Domov Recenzie Recenzia: Motorola Moto G5S Plus

Recenzia: Motorola Moto G5S Plus

Zdielať

Spoločnosť Lenovo má v portfóliu veľa zaujímavých modelov, pričom sa snaží zaujať aj zákazníkov, ktorí sú orientovaní viac na cenu než výkon. Testovaný model patrí medzi modely, ktoré ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/výkon. Čo všetko však prináša Moto G5S Plus?

Už na prvý pohľad je telefón spracovaný veľmi dobre. Môžu za to kvalitné materiály, najmä zadný kovový kryt. Preto pôsobí dizajn originálne a vďaka pevne spojenej neodnímateľnej zadnej strane je konštrukcia pri spojení kovu pevná, neprehýba sa a ani nevŕzga po silnom prítlaku. Hoci bol smartfón predstavený minulý rok a patrí do strednej triedy, má starší microUSB konektor a nie nový USB-C.

To považujeme skôr za nevýhodu, keďže by sme uvítali nový obojstranný konektor (hoci stále drvivá väčšina používateľov má staršie príslušenstvo čo môže byť skôr výhodou). Prekvapením je, že Moto G5S Plus má široké okraje nad a pod displejom. Podľa nášho názoru možno v dnešnej dobe vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi – avšak výrobca tu väčšie rámy využil na iné funkcie, keďže pod displejom je okrúhla čítačka odtlačkov prstov.

Nad displejom je mriežka reproduktoru, ktorý slúži aj pre multimédiá a napravo od neho selfie kamera. Ovládacie tlačidlá sú na spodnej časti displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Na pravej sú ovládacie tlačidlá – dvojtlačidlo hlasitosti a vypínač, nabíjací microUSB konektor, audio 3,5 mm jack a mikrofón sú na spodnej strane. Ľavá strana ponúka hybridný slot, ktorý ponúka dva sloty – používateľ môže použiť buď dve nanoSIM karty, alebo jednu nanoSIM kartu a pamäťovú microSD kartu.

Je to však rozhodne krok vzad, keďže G5 Plus ponúkla špeciálny slot s možnosťou dvoch SIM kariet a plus pamäťovú kartu k tomu. Na zadnej strane je vystupujúci fotoaparát s dvojitým LED bleskom. Páči sa nám zadná strana, ktorá má príjemný povrch, za nevýhodu však považujeme, že je pomerne šmykľavý a navyše náchylný aj na odtlačky či nečistoty. Prekvapením pre nás je tiež blesk na prednej strane smartfónu.

O zobrazenie sa stará 5,5“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 px), ktorý má 403 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí telefónu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, pomer 16:9 poteší všetkých, najmä multimediálnych nadšencov.

Pekný displej môže tiež za to, že je priam radosť sa naň pozerať, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo. Za praktickú funkciu považujeme aj Moto obrazovku, ktorá na zamknutom displeji ukáže hodiny, stav batérie a tiež notifikácie. Ide teda o podobnú funkciu akú má aj konkurenčný Samsung (Always On Display).

Zaujímavosťou lauchera v systéme je absencia tlačidla menu pre vstup do aplikácii. Hoci nie sú všetky na plochách, ako je to často pri čínskych výrobcoch – k zoznamu aplikácii sa možno dostať gestom potiahnutím prsta zospodu nahor na dotykovej obrazovke. Opačným gestom – zhora nadol sa zas naopak možno vrátiť zo zoznamu všetkých aplikácii naspäť na domácu obrazovku.

Pri gestách však ostaneme aj ďalej – spodná časť obrazovky, ktorá slúži primárne ako čítačka odtlačkov prstov nemá iba túto jedinú funkciu. V prípade, ak používateľ aktivuje v nastaveniach funkciu ovládanie jednou rukou, čítačka zrazu dostáva viacero funkcii. Rôznymi gestami možno vyvolať reakciu návratu na domácu obrazovku, multitasting či návrat späť. Práve v čase, keď je funkcia aktívna a čítačka má rôzne gestá, trojica tlačidiel na displeji nie je aktívna.

Napriek tomu, že toto nie je vlajková loď výrobcu, nájdeme tu stále dostatočne výkonný procesor. Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, čo je model strednej triedy. Jadrá Cortex-A53 sú taktované na 2,0 GHz, dopĺňa ich grafika Adreno 506 a operačná pamäť 4GB. Operačný systém tvorí Android 7.1.1 Nougat v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu.

Vnútorná pamäť má 32 GB, pričom podporuje aj pamäťové karty microSD a to najviac do kapacity 256GB. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth v4.1 spolu s NFC a dvojica navigačných technológii – GPS a GLONASS, pričom poteší rýchla fixácia polohy.

Na zadnej strane je duálny 13 MPx fotoaparát, ktorý vystupuje niekoľko milimetrov z tela smartfónu. Zvyšnú výbavu potom dopĺňa AF a duálny LED blesk, ktorý pomôže v horších svetelných podmienkach. Kvalita fotografii je na veľmi dobrej úrovni, páči sa nám sýtosť farieb a ostrosť. Poteší kapacita 3000 mAh batérie, ktorá vydrží na jedno nabitie 1,5 až 2 dni. Vďaka nabíjačke s podporou rýchlonabíjania netrvá dlho, aby sa batéria nabila naplno.

Lenovo Moto G5S Plus je veľmi zaujímavý smartfón. Ponúka kvalitné spracovanie, zaujímavý dizajn, kvalitný fotoaparát a dostatočne výkonný hardvér. Výhodou je aj prítomný Android 7.1.1 Nougat len s pár aplikáciami navyše, ktorý dopĺňa veľmi jemný a kvalitný displej. Rozhodne by však padla vhod aktualizácia na najnovší 8.0 Oreo. Výhodou sú aj notifikácie na vypnutom AMOLED displeji, nevýhodou sú však veľké rámy okolo displeja a horšia čitateľnosť na priamom slnku. Napriek tomu však telefón odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 625
Procesor: osemjadrový, 2,0 GHz
Grafika: Adreno 506
Pamäť: 4 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.1.1 Nougat
Displej: 5,5“, IPS, 1920×1080 px., 401 ppi
Fotoaparát: zadný – duálny 13 MPx, dual LED blesk, autofókus, f/2.0, nahrávanie 4K videí; predný – 8 MPx, f/2.0, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 154×76×9,5 mm
Hmotnosť: 165 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Dostatočne výkonný procesor
+ Odladený a plynulý OS Nougat
+ Veľmi dobrý 13 MPx fotoaparát
+ Výdrž batérie, rýchlo nabíjanie
+ Viacero gest, Moto obrazovka

Mínusy
– Horšia čitateľnosť na slnku
– Široké rámy okolo displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo Moto G5S PLUS 4GB/32GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Lenovo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno