Domov Recenzie Recenzia: Infinix Hot 20

Recenzia: Infinix Hot 20

Zdielať

Otestovali sme najlacnejší 5G smartfón, ktorý chce bodovať tým, že prináša veľkú batériu aj 120 Hz displej.

Testovaný mobil možno považovať za lacný telefón so všetkými (typickými) výhodami a nevýhodami. V predaji je k dispozícii v dvoch verziách – 4GB/64GB a 4GB/128GB. Nami testovaná drahšia verzia sa predáva za 150 eur. Telefón je zbalený v krikľavej zelenej krabici s výraznými farebnými pútačmi. V balení je okrem telefónu aj silikónový zadný kryt, nabíjačka a USB/USB-C kábel spolu s manuálmi a nástrojom na vysunutie šuplíku SIM karty. Mobil je k dispozícii v troch farbách – v zelenej, modrej, alebo nami testovanej čiernej. Keďže ide o cenovo veľmi dostupný telefón, sú tu isté kompromisy v konštrukcii a výrobca stavil na plastové spracovanie. To je našťastie pevné a nevšimli sme si výrazné problémy s konštrukciou.

Dizajn je minimalistický, vcelku jednoduchý, no pre cieľovú skupinu používateľov to nebude problém. Zadná strana je veľmi lesklá, hneď po úchope sa na nej zachytávajú odtlačky prstov a nečistoty. Telefón má hmotnosť až 204 gramov a rozmery 167×77×9 mm. Vzhľadom k použitým materiálom by sme ocenili nižšiu hmotnosť. Zadná strana má zaujímavú textúru lesklého plastu v podobe pruhov. Snímače sú umiestnené v obdĺžnikovom „podstavci“ a ešte viac vytŕčajú zo šasi zariadenia. Telefón má viac-menej štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Všetky tri tlačidlá sú na pravej strane, vypínač zároveň slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov.

Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s pomocou rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má značné limity. Na spodnej strane je 3,5 mm audio jack, mikrofón, monofónny reproduktor a USB-C. Na hornej strane je druhý mikrofón spolu so šuplíkom na dve SIM karty a zároveň pre pamäťovú microSD kartu. Oceňujeme, že ich možno používať naraz a netreba si vybrať medzi funkcionalitou dual SIM a rozšírením pamäte. Mobilu chýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IPx4), čo je určite škoda. Neteší nás absencia sterea, monofónny reproduktor totiž slúži skôr ako nevyhnutný základ. Zvuk je priemerný, nie dostatočne hlasný, rozhodne odporúčame použiť slúchadlá.

O zobrazenie sa stará 6,58“ IPS LCD panel s Full HD+ rozlíšením (2408×1080px, pomer strán 20:9). Farby sú v porovnaní s AMOLED panelom menej živé a samozrejme nemožno očakávať napríklad dokonalú čiernu. Výrobca však pri tomto paneli ponúka prekvapivo rýchly 120 Hz panel, ktorý však systém nie je schopný úplne využiť, pretože telefón často nemá dostatočný výkon na takúto rýchlosť. Výhradu máme ku nízkemu jasu 500 nitov, ktorý je problémom najmä v exteriéri na priamom slnku. Obraz je ťažko čitateľný, nepomáha pri tom ani adaptívny jas, ktorý často znižuje jas na úplné minimum. Aj keď má zobrazovací panel určité rezervy, pre používateľov s menšími nárokmi bude zrejme stačiť.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 810 s podporou 5G sietí. Je to tradičný zástupca low-end triedy, spolu s grafikou Mali-G57 MC2. Počas nášho testovania sme zaznamenali aj pomalšie reakcie a spomalenia. Multitasking je vďaka 4GB RAM dobrý, výrobca ju virtuálne umožňuje rozšíriť až na 13GB (na úkor úložiska). Vnútornú pamäť možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet najviac do 1TB. Spúšťanie aplikácií a rýchle prepínanie medzi nimi pomocou ponuky multitaskingu dá testovanému modelu zabrať.

Telefón je vhodný najmä pre používateľov, ktorí hľadajú cenovo výhodné modely. Výrobca predinštaloval Android 12 s nadstavbou XOS 10.6. Prostredie má rezervy a občas sa zasekáva, problém sú predinštalované duplicitné (či zbytočné) aplikácie, ktorých je dosť veľa. Oceňujeme, že niektoré z nich možno odinštalovať alebo zakázať, avšak nie všetky. Narazili sme tiež na nepresnosti v preklade systému. Počas testovania sa nám stalo, že telefón na chvíľu zamrzol a museli sme dlho čakať na reakciu (otvorenie/zatvorenie aplikácie).

Zadná strana neprináša výrazné rozdiely oproti bežnej konkurencii. Výrobca použil dva snímače: hlavný 50 MPx s clonou f/1.6 a na fotenie takmer nepoužiteľný makro snímač 0,3 MPx, ktorý sa používa len na zber údajov o hĺbke na rozmazanie pozadia. Kvalita fotografií je prijateľná. Pri veľmi dobrom osvetlení sú fotografie ostré a jasné. Ak sa zníži expozícia, kvalita veľmi klesne. Zábery zblízka strácajú veľa na kvalite, vychádzajú rozmazané a bez detailov. Príjemne nás prekvapil nočný režim, fotografie sú dobré a možno ich považovať za mierne nadpriemerné. Mobil umožňuje aj záznam videa, a to v maximálnom rozlíšením Full HD (1080p) pri 30 fps. Video je dobré a zodpovedá predpokladom v rámci cenovej triedy, ale pri horšom svetle badať príliš veľa šumu.

Telefón má batériu s kapacitou 5000 mAh a súčasťou balenia je aj 18W nabíjačka. Aj keď je nabíjanie zdĺhavé a pomalé (trvá 2 hodiny a 45 minút), výdrž na jedno nabitie je solídna. Pri každodennom aktívnom používaní (fotky, internet, hudba, e-mail, mapy, messenger) sme dosiahli dobu zapnutého displeja (SOT – screen-on-time) na úrovni 9,5 hodiny, čo je výborné číslo. Pri menej náročnej práci mobil vydrží na jedno nabitie 2-3 dni. Pripomeňme, že konektivita okrem 5G zahŕňa Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, NFC a GPS. Hoci absentuje podpora pre najnovšie štandardy Wi-Fi a Bluetooth, počas používania sme nezaznamenali problém s pripojením.

Infinix Hot 20 je lacný a cenovo dostupný smartfón. Je určený pre menej náročných a cenovo orientovaných používateľov. Ponúka klasický dizajn aj funkcie, ktoré sa v tejto cenovej triede očakávajú. Na trhu je pritom veľká konkurencia a hoci by sme ocenili AMOLED panel namiesto IPS, výrobca ponúka aj v tejto kategórii rýchlu obnovovaciu frekvenciu. Ocenili by sme rýchlejšie nabíjanie, ako aj odladenejší systém s menším počtom duplicitných appiek. Telefón je prispôsobený potrebám cieľovej skupiny, za nízku cenu výrobca ponúka široké možnosti.

Zapožičal: Infinix