Domov Recenzie Recenzia: LG G7 ThinQ

Recenzia: LG G7 ThinQ

Zdielať

Aj kórejská spoločnosť LG sa snaží „zapadnúť“ medzi výrobcov, ktorí ponúkajú displej bez rámikov a spolu s výrezom. V testovanom modeli ponúka aj aktuálne najvýkonnejší procesor, štýlové spracovanie a prijateľnú hmotnosť 162 gramov.

Konštrukčné spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, telefón sa vďaka zaobleným hranám drží pohodlne v ruke. Rozmery telefónu sú 153×72×8 mm, čo je prijateľný rozmer a už na prvý pohľad badať, že je to natiahnutý mobil na výšku. Je to dané najmä tým, že výrobca tu zvolil pomer strán 19,5:9. Nami testovaný kus v modrej farbe vyzerá štýlovo, odráža sa aj pri dopadne svetla, povrch je však ľahko náchylný na odtlačky prstov. Poteší taktiež zvýšená odolnosť voči vode a prachu (IP68).

V balení je aj zadný priehľadný kryt spolu s handričkou na čistenie. Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na karty, slúchadlá a technická dokumentácia. Tlačidlá vypínača a regulácie hlasitosti sú pohodlné, prekážalo nám však ďalšie tlačidlo na ľavej strane, ktoré slúži na aktiváciu Google asistenta, čo považujeme za zbytočnosť. Navyše nie je nastaviteľné, teda zmenu v nastavení budete hľadať márne. Oceňujeme, že sa dá aspoň deaktivovať.

Na hornej strane je šuplík na jednu nanoSIM kartu a microSD kartu. Podpora pre dual SIM v telefóne chýba. Na spodnej strane je umiestnený obojstranný USB-C v strede, mriežka reproduktora a nechýba 3,5 mm audio jack, takže používateľ nie je odkázaný na redukcie. Sú tu dva aj mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej. LG má v tomto modeli premiéru s duálnym fotoaparátom, ktorý je doplnený o LED blesk a čítačku odtlačkov prstov.

Ovládacie tlačidlá sú pod displejom v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Ich poradie si možno v nastavení aj zmeniť (vymeniť Späť a Multitasking), medzi ďalšie nastavenia patrí možnosť skrytia výrezu displeja, ale nie v každej aplikácii to funguje korektne. O zobrazenie sa stará 6,1“ IPS panel, ktorý ponúka rozlíšenie 3120×1440px, pomer strán 19,5:9 a hustotu 564 ppi. Displej má výborný maximálny jas, až 1000 nitov, čo zaručuje perfektné pozorovacie uhly aj na priamom slnku. Možno ho zapnúť na pár minút, avšak spotreba z batérie sa výrazne zvýši.

Napriek tomu, že ide o IPS displej, výrobca ponúka taktiež možnosť zobrazenia hodín a notifikácií na zamknutej obrazovke (tzv. Always-on), k dispozícii je tiež LED dióda na upozornenia zmeškaných udalostí, ktorú nemožno nastavovať (pre zmeškaný hovor, SMS správy atď.). Jediná možnosť je zapnutie/vypnutie. Ochranu displeja má na starosť krycie sklíčko Corning Gorila Glass, avšak aj napriek tomu sa predná a zadná strana ľahko poškriabu.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, taktovaný na 2,8GHz (štyri jadrá) + 1,7GHz (ďalšie štyri jadrá). Stále je to najvýkonnejší procesor na trhu, vybavené sú ním najmä vlajkové lode za posledný rok. Operačná pamäť má kapacitu 4GB, vnútorná pamäť má 64GB (pričom 44GB je dostupných pre používateľa) s podporou pamäťových kariet microSD do kapacity 256GB. O grafickú časť sa stará Adreno 640.

Operačný systém Android 8.0.0 Oreo je doplnený o nadstavbu výrobcu. Pri našom dlhodobom teste sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, iba spúšťanie aplikácii je mierne spomalené, keďže ich systém na pozadí väčšinou vypne a musia sa načítať opätovne. Výrobca však používa pomerne masívnu nadstavbu s úpravami, napríklad ruší menu aplikácií a všetky nainštalované aplikácie sú postupne po plochách. My sme pri testovaní použili Nova launcher v spolupráci s klávesnicou SwiftKey.

Smartfón má nevymeniteľnú batériu a disponuje kapacitou 3000 mAh, čo je minimum. Pri displeji s tak vysokým rozlíšením by sme rozhodne očakávali viac. Výdrž je preto skôr priemerná a pohybuje sa na úrovni ráno-večer. Záleží však na nastavení, odporúčame použiť jas na automatickom režime, záleží taktiež aj na tom, či používateľ bude mať zapnuté dáta v pozadí alebo nie. Poteší rýchle nabitie (z 0 na 100% za 1,5 hodiny) ale aj podpora pre bezdrôtové nabíjanie Qi, ktoré je však logicky pomalšie.

Za nedostatok považujeme šetriaci režim, ktorý nefunguje korektne. Často sa stane, že po deaktivácii šetrenia a návrate do štandardného režimu aplikácie padajú a treba ich zavrieť a opätovne otvoriť. Konektivita zariadenia ponúka výbavu pre vlajkové lode – podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0, ktorý dopĺňa NFC spolu s 4G/LTE sieťami štandardu Cat16 (1024/150 Mbps). Sú tu aj štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

V tomto telefóne prvýkrát použil výrobca duálny fotoaparát. Ide o dva 16 MPx snímače, ktoré majú f/1.6 a f/1.9, umožňujú záznam videa v 4K pri 60fps, či Full HD pri 640fps alebo pri HD zázname 240fps. Zatiaľ čo jeden snímač je klasický,  druhý je širokouhlý. Oceňujeme optickú stabilizáciu a implementovanú funkcionalitu Google Lens, ktorá rozpoznáva objekty alebo produkty a dokáže o nich vyhľadať informácie. AI CAM je tiež novinka v tomto modeli a ide o umelú inteligenciu, ktorá vyhodnocuje scény a podľa nich nastavuje režimy fotoaparátu.

LG G7 ThinQ je vlajková loď spoločnosti, ktorý má bohatú výbavu a moderný dizajn. To znamená natiahnutý displej bez rámikov spolu s výrezom na predný foťák a senzory. Zadná strana je príjemná na dotyk, má veľmi dobré spracovanie, je však náchylná na odtlačky prstov. Pre používateľov je k dispozícii taktiež výkonný procesor, či 4GB operačnej pamäte. Uvítali by sme 6GB, avšak aj toto stačí, hoci konkurenčné modely ponúknu 6 – 8GB.

Telefón ponúka aj veľmi dobrý fotoaparát so širokouhlými zábermi. Poteší odolnosť voči vode a prachu (IP68), oceniť musíme výrobcu za zachovanie 3,5 mm audio jacku, ktorý sa postupne vytráca a je vzácnosť nájsť ho v top modeloch spoločností. Poteší aj príjemná cena, ktorá sa pohybuje pod 450 eur. Podľa nás ide o veľmi dobre vybavený model, ktorý odporúčame. Mrzí nás iba menšia operačná pamäť, kapacita batérie a absencia hybridného slotu na SIM karty.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 845
Procesor: osemjadrový (4× 2,8 GHz + 4× 1,7 GHz)
Grafika: Adreno 640
Pamäť: 4 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 8.0.0 Oreo + nadstavba LG
Displej: 6,1“, IPS LCD, 3120×1440 px, Gorilla Glass 5, 564 ppi
Fotoaparát: zadný – duálny 16 MPx, f/1.6 + f/1.9, dual LED blesk, 4K video (60 fps), Full HD (60 fps), alebo HD (240 fps); predný – 8 MPx, Full HD video
Rozmery: 153×72×8 mm
Hmotnosť: 162 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 1× nanoSIM (nepodporuje dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou (BS), Galileo, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda, zvýšená odolnosť voči vode (IP68)

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Tenká a ľahká konštrukcia
+ Konštrukčné spracovanie
+ Dizajn, najmä modrej farby
+ Výkonný procesor, IP68
+ Kvalitný displej aj na slnku
+ Funkcia Always-on, cena
+ 3,5 mm jack, nabíjanie Qi
+ Veľmi dobrý fotoaparát

Mínusy
– Ľavé tlačidlo nejde prenastaviť
– Nízka výdrž, výrez v displeji
– Lesklý povrch náchylný na otlačky
– Ocenili by sme 6GB RAM, dualSIM

Zapožičal: LG