Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Vibe K5 Plus

Recenzia: Lenovo Vibe K5 Plus

Zdielať

Pre ľudí, ktorí hľadajú cenovo dostupný, ale dostatočne výkonný a dobre spracovaný smartfón, sú určené hlavne čínske značky. Jednou z nich je aj Lenovo, ktoré sa svojim modelom Vibe K5 Plus snaží vytvoriť dostupný smartfón s hliníkovým spracovaním a cenou okolo 200 eur. Podarilo sa mu to?

Lenovo Vibe K5 Plus 01

Balenie je pomerne jednoduché, ale štýlovo nadizajnované – na prednej strane krabice vidíme logo Lenovo a veľkú podobizeň smartfónu, pričom ostatné údaje sú na spodnej a zadnej strane. Keď krabicu otvoríme, výbava je podobná konkurencii – samotný smartfón, manuály a ochranný obal spolu s ochrannou fóliou na displej. Pod nimi je aj nabíjačka, USB kábel a slúchadlá.

Lenovo Vibe K5 Plus 02 Lenovo Vibe K5 Plus 03

Smartfón na prvý pohľad vyzerá akoby bol spracovaný z hliníku, konštrukcia už na prvý pohľad pôsobí luxusnejším dojmom ako plastové šasi. Ide však o veľmi dobrú imitáciu hliníka, pričom spracovanie je plastové. Oceňujeme zadný odnímateľný kryt, pod ktorým sú dva sloty SIM karty a slot na microSD. Prekvapením je vymeniteľná batéria. Chválime spracovanie, ktoré nevŕzga ani napriek použitým plastom.

Lenovo Vibe K5 Plus 04 Lenovo Vibe K5 Plus 05

Nabíjací microUSB port je situovaný prekvapivo na hornej strane spolu s 3,5 mm audio jack konektorom. Zadná strana obsahuje typicky fotoaparát s LED bleskom a nápisom Lenovo a DolbyAtmos, prítomný je aj mikrofón. Na pravej strane sú všetky tri tlačidlá – dve na ovládanie hlasitosti a jedno napájania. Ľavá strana je prázdna a spodná tiež.

Lenovo Vibe K5 Plus 06 Lenovo Vibe K5 Plus 07

Na prednej strane je 5“ Full HD displej (441 ppi) spolu s tromi tlačidlami. Tým by sme chceli vytknúť dve veci – prvou je, že ich nemožno nastaviť na trvalé podsvietenie a druhou, že ľavé z trojice tlačidiel vyvoláva kontextovú ponuku a nie multitasking menu, to sa zapne až po jeho podržaní. Farby sú pomerne dobré, aj keď biela mohla byť oveľa lepšia a farby nie sú až také živé. Nevýhodou je slabý maximálny jas čo je podstatné najmä na slnku. Inak je IPS panel a Full HD rozlíšenie pri tejto cene štandardom.

Lenovo Vibe K5 Plus 08 Lenovo Vibe K5 Plus 09

Hardvérový základ tvorí šesťjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 616 z dielne amerického výrobcu, ktorý je taktovaný na 1,5 GHz.  Dopĺňa ho grafika Adreno 405 a operačná pamäť 2 GB. Na ukladanie dát je k dispozícii 16 GB interná pamäť (reálne k dispozícii 10 GB), ktorú je možné pomocou pamäťových kariet rozšíriť o ďalších 32 GB, kam možno presúvať aplikácie. Telefón používa systém Androidu 5.1.1 Lollipop s nadstavbou Vibe UI, ktorú už spoločnosť používa vo svojich smartfónoch dlhodobo.

Lenovo Vibe K5 Plus 10 Lenovo Vibe K5 Plus 11

Prostredie možno rýchlo upravovať pomocou šiestich tém, ktoré sú používateľovi k dispozícii. Zmeniť možno tapetu, pozadie a tiež dizajn ikon. Medzi ďalšie vlastnosti nadstavby patrí chýbajúce menu aplikácií, pretože všetky aplikácie sú zoskupené na plochách. Toto riešenie majú v obľube mnohí čínski výrobcovia. Presúvanie aplikácií medzi plochami je jednoduché, stačí dlho podržať prst nad aplikáciou a následne ju preniesť na ukazovateľ stránky.

Lenovo Vibe K5 Plus 12 Lenovo Vibe K5 Plus 13

Ak má však používateľ veľa aplikácii, na množstve plôch je chaos a aj to je dôvod, prečo sme počas nášho testovania používali obľúbený Nova launcher. Pri desiatich aplikáciách ich vidí používateľ na ploche prehľadne – avšak pri cca 60 až 80 je to už iné. Okrem plôch a organizovaní aplikácii nás však prekvapili pomalé reakcie smartfónu, ktoré sme vôbec nečakali. Keď sme odinštalovali asi 2/3 všetkých nami nainštalovaných a používaných aplikácii, rýchlosť bola o niečo lepšia – ale stále pomerne slabá. Pomalé reakcie si možno všimnúť najmä počas prehliadania web stránok.

Lenovo Vibe K5 Plus 14 Lenovo Vibe K5 Plus 15

S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali vážny problém, avšak občas bolo treba na otvorenie a načítanie videí čakať. Zvyčajne sme používali pri prehrávaní MX player alebo VLC. Vzhľadom k  procesoru sme očakávali viac. Hry a multimédiá síce telefón zvláda, určite však nepočítajte s hraním náročných hier, či novších titulov. Operačná pamäť je dostatočne veľká v tejto cenovej kategórii, postačí aj na viacero naraz spustených aplikácii, lepšia optimalizácia by však telefónu prospela.

Lenovo Vibe K5 Plus 16 Lenovo Vibe K5 Plus 17

Fotoaparát ponúka rozlíšenie 13 MPx, automatické zaostrovanie a aj prisvetľovací LED blesk. K dispozícii je aj HDR režim a niekoľko efektov. Výsledné fotografie sú použiteľné, poslúžia ako momentky a to najmä vtedy ak sú realizované cez deň. Pri fotení v noci sa do fotografií dostalo veľa šumu, pri makre je situácia podobná. Video možno nahrávať vo Full HD rozlíšení pri 30 fps, fotoaparát kvalitou ničím neohromí.

Lenovo Vibe K5 Plus 18 Lenovo Vibe K5 Plus 19

Aj napriek použitiu technológie Dolby Atmos v zariadení, je reprodukcia zvuku priemerná. Rovnako priemerná je aj výdrž batérie, ktorá má kapacitu 2750 mAh. To, že jeden deň zvládne je fajn – ale večer, alebo na druhý deň doobeda treba smartfón opäť nabíjať. Konektivita je zabezpečená pomocou Wi-Fi 802.11 b/g/n na 2,4 GHz pásme, Bluetooth a GPS. Je tu aj podpora LTE, avšak tú možno použiť iba na jednej SIM karte.

Lenovo Vibe K5 Plus 20

Lenovo Vibe K5 je vo výsledku priemerný smartfón. Ničím extra neohúri, ponúka síce Full HD displej a šesťjadrový procesor, nie je však rýchly ako by sme čakali. Poteší síce konštrukčným spracovaním a cenou, ale jeho fotoaparát, multimediálne funkcie aj výdrž sú opäť len priemerné. Pri hľadaní konkurencie v cene okolo 200 eur je veľa modelov a mnohé ponúkajú lepšie funkcie aj výkon.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 616
Procesor: šesťjadrový, 1,5 GHz
Grafika: Adreno 405
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 5.1.1 Lollipop + VibeUI
Displej: 5″, Full HD, IPS, 1920×1080 px.
Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 142×71×8 mm
Hmotnosť: 141 gramov
Batéria:Li-Ion, 2750 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz, LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA / HSUPA, LTE
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: 2× microSIM
Ostatné: GPS, informačná dióda

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Vymeniteľná 2750 mAh batéria
+ Prijateľná cena okolo 200 eur
+ 13 MPx fotoaparát, 1080p video
+ Dve samostatné sloty na microSIM

Mínusy
– Pomerne slabý hardvérový výkon
– Pomalé odozvy operačného systému
– Horšia čitateľnosť displeja na slnku
– Priemerný fotoaparát, reproduktory
– Kapacitné tlačidlá nie sú podsvietené

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo Vibe K5 Plus Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Lenovo Vibe K5 Plus AnTuTu Benchmark 01Lenovo Vibe K5 Plus AnTuTu Benchmark 02
Lenovo Vibe K5 Plus AnTuTu Benchmark 03Lenovo Vibe K5 Plus AnTuTu Benchmark 04
Lenovo Vibe K5 Plus AnTuTu Benchmark 05Lenovo Vibe K5 Plus AnTuTu Benchmark 06
Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 01Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 02
Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 03Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 04
Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 05Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 06
Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 07Lenovo Vibe K5 Plus 3D Mark 08
Lenovo Vibe K5 Plus Geekbench 01Lenovo Vibe K5 Plus Geekbench 02
Lenovo Vibe K5 Plus Geekbench 03Lenovo Vibe K5 Plus Geekbench 04
Lenovo Vibe K5 Plus Vellamo 01Lenovo Vibe K5 Plus Vellamo 02
Lenovo Vibe K5 Plus Vellamo 03Lenovo Vibe K5 Plus Vellamo 04

Zapožičal: Lenovo

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Lenovo Vibe K5 Plus nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno