Domov Recenzie Recenzia: Infinix Note 12 2023

Recenzia: Infinix Note 12 2023

Zdielať

Testovali sme cenovo dostupný smartfón od čínskej značky Infinix. Má slušnú výbavu a klasický dizajn v pomerne bežnej sivej farbe.

V balení je okrem telefónu nabíjací 33W adaptér, prepojovací kábel USB/USB-C, ihla pre vybratie šuplíku na SIM karty a pamäťovú kartu a zadný ochranný (silikónový) kryt. Dizajn vzhľadom k cene 200-220 eur neurazí. Na trhu sú tri farebné verzie – modrá, biela a nami testovaná šedá; a tiež dve verzie kapacity pamäte – nami testovaných 128GB a 256GB (obe s 8GB RAM). Výrobca trochu šetril na spracovaní, ale použil matný plast, ktorý nezachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Hoci je telefón celý vyrobený z plastu, pôsobí pevne a ľahko. Len obdĺžniková časť okolo fotoaparátu je lesklá a vystupuje nad hranu. Priložené puzdro túto oblasť zvýrazňuje a tiež dopomáha zarovnaniu ku vystupujúcim objektívom.

Mobil má rovné bočné hrany, zaoblenia na stranách sú príjemné, vďaka čomu sa veľmi dobre drží v ruke. Páči sa nám aj príjemná hmotnosť 195 gramov a aj praktické rozmery 165×77×8 mm. Na spodnej strane je 3,5 mm audio jack, mikrofón, USB-C a monofónny reproduktor. Naľavo je šuplík na SIM kartu. Možno do neho umiestniť buď dve karty nanoSIM, alebo jednu kartu nanoSIM a kartu microSD. Na hornej je sekundárny mikrofón. Na pravej strane je dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a vypínač, v ktorom je integrovaný snímač odtlačkov prsta. Funguje pohotovo a nemáme k nemu výhrady. Konektivita ponúka výbavu strednej triedy. Absentuje najnovšia podpora pre Wi-Fi 6 (ax), je tu ale stále veľmi rýchly Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 5) štandard, Bluetooth v5.1, ktorý dopĺňa systém NFC a navigačný GPS. Podpora pre 5G chýba, používatelia sa musia uspokojiť najviac so 4G/LTE pripojením.

O zobrazenie sa stará 6,74“ AMOLED panel s rozlíšením 2400×1080 pixelov, ktorý má v strede kruhový výrez na predný selfie fotoaparát. Má pomer strán 20:9 a 393 ppi. Chválime relatívne tenké rámčeky okolo displeja. Podanie farieb je veľmi dobré, panel má dobrý maximálny jas aj reprodukciu farieb. Už z výroby je nalepená fólia na displeji. Odporúčame ale kúpiť odolné krycie sklo a vymeniť ho za fóliu, ktorá nie je tak odolná ako sklo. Používatelia, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, veľký displej je na to priam určený. Hoci treba dodať, že je tu iba 60 Hz panel a určite by sme ocenili 120 Hz. Telefón ale nepôsobí pomalým dojmom, najmä keď si v nastaveniach používateľ vypne animácie.

Displej podporuje aj funkciu Always-On-Display, takže čas a dôležité oznámenia, ako sú hovory a správy, možno zobrazovať aj pri vypnutom displeji. Výrobca ponúka veľa vizuálnych štýlov na prispôsobenie vzhľadu. Telefón takisto umožňuje ovládanie tromi tlačidlami, alebo gestami. Voľba je na používateľovi, ktorú si zvolí. Kvalita reproduktora je podpriemerná, chýbajú basy aj stredy. Reprodukcia je celkovo slabšia a tichšia, aj keď na bežné sledovanie postačuje. Navyše je reproduktor umiestnený tak, že si ho možno ľahko nechtiac zakryť. Rozhodne poteší funkcia USB OTG, čo znamená, že pripojený USB kľúč priamo do USB-C možno použiť na zálohovanie, ale zároveň aj na dáta či filmy (telefón vie prečítať iba USB kľúče formátované na exFAT). Po pripojení slúchadiel do audio jacku možno používať aj FM rádio.

O výkon sa stará procesor MediaTek Helio G99. Je to tradičný zástupca strednej triedy s grafikou Mali-G57 MC2. Výbavu dopĺňa operačná pamäť 8GB a 128GB vnútorná pamäť, ktorú možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet až do kapacity 2TB. Telefón umožňuje aj virtuálne rozšírenie RAM najviac na 13GB pridaním virtuálnych 5GB RAM. Možnosť odporúčame najmä používateľom, ktorí majú na pozadí spustené množstvo aplikácií. Počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Napriek pomalšiemu panelu sú pri vypnutých animáciách reakcie rýchle a bezproblémové.

Výrobca predinštaloval systém Android 12 s nadstavbou XOS 10.6. Počas testovania však neprišla žiadna aktualizácia a hoci mnohé telefóny používajú už novší Android 13, testovaný model sa musí spoliehať na staršiu verziu systému. Výrobca deklaruje podporu iba pre jednu systémovú aktualizáciu a nič viac. To je rozhodne škoda. Prostredie je plynulé a rýchle a hoci sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie (ako napríklad Hi Browser, AI Gallery, Boomplay a MOL – voči tradičným Google aplikáciám Chrome, Fotky a Prekladač). Oceňujeme, že mnohé z nich možno zakázať, ale nedajú sa žiaľ odinštalovať. Napriek tomu, že telefón má plnohodnotný Google Play Store, výrobca predinštaloval aj ďalšiu duplicitnú aplikáciu Palm Store – alternatívny obchod od Infinix.

Kapacita batérie je 5000 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s výkonom 33W. To znamená, že z nuly na 100% kapacity batérie sa nabije za zhruba 90 minút. Hoci už sú na trhu aj rýchlejšie možnosti nabíjania, poteší, že z nuly na 30% sa mobil nabije za 20 minút. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale cez deň. Za nevýhodu považujeme absenciu bezdrôtového nabíjania (a tiež reverzného). Pri každodennom aktívnom používaní sme dosiahli dobu zapnutého displeja (screen-on-time) na úrovni 7 hodín, čo je veľmi dobré číslo. Prax ukazuje, že pri displeji so 60 Hz frekvenciou displeja možno dosiahnuť dva dni výdrže a nie je nutné mobil nabíjať tak často. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania.

Fotozostavu tvoria tri fotoaparáty – hlavný snímač s 50 MPx robí 12,5 MPx snímky (používa 4 subpixely do jedného tzv. „binning“). Dopĺňa ho 2 MPx snímač pre hĺbku a 0,3 MPx snímač pre bokeh efekt. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa aj v prítmí, pri horšom svetle však snímkam chýba sýtosť a vernosť farieb. Celkovo ho hodnotíme ako priemerný, resp. priamo úmerný cene a zameraniu. Pri pohľade na fotografie na veľkom monitore vidieť výraznejší šum. Ďalšie dva snímače nemajú veľké využitie a sú skôr doplnkové. Mobil umožňuje samozrejme aj záznam videa v maximálnom rozlíšení 2K (1440p) pri 30 fps. K dispozícii je tiež 16 MPx selfie fotoaparát, ktorý nás prekvapil. Snímky sú vcelku dobré a použiteľné. Selfie fotoaparát tiež slúži aj na odomykanie telefónu pomocou tváre.

Telefón je vhodný najmä pre používateľov, ktorí hľadajú cenovo výhodné modely. Infinix Note 12 2023 je smartfón, ktorý je ľahký a vcelku rýchlo sa nabíja. Pomerne  dobre fotí, ak hodnotíme hlavný snímač. Absentuje 5G sieť, spracovanie je z plastu, a chýba aj zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Rozhodne pozitívne hodnotíme veľmi rýchle reakcie systému pri vypnutých animáciách, čo z neho robí jeden z najrýchlejších 60 Hz panelov. Mobil ponúka veľmi dobrý výkon a solídnu výbavu za prijateľnú cenu. Oceňujeme veľkú kapacitu batérie a jej dlhú výdrž, ako aj audio konektor. Telefón má niekoľko kompromisov, s ktorými pred kúpou treba počítať. Svoju cieľovú skupinu si však určite nájde.

Zapožičal: Infinix