Domov Audio Recenzia: JBL Bar 1000

Recenzia: JBL Bar 1000

Zdielať

Svet reproduktorov sa rozrastá a mnoho výrobcov sa predbieha v kvalite, dizajne či výkone.

Na trhu audio produktov a v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti bezdrôtových reproduktorov je už dlho cestou k úspechu umiestniť všetko do jednej skrinky. Spoločnosť JBL má v portfóliu zaujímavý reproduktor, teda presnejšie soundbar, ktorý je určený najmä k televízorom. Veľmi dobre však padne aj k počítačom alebo smartfónom. Testovali sme JBL Bar 1000, ktorý má najnovší 7.1.4 reprosystém s výkonom 880W. Je to soundbar s podporou s podporou Dolby Atmos a DTS:X a so vstavanou Wi-Fi s AirPlay a možno ho ovládať pomocou mobilnej aplikácie JBL One. Nechýba ani streamovanie hudby cez Bluetooth. Častým problémom pri televízoroch je plechový zvuk z integrovaných reproduktorov. Riešením je soundbar, teda prídavný reproduktor k TV, ktorý zahŕňa centrálny reproduktor a prípadne aj bezdrôtový subwoofer ako je to v prípade testovaného produktu, prinášajúci nový zážitok a skvelú reprodukciu zvuku.

Jednotlivé časti soundbaru v balení sú veľmi dobre zložené, hoci je krabica pomerne veľká a netypická vďaka subwooferu, ktorý zaberá dosť miesta. Vnútri je okrem subwooferu aj samotný soundbar spolu s magneticky pripojiteľnými dvomi satelitmi. Tie sú označené „L“ a „R“, ale ich magnetický konektor neumožňuje zapojiť ich inak. Oba satelity majú v sebe vstavanú batériu, ktorá slúži na ich napájanie vtedy, keď sú odpojené od hlavného centrálneho reproduktoru soundbaru. Napríklad ak ich používateľ umiestni za sedačku pri pripojení k televízoru. Satelity možno dobíjať cez USB-C alebo pripojením ku zvyšku soundbaru cez magnet. Je to veľmi dobré riešenie, ktoré sa nám páči. Oceňujeme ideálne rozmery soundbaru, ktorý má štíhlu líniu (nemá však vplyv na výslednú reprodukciu zvuku) a tak sa dá jednoducho umiestniť aj do stiesnenejších priestorov. Nie je zbytočne dlhý a ideálne sa zmestí aj na stolík pod televízorom. Napriek tomu však dokáže aj pri sledovaní z 2,5 metrovej vzdialenosti vykúzliť veľmi dobrý priestorový efekt, čo sa hodí predovšetkým pri filmoch.

Soundbar pri pripojení oboch satelitov má rozmery 1194×125×56 mm (Š×H×V), čo je dosť veľa. Bez satelitov je to 884×125×56 mm a subwoofer má rozmery 305×305×441 mm (V׊×H). Celková hmotnosť sústavy je 16,5 kg. Výrobca dodáva v balení aj diaľkový ovládač, ktorý umožňuje používateľovi jednoducho ovládať celý reprosystém: zmenu hlasitosti, vstupov (k dispozícii sú tri HDMI vstupy, optický SPDIF, alebo už spomenutý AirPlay), zmenu úrovne basov (od 1 po 5), ovládanie hlasitosti satelitov (označené ako „rear“ na stupni od 1 po 3) a dokonca aj tlačidlo na play/pauzu v prípade prehrávania hudby cez AirPlay, alebo Bluetooth. Počas prehrávania hudby z iPhonu možno na ovládači pozastaviť, alebo naopak pokračovať v jej prehrávaní. Ďalej je tu praktická funkcia „mute“ na okamžité stíšenie prehrávanej hudby, tlačidlá „TV“ a „Bluetooth“ na rýchle prepnutie vstupov, alebo „calibr“ na kalibráciu reproduktorov priamo v miestnosti (výrobca umožňuje automatické nastavenie systému čo umožňuje automatická kalibrácia pre čo najlepší zážitok zo zvuku).

Aplikácia JBL One na nastavenie soundaru a ovládanie. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Po pripojení a nastavení soundbaru vyzerá všetko čisto. Zo soundbaru ide totiž iba napájací kábel. Ak hudbu prehráva používateľ bezdrôtovo (cez AirPlay) žiadne ďalšie káble nie sú potrebné. V prípade televízora pripočítajme ešte jeden HDMI kábel, ktorý sa spolu s napájacím šikovne ukryje za TV. Rozhodne oceňujeme a považujeme za praktické, že subwoofer je ku soundbaru pripojený bezdrôtovo, a okrem napájacieho káblu nie sú pripojené žiadne ďalšie káble. V prípade odpojiteľných satelitov výrobca myslel na jednoduchosť, a keďže majú vstavanú batériu, sú prakticky bezkáblové. Po ich odpojení komunikujú so soundbarom bezdrôtovo bez nutnosti ďalších káblov. Toto riešenie (pri prehrávaní bez akéhokoľvek oneskorenia) dáva používateľovi voľnú ruku, kde v miestnosti umiestni soundar aj satelity. Reprosystém umožňuje spracovávať aj zvuk štandardu True Dolby Atmos, DTS:X a MultiBeam priestorový zvuk a priniesť tak ešte lepšiu kvalitu predovšetkým pri filmoch.

Ovládač je riešený iba malými membránovými tlačidlami a máme trochu obavy, či po dlhšom čase nebudú niektoré z nich „vyklikané“. Zaujme technológia vylepšenia dialógov PureVoice, ktorá používa algoritmus na optimalizáciu čistoty hlasu. Chválime aj automatické zapnutie a vypnutie reproduktorov. V praxi nám toto zapnutie fungovalo iba pri prehrávaní cez AirPlay, keď po zvolení reprosystému „JBL Bar 1000“ na iPhone došlo ku automatickému zapnutiu a prehrávaniu obsahu. Použili sme v našom prípade bezstratovú streamovaciu platformu Tidal a jej vstavanú aplikáciu pre iOS. Po zhruba päťminútovej neaktivite TV signálu (či iného vstupu) sa zasa samé vypnú, ovládač sa tak bude hodiť iba na reguláciu hlasitosti.

Výrobca na spravovanie pripravil aplikáciu JBL One, kde možno ovládať a upravovať všetky podporované soundbary. Prostredníctvom nej možno prepojiť hudobné služby, ako je Tidal alebo Spotify. Ak má používateľ viac zariadení, môže ich ovládať všetky naraz. Appka umožňuje tiež prístup k funkciám na vylepšenie zvuku, ako je nastavenie basov a výšok. K funkcii korekcie miestnosti Trueplay má používateľ prístup len na telefónoch iPhone. Testovaný reprosystém je aktuálne druhý najvyšší model výrobcu. V apke možno tiež nastaviť aj ovládanie cez hlasových asistentov ako je Alexa, Google Assistant a Siri. Počas používania sme používali väčšinou 30% úroveň hlasitosti, čo je stále dostatočne veľa na to, aby soundbar dokonale ozvučil väčšiu miestnosť a nerušil susedov.

Aplikácia JBL One na nastavenie soundaru a ovládanie. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Zaradeniu nerobil problém žiaden hudobný žáner. Hranie hier je tu tiež na slušnej úrovni. Oceňujeme vysoký hudobný výkon 880W, pričom používateľ sa môže cítiť ako v kine. Škoda len, že susedia v bytovom dome nebudú zdieľať radosť z hlasitého počúvania. Už pri polovičnej hlasitosti sme si vychutnali výborný a kvalitný výkon, plný extra basov. Reprosystém totiž umožňuje frekvenčný rozsah 33 – 20000 Hz. Zvukový prejav je výborný a prakticky mu nie je čo vytknúť. Hoci cena 1200 eur je vysoká, ponúka perfektnú reprodukciu zvuku za každých podmienok, perfektný priestorový zvuk, k čomu nemáme žiadne pripomienky a boli sme s nimi plne spokojní. Výhodou je aj funkcia Dolby Atmos, ktorá dotvára ešte bohatší zvuk.

Ak hľadáte soundbar k televízoru, hranie hier a prehrávanie hudby, tak JBL Bar 1000 rozhodne môžeme odporúčať a jeho vyššia cena zodpovedá jeho kvalite. Rozhodne oceňujeme kvalitné zvukové podanie pri rôznych hudobných štýloch aj filmových žánroch. Prínosom je aj kvalitné spracovanie a aplikácia JBL One pre nastavovanie a ovládanie soundbaru, ovládač je potom iba príjemným bonusom k pohodlnejšiemu používaniu.

Vďaka funkčným vlastnostiam udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu JBL Bar 1000 ocenenie High-End Technológie

Zapožičal: DSI Slovakia