Domov Počítače Recenzia: Intel NUC Hades Canyon

Recenzia: Intel NUC Hades Canyon

Zdielať

Mini počítače sú trendom a čoraz viac používateľov hľadá zariadenia, ktoré sú malé, kompaktné a zmestia sa kamkoľvek. Nami testovaný mini počítač priamo od Intelu ponúka zaujímavú kombináciu – procesor Intel spolu s integrovanou grafikou Radeon od AMD.

Zariadenie je na trhu už dlhšiu dobu, napriek tomu ide o zaujímavý koncept malého a modulárneho mini počítača. Z obchodu sa štandardne dodáva bez disku, operačnej pamäte aj operačného systému. Toto všetko si používateľ musí dokúpiť sám. V našom prípade sme na test mali od spoločnosti Intel model v konfigurácii procesora Intel Core i7-8705G, 16GB RAM DDR4, Intel 760p NVMe SSD M.2 512GB disku, integrovanej grafickej karty AMD Radeon RX Vega M GL a systému Windows 10 Home.

Na prvý pohľad vyzerá mini počítač skôr ako prerastený set-top-box, nie ako počítač. Umiestniť mini PC tak možno za monitor, na poličku, alebo aj z obývačke za televízor. Azda jediný rušivý prvok na zariadení je podsvietená lebka na hornej strane zariadenia avšak toto podsvietenie sa dá našťastie úplne vypnúť. Zariadenie má perforovanie po všetkých stranách – na ľavej aj pravej, spredu aj zozadu tak, aby cezeň mohol prúdiť vzduch. Hoci používa mini PC ventilátory na chladenie, boli sme zvedaví na hlučnosť.

Iste, radšej by sme privítali pasívne chladenie, ale to by sme namiesto plastovej konštrukcie museli mať kovovú a tá by zrejme navýšila aj hmotnosť, ako aj rozpočet za zariadenie. Inak, cena je na pomery tohto mini PC vysoká, testovaná konfigurácia Intel NUC 8i7HNKQC začína na cene 1300 eur (v nej je už aj operačná pamäť a disk). Napriek kompaktným rozmerom mini PC rozhodne oceňujeme širokú konektivitu zariadenia – štyri USB 3.0 porty, dva Thunderbolt 3, dva miniDisplayPort, jeden HDMI 2.0 a dokonca dva gigabitové RJ45 Ethernet porty. Z bezdrôtových technológii je tu podpora pre Wi-Fi 802.11 ac a Bluetooth 4.2 (Wi-Fi karta Intel Wireless-AC 8265).

Otvorenie NUC Hades Canyon je hračkou, pretože vyžaduje iba šesť skrutiek s torxom. Po odstránení horného krytu získa používateľ prístup k pamäťovým slotom (RAM), ako aj k jednotkám M.2 NVMe a SATA. Výkon procesora je dostatočný a oceňujeme aj pomerne tichú prevádzku. Počas bežnej kancelárskej práce zariadenie nepočuť, pri multimédiách občas počuť šum z ventilátorov. Pochopiteľne najvyšší výkon a záťaž na komponenty spôsobuje hranie hier. Spojenie grafickej karty Radeon RX Vega do procesora je zaujímavý počin a spojenie konkurentov Intel a AMD. Vďaka tejto kombinácii môžu používatelia hrať hry, vrátane Far Cry 5 a Warhammer: Vermintide 2 s rýchlosťou 60 snímok za sekundu (fps) s rozlíšením 1080p.

NUC Intel Hades Canyon je zaujímavý mini počítač, ktorý dokáže zaujať. Na trhu je síce dlhšie, stále však ponúka zaujímavý koncept aj pre hráčov, alebo tiež pre náročnejších používateľov, a to bez nutnosti osadenia diskrétnej grafiky. Hoci zariadenie nepatrí medzi najlacnejšie a vyžaduje si dokúpenie niektorých komponentov ako je pamäť a disk, je v predaji aj v nami testovanej konfigurácii. Okrem malých rozmerov a výkonu patrí medzi jeho prednosti rozhodne aj bohatá portová konektivita a možnosť pripojiť ku zariadeniu až šesť monitorov. Spoločnosť Intel vyrobila neuveriteľne malý herný počítač pre VR, vhod príde aj do obývačky ako HTPC.

Zapožičal: Intel

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno