplnený o nadstavbu výrobcu LG UX 9. Pri našom dlhodobom teste sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, iba spúšťanie aplikácii je mierne spomalené. Výrobca tiež používa pomerne masívnu nadstavbu s mnohými svojimi vstavanými aplikáciami. Používateľ tak má mnohé duplicitne (appky od LG a od Google ako napr. správy, či kalendár a podobne).

Smartfón má nevymeniteľnú batériu s kapacitou 4300 mAh, pričom nabíjanie možno realizovať cez kábel (do 25W fast charging) a bezdrôtovo s podporou Qi (do 9W). Tu by nás rozhodne potešilo rýchlejšie nabíjanie napríklad podporou pre 45W cez kábel a aspoň 15W bezdrôtovo. Škoda, možno nabudúce. Pripomeňme, že tzv. „reverzné“ nabíjanie, ktoré podporujú vlajkové smartfóny Samsung a Huawei tu nie je. Zaujímavosťou však je, že hoci telefón podporuje 25W nabíjanie, pribalený adaptér z predajného balenia podporuje extra pomalé, iba 9W nabíjanie (pomalšie dodávané nabíjačky majú už iba iPhony – 5W). Rozhodne teda odporúčame dokúpiť rýchlejší adaptér na nabíjanie.

Zaujímavosťou je podpora pre stylus, alebo druhú obrazovku LG Dual screen (v podstate ide o kryt, ktorý používateľovi pridá ďalší displej a možno tak robiť viac vecí naraz), avšak počas testovania sme ju nemali k dispozícii. Konektivita zariadenia ponúka výbavu ako pre vlajkové lode – podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa NFC spolu s 4G/LTE sieťami štandardu Cat16 (1024/150 Mbps). Takisto je v telefóne podpora pre najnovšie 5G siete, ktoré u nás zatiaľ dostupné nie sú (ak nepočítame malý okruh 4ky v Banskej Bystrici) a zrejme tak skoro ani nebudú. Do budúcna však podpora týchto sietí padne vhod. Sú tu aj štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

V tomto telefóne prvýkrát použil výrobca tri snímače fotoaparátu. Najväčší je 48 MPx snímač, ktorý skladá štyri pixely do jedného, v automatickom nastavení aplikácie Fotoaparát sú výsledné snímky v rozlíšení 12 MPx. Druhý je ultraširokouhlý 8 MPx objektív so záberom 120° a dopĺňa ho 5 MPx snímač na snímanie hĺbky. Vo výsledku ponúka telefón záznam videa v 4K pri 30fps, či Full HD pri 30/60 fps. Nevýhodou je, že v zariadení chýba teleobjektív, ktorý by slúžil na priblíženie objektu. Výrobca to nahrádza softvérovo a 2-násobný zoom je tak v podstate digitálny a nie je zďaleka tak kvalitný ako klasický z teleobjektívu. Vo výsledku však zábery nevyzerajú zle, kvalitu fotiek chválime, najmä vzhľadom k cene zariadenia. Dobre funguje aj HDR, zariadenie takisto podporuje aj nočný režim, manuálny režim pre fotografov (pokročilý režim, kde možno nastavovať rôzne detaily pri fotení).

LG Velvet je zaujímavý smartfón za cenu okolo 560 eur. Ponúka zaujímavý dizajn, veľký a do výšky natiahnutý displej, na ktorý je radosť pozerať sa (ktorý však môže byť pre mnoho používateľov nepraktický) a nemožno tak hovoriť o kompaktnom zariadení. Poteší podpora pre 5G sieť do budúcna, výkon procesora je pri väčšine činností dostačujúci, k operačnej a vnútornej pamäti nemáme pripomienky. Zamrzí nemožnosť prestaviť dedikované tlačidlo Google asistenta – je super, že sa dá aspoň vypnúť. Uvítali by sme rýchlejší displej, takisto dual SIM (aspoň hybridný slot), poteší však prítomnosť IP68, takisto aj audio jack. V podstate ide o dobre vybavenú vlajkovú loď spoločnosti, ktorá má bohatú výbavu a moderný dizajn. To znamená natiahnutý displej bez rámikov spolu s výrezom na predný foťák a senzory. Zadná strana je príjemná na dotyk, je lesklá, má veľmi dobré spracovanie, je však extrémne náchylná na odtlačky prstov. Telefón ponúka aj veľmi dobrý fotoaparát so širokouhlými zábermi. Podľa nás ide o zaujímavý a dobre vybavený model, ktorý si nájde svojich zákazníkov.

Zapožičal: LG

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno