Domov Audio Recenzia: JBL Cinema SB150

Recenzia: JBL Cinema SB150

Zdielať

Častým problémom pri televízoroch v obývačkách je plechový zvuk z integrovaných reproduktorov v TV. Riešením je soundbar, teda prídavný reproduktor k TV, ktorý pre používateľov prináša nový zážitok a skvelú reprodukciu zvuku. My sme otestovali soundbar JBL Cinema SB150, ktorý ponúkne veľmi dobrý výkon a vnesie nový dych do domácnosti.

Komponenty v obsahu balenia sú veľmi dobre poskladané, vďaka čomu sa krabica lepšie prenáša. Vnútri je okrem samotného soundbaru a subwoofera aj diaľkový ovládač, prepojovací 3,5 mm jack kábel na ľavý a pravý cinch pre zapojenie do televízie, ktorý dopĺňa optický kábel ako ďalšiu možnosť vstupu zvuku. K dispozícii sú tiež dva napájacie káble pre subwoofer a soundbar. Čo však výrobca neuvádza, je prítomnosť dvoch kovových úchytiek, ktoré slúžia pre umiestnenie soundbaru na stenu napríklad pod televíziu.

Oceňujeme ideálne rozmery subwooferu, ktorý má štíhlu líniu (nemá však vplyv na výslednú reprodukciu zvuku) a tak sa dá jednoducho umiestniť aj do stiesnenejších priestorov, avšak neodporúčame ho niekam úplne „utopiť“. Soundbar nie je zbytočne dlhý a ideálne sa zmestí aj na stolík pod televízorom. Napriek tomu však dokáže aj pri sledovaní z 2,5 metrovej vzdialenosti vykúzliť veľmi dobrý priestorový efekt, čo sa hodí predovšetkým pri filmoch. Samotné rozmery subwooferu sú 120×300×409 mm a hmotnosť sa zastavila na 4,2 kg. Rozmery soundbaru sú potom 801×92×66 mm a hmotnosť je 1,5 kg.

Po pripojení a nastavení soundbaru vyzerá všetko čisto. Zo soundbaru ide totiž iba analógový, alebo optický kábel a napájací kábel. Pri subwooferi je iba napájací kábel, keďže zo soundabarom komunikuje bezdrôtovo (a to bez akéhokoľvek oneskorenia) a to dáva používateľovi voľnú ruku nad tým, kam ho v danej miestnosti umiestni. Keďže sú nízke basové frekvencie nesmerové, nemusí reprouduktor smerovať priamo na poslucháča. Do reproduktorov však nemusí ísť zvuk iba z televízie, ale disponuje aj bezdrôtovou technológiou Bluetooth v4.0. Vďaka nej možno v obývačke z mobilného telefónu jednoducho a kvalitne počúvať obľúbenú hudbu, bez toho aby používateľ musel zapnúť TV a zložito do nej hudobnej obsah dostať.

Reproduktory umožňujú spracovávať aj zvuk štandardu Dolby Digital a priniesť tak ešte lepšiu kvalitu predovšetkým pri filmoch. Na ovládanie je k dispozícii malý diaľkový ovládač, ktorý je napájaný batériami typu CR2025, ktorá je už priamo aj v balení. Cez ovládač možno zapnúť reproduktory, ovládať vstupy, hlasitosť, intenzitu basov a prepínanie medzi tromi módy reprodukcie – film, muzika a správy. Ovládač je však riešený iba malými membránovými tlačidlami a máme obavy, či po dlhšom čase používania budú niektoré tlačidlá prestať fungovať správne.

Chválime aj automatické zapnutie a vypnutie reproduktorov spoločne s televízorom. Vtedy, keď rozpoznajú zvukový vstup sa zapnú. Po zhruba päťminútovej neaktivite TV signálu (či iného vstupu) sa zasa samé vypnú, ovládač sa tak bude hodiť iba na reguláciu hlasitosti. Tri prednastavené módy ponúkli zaujímavé nastavenia. Najviac sme si obľúbili režim film, pri ktorom sú pekne zdôraznené čisté basy a režim sa hodí ako na televízne vysielanie, hudbu a samozrejme predovšetkým pre filmy.

Oceňujeme vysoký hudobný výkon 150W, pričom tu sa už môže používateľ cítiť skutočne ako v kine. Škoda len, že susedia v bytovom dome nebudú zdieľať radosť z hlasitého počúvania. K dispozícii je tiež mód na hudbu, ktorý umierni čistotu výšok a basovú zložku, čo už neznie až tak dokonale, ako režim film. Mód správ prakticky znižuje basy a zvýrazňuje podanie výšok, čo spôsobuje veľmi dobrú zrozumiteľnosť hovoreného slova (a teda mód správy je určený na takéto TV programy).

Cinema SB150 ponúkne skutočne výrazné vylepšenie zvuku akéhokoľvek televízora v domácnostiach a to prostredníctvom pomerne nenápadného tela s bezdrôtovým basovým reproduktorom, ktorý zapadne do štýlu snáď každej domácnosti. Výkon je oslnivý, oceňujeme konektivitu a jednoduché nastavenia reproduktora. Stačí ho totiž zapojiť k zdroju elektrickej energie, do TV a všetko je pripravené. Za malú chybičku krásy považujeme diaľkový ovládač, ktorý sa môže po dlhšom čase používania opotrebovať. Za danú cenu však nie je na trhu iný rovnako elegantný, funkciami nabitý a jednoducho riešený soudbar, akým je testovaný model od JBL. Rozhodne odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Frekvenčný rozsah: 45 – 20 000 Hz
Bezdrôtová komunikácia: Bluetooth 4.0
Konektivita: 3,5 mm audio jack, SPDIF
Dosah: 15 metrov
Hmotnosť subwoofera: 4200 gramov
Hmotnosť soundbaru: 1500 gramov
Ďalšie výhody: tri zvukové módy, automatické zapnutie a vypnutie, podpora pre Dolby Digital , bezdrôtový subwoofer,
Farebné prevedenia: čierna

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalita a výkon reprodukcie
+ Dizajn a kvalita spracovania
+ Veľmi zaujímavé balenie
+ Konektivita, Dolby Digital
+ Možnosť uchytenie na stenu
+ Automatické zapnutie / vypnutie
+ Bezdrôtový subwoofer

Mínusy
– Vyššia cena zariadenia
– Horšie spracovaný DO

Zapožičal: DSI Slovakia

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno