Domov Recenzie Recenzia: HTC U12+

Recenzia: HTC U12+

Zdielať

Spoločnosť HTC predstavuje každoročne nové smartfóny so snahou opäť niečím zaujať. Tentoraz sme dlhodobo testovali U12+, čo všetko ponúkne?

Hoci sa spoločnosti finančne nedarí a prepustila veľa zamestnancov, stále to skúša s predstavovaním nových modelov. V prípade nami testovaného modelu je označenie trochu zmätočné, nakoľko „+“ by malo vyjadrovať vylepšený model oproti základnému, avšak model HTC U12 neexistuje. Pokiaľ ide o konštrukčné spracovanie, to je hodné vlajkovej lode, ponúkne sklenené šasi, ktoré už na prvý pohľad vyzerá veľmi štýlovo.

Spracovanie zadnej strany telefónu sa nám páči. Vďaka spracovaniu je nielen príjemný na dotyk a efektný, v testovanej modrej farbe vyzerá výborne. Nevýhodou je však klzké spracovanie, ktoré je taktiež náchylné na odtlačky prstov. Jednotlivé hrany telefónu sú mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky. Poteší zvýšená odolnosť voči vode a prachu (IP68). Taktiež pribalený zadný priehľadný kryt spolu s handričkou na čistenie v balení.

Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na karty, slúchadlá USB-C a technická dokumentácia. Tlačidlá vypínača a regulácie hlasitosti sú dotykové a nie sú tak pohodlné ako klasické mechanické. Občas sa nám stalo, že sme omylom odomkli telefón, inokedy nám vypínacie tlačilo nezareagovalo včas a rozsvietenie displeja spolu s odomknutím sme museli realizovať viackrát.

Ovládacie tlačidlá sú pod displejom v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Na ľavej strane je pre používateľa k dispozícii šuplík na dve nanoSIM karty a microSD kartu. Ide o hybridný slot, treba si vybrať kombináciu dvoch nanoSIM kariet, alebo jednej nanoSIM karty a microSD karty. Na zadnej strane je duálny fotoaparát, ktorý má pri HTC premiéru a LED blesk, ktorý dopĺňa logo HTC.

Na spodnej strane je umiestnený obojstranný USB-C v strede a mriežka reproduktora. Sú tu dva mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej. Audio konektor – 3,5 mm jack však používatelia budú hľadať márne. Výrobca podobne ako aj pri U11-tke ho nemá a pokiaľ chce používateľ počúvať hudbu, musí to robiť bezdrôtovo alebo cez dokupovanú redukciu.

O zobrazenie sa stará 6“ Super LCD 6 panel, ktorý sa vyznačuje perfektnými farbami, ostrosťou a tiež aj vysokým maximálnym jasom. U12+ ponúka Quad HD rozlíšenie 2880×1440 px, pomer strán 18:9 a hustotu 537 ppi. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme taktiež verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly.

Zaujímavosťou tohto modelu je však funkcia Edge Sense. Je to funkcia, ktorá reaguje na silné stlačenie okrajov. Možnosť nastaviť si silu stlačenia ako aj jednotlivých akcii možno priamo v nastaveniach systému. Funkcia tiež rozlišuje možnosť dvoch rôznych reakcii – krátke stlačenie a dlhšie podržanie. Funkcia má vlastnú kategóriu v nastavení a umožňuje definovať vykonanie činnosti pre krátke a dlhé stlačenie, či poklepanie na boku telefónu.

Možno tiež zadefinovať funkciu, ktorá sa zrealizuje v prípade, ak používateľ drží mobil vertikálne za boky (displej nezhasne a neotáča sa). Štandardne je prednastavené krátke stlačenie pre spustenie fotoaparátu, dlhé stlačenie prepína medzi predným a zadným fotoaparátom, krátke stlačenie v aplikácii fotoaparátu nasníma fotografiu. Pre každé gesto možno nastaviť citlivosť. Možno tu nastaviť správanie pokiaľ je zapnutá konkrétna aplikácia alebo definovať vlastné nastavenia pre doinštalovania aplikácie.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, ktorý je taktovaný na 2,8 GHz (štyri jadrá) + 1,7 GHz (ďalšie štyri jadrá). Ide o najlepší procesor roku 2018, aký sme v mobilných zariadeniach mohli nájsť, rovnaký model používa veľa vlajkových lodí z roku 2018. Operačná pamäť má kapacitu 6GB, vnútorná pamäť má 64GB s podporou pamäťových kariet microSD do kapacity 256GB. O grafickú časť sa stará Adreno 640.

Operačný systém Android 8.0.0 Oreo je doplnený o nadstavbu HTC Sense, ktorá je v mnohom odľahčená. Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a parí medzi tie najlepšie. Počas testovania sme nezaregistrovali zaváhania ani oneskorené reakcie, s telefónom sa pracuje veľmi dobre. Nadstavba má dosť ďaleko od čistého Androidu a je typická svojim dizajnom už niekoľko rokov. Klávesnicu, ktorú používa výrobca, sme však počas testovania nahradili SwiftKey.

Smartfón má nevymeniteľnú batériu a  má kapacitu 3500 mAh. V prípade, ak bude používateľ mať nastavené rozlíšenie 2880×1440 px., priemerná výdrž dosiahne jeden deň. Po znížení na Full HD sa výdrž predĺži a nebude problém dosiahnuť aj dva dni. Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Sú tu aj navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

V tomto modeli prvýkrát použil výrobca duálny fotoaparát. A to hneď dvakrát. Jeden je totiž vzadu a druhý vpredu. Zadný ponúka kombináciu 12 + 16 MPx, pričom má f/1.8 a f/2.6 a umožňuje záznam videa v 4K pri 60 fps, či Full HD pri 60 a 240 fps. Predný selfie má kombináciu dvoch rovnakých 8 MPx f/.2.0 snímačov. Páči sa nám, že zadný duálny fotoaparát ponúka veľmi dobré snímky aj s pomocou HDR, dva snímače umožňujú fotiť aj snímky s rozmazaním pozadím, alebo portrétové zábery.

Kvalita záberov patrí medzi špičku v tejto kategórii. Nami zrealizované snímky boli výborné a nemáme k nim pripomienky. Aj podľa hodnotenia DxO Mark získal U12+ veľmi vysoké hodnotenie, štvrté najlepšie (103 bodov, nad ním je iba Apple iPhone XS Max so 105 bodmi a Huawei P20 Pro/Mate 20 Pro so 109 bodmi). Kvalita záznamu videa a tiež stabilizácie je veľmi dobrá, oceňujeme možnosť nahrávať zvuk videa so štyrmi mikrofónmi. Selfie snímače umožňujú taktiež podporu HDR a portrétového režimu. Pre používateľa je k dispozícii aj možnosť odomykať telefón pomocou rozpoznania tváre.

HTC U12+ je vlajková loď spoločnosti, ktorej nič nechýba. Má výkonný procesor, 6GB operačnej pamäte, špičkový fotoaparát a displej, veľmi dobré reproduktory a štýlový dizajn. Zaujať môže funkciou Edge Sence, ktorú ponúka ako jediný výrobca a podobnú funkciu by sme u konkurencii hľadali ťažko. Poteší odolnosť voči vode a prachu (IP68), chýba však 3,5 mm jack, ktorý HTC v telefónoch neponúka. Nepoteší cena, ktorá sa pohybuje okolo 700 eur. Páči sa nám výborné konštrukčné spracovanie, hoci zadná strana je veľmi náchylná na odtlačky prstov a nečistoty.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 845
Procesor: osemjadrový (4× 2,8 GHz + 4× 1,7 GHz)
Grafika: Adreno 640
Pamäť: 6 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 8.0.0 Oreo + nadstavba HTC Sense
Displej: 6,0″, Super LCD 6, 2880×1440 px, Gorilla Glass 5, 537 ppi
Fotoaparát: zadný – duálny 12 + 16 MPx, f/1.8 + f/2.6, dual LED blesk, 4K video (60 fps) alebo Full HD (60/240 fps); predný – duálny 8 MPx, Full HD video
Rozmery: 157×74×10 mm
Hmotnosť: 187 gramov
Batéria: Li-Ion, 3500 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda, HTC BoomSound Hi-Fi edition, stereo repro, zvýšená odolnosť voči vode (IP68)

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitný displej, odolnosť IP68
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Špičkový fotoaparát, konektivita
+ Biometrická ochrana odomknutia
+ Plynulý systém, výkonný procesor
+ HDR aj na prednom fotoaparáte
+ Edge Sense a možnosti úpravy

Mínusy
– Chýba 3,5 mm jack, Qi nabíjanie
– Lesklý povrch náchylný na otlačky
– Dotykové bočné tlačidlá, cena

Zapožičal: HTC

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno