Domov Recenzie Recenzia: LG Optimus 4X HD

Recenzia: LG Optimus 4X HD

Zdielať

LG_Optimus_4X_HD_01LG Optimus 4X HD je jeden z prvých smartfónov kórejskej spoločnosti LG Electonics, obsahujúci štvorjadrový procesor. V čom vyniká a aké sú jeho slabiny, to sa dozviete v recenzii.

Smartfón je zabalený do čiernej elegantnej škatule. Po vybalení pôsobí svojou čiernou farbou ako placka. Celý predný povrch je pokrytý ochranným sklom Gorilla glass 2. Dobre sa drží v ruke. Rozmery smartfónu sú 132,4×68,1×8,9 mm a hmotnosť je 133 gramov. Smartfón má zadný, odnímateľný kryt a vymeniteľnú batériu.  Poteší podpora microSD kariet a klasický formát SIM karty. Najlepšie je, že vymeniť pamäťovú kartu možno bez výberu batérie a ani vloženie SIM karty nevyžaduje reštart smartfónu. Avšak, ak som vybral SIM kartu, LG si vypýtal reštart. Nijako to však nevadí, karty sa pohodlne menia aj za behu.

LG_Optimus_4X_HD_02

Z pohľadu rozloženia tlačidiel je na vrchnej hrane napravo vypínacie tlačidlo, na ľavej hrane v hornej časti dvojtlačítko na ovládanie hlasitosti. Konektorová výbava je tvorená microUSB konektorom pre nabíjanie smartfónu, alebo komunikáciu s počítačom, ktorý je umiestnený na spodnej hrane v strede; výstup na slúchadlá je riešený pomocou 3,5 milimetrového jack konektoru, ktorý sa nachádza na hornej hrane. Ďalej tu nájdeme jeden reproduktor vzadu na ľavej strane. Samotný kryt na smartfóne drží celkom dobre, avšak na spodnej strane pri výreze, ktorý je určený na prst, pomocou ktorého sa kryt dáva preč má menšiu voľnosť a trochu vŕzga. No je to v rámci tolerovateľných hraníc, toto je skrátka daň za odnímateľný kryt. Samotný kryt je pevný, nájdeme tu ukrytú aj NFC anténu. Smartfón je dostupný v dvoch vyhotoveniach – v bielej a čiernej, my sme mali na test čiernu variantu.

LG_Optimus_4X_HD_03

Základ smartfónu tvorí dobre známy štvorjadrový procesor nVIDIA Tegra 3. Ten je taktovaný na 1,5 GHz a spolu s 1 GB operačnou pamäťou sú dostatočným základom pre svižný beh systému Android. Ten je vo verzii 4.1.2 Jelly Bean s nadstavbou Optimus UI. Vnútorná pamäť má 16 GB, pričom je tu reálne cca 12 GB pamäte pre používateľa. Vnútornú pamäť možno rozšíriť pomocou microSD kariet, a to až do veľkosti 64 GB. O zobrazenie sa stará 4,7 palcový IPS displej, ktorý má rozlíšenie 1280×720 pixelov. Batéria s kapacitou 2050 mAh pri aktívnom používaní vydržala cca dva dni. Dvojica fotoaparátov, resp. kamier je tvorená predným 1,3 megapixelovým a zadným 8 megapixelovým s LED bleskom.

LG_Optimus_4X_HD_04

Medzi ďalšie vychytávky smartfónu patria: vstavaná GPS navigácia, rádio, pokročilé dátové prenosy cez rýchle mobilné dátové prenosy,  Wi-Fi a Bluetooth, či stále častejšie sa rozširujúca platforma NFC. Veľkou výhodou je tiež microUSB konektor s podporou MHL, ktorá umožní pripojenie telefónu k televízoru prostredníctvom HDMI výstupu. Je tu pripravená široká paleta východiskových aplikácií, ktoré bez problémov uspokoja aj náročných užívateľov v oblastiach ako je komunikácia, práca, zábava, internet a pod. V telefóne sa nachádza aj prídavný softvér od výrobcu, ktorý ďalej rozširuje základné možnosti systému.

LG_Optimus_4X_HD_05

K nevýhodám smartfónu patrí zahrievanie pri vyššom výkone, či nie veľmi vhodne umiestnené vypínacie tlačidlo. Praktickejšie by bolo, ak by sa nachádzalo v pravej hrane v strede a chýba aj informačná dióda. Reproduktor je umiestnený v polohe, kde si ho môže užívateľ nechtiac zakrývať. Azda poslednou nevýhodou bolo časté padanie aplikácie GMail, neviem čím to môže byť, šlo o štandardne nainštalovanú a aktualizovanú aplikáciu z Google Play, na iných zariadeniach s OS Android sa mi to nestávalo.

LG_Optimus_4X_HD_06

Medzi prednosti smartfónu patrí kvalitný displej, rýchly procesor, pekné widgety s nadstavbou od LG, podpora SIM a microSD karty a ich jednoduché manažovanie. V neposlednom rade zaujme aj priaznivá cena. Tá sa pohybuje na zaujímavej úrovni, niektorí výrobcovia ponúkajú za podobné ceny menej výkonné smartfóny s dvojjadrovými procesormi, čo hovorí jasne v prospech LG. Keďže patrím medzi najnáročnejších užívateľov, som v recenziách pri smartfónoch vždy veľmi kritický, no Optimus 4X HD ma presvedčil a jeho kúpou neurobíte chybu. Smartfón je určený najmä pre náročnejších používateľov a poteší skvelý  pomer medzi výkonom a cenou.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba Optimus UI
Chipset: Nvidia Tegra 3 T30, 40 nm
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz ARM Cortex-A9
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850/900/1900/2100 MHz
Rozmery: 132×68×9 mm
Hmotnosť: 141 gramov
Displej: True HD IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×720 px.,  59×105 mm, 4,7” (120 mm)
Fotoaparát:  8 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps)
Predná kamera: 1,3 MPx
Pamäť:  1 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 b/g/n), HDMI (cez MHL konektor), DLNA, NFC
Hudba:  MP3 prehrávač, FM rádio (bez RDS), 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov,  GPS
Batéria: Li-Ion 2 150 mAh, BL-53QH

Celkové hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Kompaktné rozmery
+ Podpora microSD kariet
+ Klasická SIM karta
+ Vymeniteľné microSD a SIM za behu
+ Prijateľná cena
+ NFC čip

Mínusy
– Nevhodné umiestnenie reproduktora a vypínača
– Pri vyššom zaťažení sa mierne zarieva
– Absencia informačnej diódy
– Výdrž batérie
– Horší fotoaparát

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu LG P880 Optimus 4X HD poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

LG_Optimus_4X_HD_AnTuTuBench_01LG_Optimus_4X_HD_AnTuTuBench_02
LG_Optimus_4X_HD_CFBench_01LG_Optimus_4X_HD_CFBench_02
LG_Optimus_4X_HD_NenaMark_01
LG_Optimus_4X_HD_NenaMark_02
LG_Optimus_4X_HD_QuadrantLG_Optimus_4X_HD_Vellamo_01
LG_Optimus_4X_HD_Vellamo_02LG_Optimus_4X_HD_Vellamo_03
Zapožičal: LG

Ďalšie odborné recenzie na mobil LG Optimus 4X HD nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno