Domov Počítače Recenzia: Lenovo Legion 5 Pro

Recenzia: Lenovo Legion 5 Pro

Zdielať

Otestovali sme 16“ herný notebook s obnovovacou frekvenciou 165 Hz, výkonným procesorom a dedikovanou grafikou v štýlovom bielom šasi.

Väčšina notebookov je ladená do tmavých farieb – či už ide o šedú, čiernu, alebo modrú. Biela pôsobí pomerne netradične. Problematická je totiž pri podsvietenej klávesnici, čo považujeme za nevýhodu aj v tomto modeli. Séria notebookov Legion patrí už tradične medzi výborné herné zariadenia, čomu sú prispôsobené aj ich priority. Dizajn je klasika: tradičné rovné a ploché línie, nenápadný branding, mierne zaoblené klávesy a zošikmená predná hrana. Logá sú na bokoch, alebo zošikmenej hrane veka. Veľké podsvietené logo Legion a veľké vetracie otvory dávajú tušiť, že ide o herné zariadenie. Výrobca pri zariadení nerobil príliš veľa kompromisov, osadil tu výkonný procesor AMD Ryzen 7 5800H spolu s diskrétnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070, 32GB RAM a 1TB M.2 NVMe PCIe SSD.

Zatiaľ čo veko a spodná časť šasi sú vyrobené z hliníku, horná časť s klávesnicou, touchpadom a opierkami dlaní sú z plastu, čo pomáha udržiavať povrchové teploty v únosných medziach. Páči sa nám kvalita spracovania samotného šasi, ku ktorému nemáme pripomienky. Veko displeja sa takmer nedá ohnúť a klávesnica nevykazuje žiadnu poddajnosť, ani keď vyvinieme väčší tlak. Displej sa nedá otvoriť viac ako 130° čo je trochu škoda, väčšia flexibilita by možno zariadeniu prospela. Väčšina konektorov je na zadnej strane: internetový RJ45 (1 Gbps), USB-C 3.1 s DisplayPortom 1.4 a PD, dva USB porty (3.2 Gen 1), HDMI a jeden port USB (3.2 Gen 1/always-on) spolu s nabíjacím konektorom. Na ľavej strane je potom už len USB-C 3.1 s DisplayPortom 1.4 a 3,5 mm audio jack konektor; na pravej prepínač pre webkameru a jeden USB port (3.2 Gen 1). To považujeme za mimoriadne dobre vymyslené najmä z dôvodu, že nekoliduje pripojená myš z pravej strany zariadenia. Notebook však neponúka čítačku kariet SD a vzhľadom na použitú platformu AMD nie je k dispozícii ani Thunderbolt.

O zobrazenie sa stará už spomenutý 16“ displej. Pomer strán 16:10 znamená lepšiu prácu najmä s dokumentami, či kancelárskou prácou, napriek tomu, že tento notebook je zameraný najmä na hry a hráčov. Poteší aj jemné rozlíšenie 2560×1600 pixelov. Maximálny jas dosahuje 522 cd/m², čo je vysoko nad priemerom a rozloženie jasu 86% je tiež na dobrej úrovni. Panel navyše nepoužíva na reguláciu jasu technológiu PWM, t.j. nie je tu žiadne blikanie obrazovky, ktoré môže prekážať veľkej skupine používateľov. Displej tiež ponúka veľmi dobré pokrytie farebného priestoru (99% sRGB, 73% AdobeRGB). Pri pomere 1020:1 je kontrastný pomer skôr priemerný. Je vhodné mierne znížiť jas displeja a aktivovať Dolby Vision. Pri jase nižšom ako 70% tmavé oblasti obrazu získajú na intenzite. Vďaka rýchlej odozve je displej vhodný pre hráčov. Nainštalovaný Microsoft Windows 11 Home sme na zariadení preinštalovali na Windows 10 Pro, ktorý je z nášho pohľadu efektívnejší na prácu.

Pokiaľ ide o kvalitu podania farieb, možno uviesť, že testovaný model ich zobrazuje veľmi presne. Zariadenie možno bez problémov používať vonku, pokiaľ je v tieni. Displej totiž nie je dostatočne jasný na to, aby zvládal priame slnečné svetlo. IPS panel notebooku má veľmi stabilné pozorovacie uhly a môže sa tak pochváliť typickými hodnotami pozorovacích uhlov 178°/178°. To znamená, že zobrazenie obsahu na displeji možno čítať z akéhokoľvek uhla bez skreslenia. Podanie farieb hodnotíme ako výborné a nemáme k nim žiadne výhrady. Rozhodne poteší 165 Hz panel a adaptívna synchronizácia s grafikou kartou pre čo najlepší pocit z hrania.

K dispozícii je viac konfigurácií. Nami testovaný notebook disponuje procesorom AMD Ryzen 7 5800H, ide o osemjadrový procesor so šestnástimi vláknami 3. generácie Zen procesorov postavený na 7 nm výrobcom procese. Jeho takt je pritom na úrovni 3,2 až 4,4 GHz (pri BoostClock), pričom spotreba TDP dosahuje 45W. Pri každodennom používaní je systém veľmi svižný, aj aplikácie sa spúšťajú veľmi rýchlo. Prístup k dátam tiež nepredstavuje žiadny problém. Zariadenie používa 1TB SSD NVMe, ktorý pri realizovaných testoch úložísk dosahuje vynikajúce rýchlosti čítania a zápisu (3352 MB/s pri čítaní a 3018 MB/s pri zápise). Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 si bez problémov poradí so všetkými najnovšími hrami pri vysokých nastaveniach. Grafika dokáže spustiť súčasné hry vo vysokom rozlíšení a pri vysokej snímkovej frekvencii. Testovaný notebook má veľký displej a kompaktné šasi, ktoré sú vhodné pre hráčov na cesty.

A ako je na tom hlučnosť a teplota? Pri nečinnosti notebook produkuje logicky menej hluku, ventilátory zvyčajne idú na nižšie otáčky a ich hlučnosť je do 35 dB(A). To je v porovnaní s inými zariadeniami podobnej kategórie o niečo viac, ako by sme očakávali. Naopak pri plnom zaťažení však hlučnosť ventilátorov dosahuje 52 dB(A) čo je menej ako niektorí herní konkurenti (ktorí dosahujú hlučnosť aj 68 dB(A)). Častokrát úroveň hlučnosti systému do veľkej miery závisí od pracovného zaťaženia. Pri nasadení slúchadiel a počúvaní hudby či zvukov priamo z hier to nie je problém, ale pri tichých večeroch to môže byť občas trochu limitujúce. A pokiaľ ide o teploty, podľa našich meraní dosahujú na povrchu v záťaži 55°C, v oblasti opierky zápästia dosahujú maximum 42°C. Pri vysokej, alebo maximálnej záťaži sa zariadenie značne zahrieva, ale jeho chladenie je vcelku dobre vymyslené a odvádza svoju prácu veľmi dobre.

Dôležitá na notebooku je aj klávesnica. Tá je biela s modrým podsvietením, čo počas dňa nepôsobí vôbec dobre. Počas takmer celej doby testovania sme mali podsvietenie vypnuté. Páči sa nám a oceňujeme veľký, dvojriadkový enter, samostatne oddelené šípky, numerický blok, ako aj slovenskú lokalizáciu kláves (layout). Na klávesnici sa vďaka príjemne zaobleným klávesom s nízkym profilom píše veľmi dobre a príjemne, nezaznamenali sme žiadne problémy, či preklepy. Hoci klávesnica nemá samostatné multimediálne klávesy, všetky ich možno aktivovať pomocou skratiek Fn. Rozhodne oceňujeme samostatne umiestnený vypínač v strede nad klávesnicou – častým problémom pri akýchkoľvek notebookoch je ich umiestnenie namiesto tlačidla delete. Vybavenie dopĺňa touchpad, ktorý nemá problémy s rozpoznávaním dotykov a gest. Je veľký, príjemný na používanie a prst sa po ňom kĺže bez akýchkoľvek problémov. Hoci stále považujeme pripojenú myš za oveľa pohodlnejšie ovládanie notebooku.

Notebook je vybavený dvomi reproduktormi, ich reprodukcia patrí medzi priemer. Iste, pri multimédiách a hrách poslúžia, odporúčame však siahnuť po externom audiu. Za veľmi zaujímavú naopak považujeme webkameru, ktorá síce nemá žiadny vysúvací kryt pred ňu. Namiesto toho je posuvník na pravej strane zariadenia, ktorým sa webka deaktivuje, alebo naopak povolí. Ide o praktickú výhodu, ktorú okrem biznismenov ocenia aj hráči. Podobné „vychytávky“ v tomto segmente nebadať tak často, ale rozhodne oceňujeme, že tu takáto možnosť je. Spotrebu energie a výdrž hodnotíme skôr ako priemernú na úrovni zhruba štyroch hodín. Rozhodne ale cítiť hmotnosť zariadenia – 2,6 kg, ktorý spolu s ťažkým 400 gramovým 235W adaptérom dosahuje tri kilá.

Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H je určený pre tých, ktorí hľadajú herný notebook s pomerom strán 16:10. Je to solídny notebook, ktorý používateľom umožní hrať všetky súčasné hry pri vysokých grafických nastaveniach. Nám azda najviac prekážala biela klávesnica s modrým podsvietením, ako aj vyššia hlučnosť (v porovnaní s inými modelmi) pri menej náročnej práci. Naopak oceňujeme dobre riešené chladenie pri záťaži. Nami testovaná konfigurácia pritom stojí veľa, cca 2500 eur. Notebook má väčšiu obrazovku ako typický 15“ model, čo neprekáža. Je tiež farebne presný a rýchly (165 Hz). Výber portov, dobré možnosti údržby a kvalitné vstupné zariadenia dopĺňajú celkové vybavenie zariadenia. Ku kvalite spracovania nemáme pripomienky, aj s výkonom sme boli spokojní, všetky použité komponenty sú navzájom dobre zladené z hľadiska ich výkonnostných možností.

Zapožičal: Lenovo