Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Tab 3 8 Plus

Recenzia: Lenovo Tab 3 8 Plus

Zdielať

Lenovo prináša pravidelne zariadenia, ktoré ponúknu zaujímavé funkcie. Medzi takéto zaraďujeme aj dlhodobo testovaný tablet Tab 3 8 Plus, ktorý sa predáva v zahraničí aj pod označením Lenovo P8. Čo všetko prináša?

Tablet je spracovaný z plastu, dominuje mu zadný modrý zdrsnený kryt, príjemný na dotyk. Hoci kov by mu sadol lepšie (a už aj lacnejšie čínske tablety majú často kov), testovaný model to hrá v prvom rade na čo najlepší pomer cena/výkon. Zadná strana je však dostatočne pevná a počas nášho používania sa neobjavilo žiadne nepríjemné praskanie či prehýbanie. Má však pomerne výrazné okraje okolo displeja.

Tablet sa vďaka hrúbke a celkovému spracovaniu veľmi dobre drží v ruke, určite však pri používaní odporúčame siahnuť po ochrannom puzdre. Tablet má hmotnosť 320 gramov a rozmery 209×123×8,6 mm. Na pravej strane je dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a vypínač. Na ľavej strane je šuplík na vloženie pamäťových kariet microSD (v prípade verzie s 4G aj nanoSIM karta). Nie je to však typický šuplík a na prvý pohľad môže pôsobiť aj ako ozdobný dizajnový prvok.

Na hornej strany je zvyšok výbavy – 3,5 mm audio jack konektor a nabíjací microUSB konektor spolu s mikrofónom. Druhý mikrofón je potom na spodnej strane. Potešia stereo reproduktory – jeden na hornej a druhý na spodnej strane. Tie navyše ponúknu aj funkciu Dolby Atmos. Na zadnej strane je fotoaparát, LED blesk a malý nápis Lenovo. Predná strana ponúka fotoaparát, senzory a notifikačnú LED diódu.

O zobrazovanie sa stará 8“ IPS displej s rozlíšením 1920×1200 pixelov a pomerom strán 16:10 (283 ppi). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku ale robí tabletu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby. Pekný displej môže tiež za to, že je priam radosť sa naň pozerať, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo. Tlačidlá sú na spodnej strane displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking bez možnosti zmeny (výmeny Späť/Multitasking).

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, taktovaný na 2,0 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť 3GB a grafika Adreno 506. Vnútorná pamäť ponúkne kapacitu 16GB (dostupných 12GB pre používateľa) s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťových kariet microSD až do veľkosti 128GB. Operačný systém je vo verzii Android 6.0.1 Marshmallow, doplnený o nadstavbu výrobcu. Operačný systém je pomerne svižný a rýchly, počas celej dĺžky testovania sme nezaznamenali spomalenie ani výrazné seknutie.

Ak by sme očakávali budúce aktualizácie na novší systém (na Nougat alebo Oreo), tak tie, žiaľ, tablet nebude mať, nakoľko výrobca ukončil jeho softvérovú podporu. Je však prekvapením úroveň zabezpečenia a opráv, ktoré sú zo dňa 1.11.2017. Tu sme však našli aj nedostatky softvéru, o ktorých vedeli aj na podpore spoločnosti Lenovo. Súvisia často s aktualizáciami aplikácii v Google Play – dlho trvá kým sa aplikácia stiahne z obchodu a nainštaluje, hoci v iných prípadoch pri sťahovaní nie je problém.

Taktiež sme počas testovania zaznamenali aj niekoľko problémov pri synchronizovaní emailov v aplikácii GMail. Problém sme si všimli po jednej z aktualizácii a po čase zmizol. Toto sa však dá riešiť aj nainštalovaním aplikácie Inbox, kde sme počas celej doby nezaznamenali žiadny problém. Pri iných aplikáciách bolo všetko v poriadku, celkovo sme ich mali v tablete asi 60.

Tablet má stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos. Kvalita zvuku, podania ako aj maximálna hlasitosť nás veľmi milo prekvapili. Poloha tabletu v stojane, keď je položený po dĺžke, kde reproduktor na hornej strane bude symbolizovať ľavý kanál a spodný reproduktor pravý kanál, spolu s Dolby Atmos výrazne vylepšuje kvalitu reprodukcie zvuku a celkový zážitok pri sledovaní filmov.

Pri teste multimédií sme sa zamerali na prehrávanie filmov a seriálov z video databázy HBO GO, ako aj živého vysielania a archívu slovenských a českých staníc cez appky SledováníTV a LepšíTV. Stabilita pri prenose cez Wi-Fi je výborná, nezaznamenali sme žiadne výpadky. Azda jedinú výčitku máme k obmedzenej podpore pamäťových kariet. Tablet dokáže prečítať microSD karty formátované iba na FAT32, nepodporuje NTFS (pri formátovaní na NTFS ju ani nevidí vloženú).

Tablet má tiež dva fotoaparáty – predný 5 MPx, vhodný na selfie a videohovory; zadný 8 MPx na snímky. Fotoaparáty nás kvalitou prekvapili, ich výsledky sú veľmi dobré a hoci je nepraktické fotiť veľkým tabletom, vieme si ho predstaviť aj ako náhradu za fotoaparát v telefónoch cenovej kategórie 150 – 200 eur. Pokiaľ ide o konektivitu, je tu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou pre 2,4 a 5 GHz pásmo, Bluetooth vo verzii 4.0 a dve navigačné technológie – GPS a GLONASS.

Tablet má kapacitu integrovanej batérie 4250 mAh, čo by malo zabezpečiť dlhú výdrž. Aká je však realita? Výrobca deklaruje prehrávanie videa 8 hodín, no veľa záleží aj na nastavenom jase a či používateľ prehráva video z vnútorného úložiska, cez Wi-Fi, či cez mobilné dáta. Nám sa reálne podarilo dosiahnuť okolo 4-5 hodín pri rôznych podmienkach, čo považujeme za prijateľné hodnoty aj vzhľadom na rozlíšenie displeja.

Lenovo Tab 3 8 Plus nás zaujal najmä stereo reproduktormi, ktoré sú v spojení s IPS displejom vhodné na sledovanie filmov a seriálov. Výkonný hardvér umožňuje používateľovi bezproblémové používanie tabletu. Zamrzí však starší Android a ukončená podpora zo strany výrobcu, ako aj niektoré softvérové problémy, ktoré sme zaznamenali počas nášho dlhodobého používania. Používatelia, hľadajúci tablet, ktorý im ponúkne čo najlepší pomer cena/výkon, ho už zrejme našli. Hoci u nás sa predáva za 190 eur, v čínskom e-shope Gearbest je k dispozícii za skvelú cenu 105 eur.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 625
Procesor: osemjadrový, 2,0 GHz
Grafika: Adreno 506
Pamäť: 3GB RAM + 16GB ROM + microSD karta (do 128GB)
Operačný systém: Android 6.0.1 Marshmallow + nadstavba VibeUI
Displej: 8“, IPS LCD, 1920×1200 pixelov, pomer strán 16:10, 283 ppi
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, záznam Full HD videa pri 30 fps; predný – 5 MPx
Rozmery: 209×123×8,6 mm
Hmotnosť: 320 gramov
Batéria: Li-Pol, 42500 mAh
Frekvencie: nemá
LTE pásma: nemá
Globálny prenos dát: nemá
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: nemá
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Stereo reproduktory s Dolby Atmos
+ Osemjadrový procesor, 3GB RAM
+ Výborný IPS LCD displej s Full HD
+ Prekvapivo dobrý zadný fotoaparát
+ Výborná cena (105€) cez Gearbest
+ Kvalitné spracovanie z plastu

Mínusy
– Problémy so softvérom pri updatoch
– Starý Android 6.0.1. Marshmallow
– Ukončená softvérová podpora

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo Tab3 8 ZA220014CZ poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Gearbest

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno