Domov Recenzie Recenzia: HTC U Ultra

Recenzia: HTC U Ultra

Zdielať

HTC opäť tento rok predstavuje svoje nové vlajkové lode. Zatiaľ čo v prvej polovici roka išlo o nami dlhodobo testovaný model HTC U Ultra, nedávno ho nahradil vylepšený HTC U11. Dizajnovo však ide o nový koncept, keďže kovové šasi nahradilo sklenené. Už na prvý pohľad vyzerá veľmi štýlovo.

Telefón je konštrukčne urobený výborne, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov – kov a ochranné sklo. Páči sa nám zadný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, navyše v nami testovanej modrej farbe sa farby pekne odrážajú. Problémom je však klzká zadná strana, náchylná na odtlačky a nečistoty, takže pekne sa odrážajúce farby končia hneď po zašpinení povrchu. Hrany telefónu sú mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky. Poteší aj pribalený zadný priehľadný kryt v balení.

Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné a to aj pri väčšom telefóne. Ovládacie tlačidlá sú pod displejom a to v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking, pričom stredné tlačidlo slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov. Na zadnej strane je fotoaparát a LED blesk, ktorý dopĺňa logo HTC. Na spodnej strane je umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede a mriežka reproduktora. Sú tu dva mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej.

Audio konektor – 3,5 mm jack však používatelia budú hľadať márne. Výrobca ide s vlnou „mainstreamu“ a pokiaľ chce používateľ počúvať hudbu, musí to robiť bezdrôtovo alebo cez dokúpenú redukciu. Počas dlhodobého testu sme mali k dispozícii aj redukciu a mali sme pocit, akoby sme sa vrátili o desať rokov späť. V tom čase bolo totiž bežné, že Sony Ericsson nepoužíval 3,5 mm jack a používatelia nosili so sebou redukcie.

Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá pripojiteľné cez USB-C a tiež technická dokumentácia. Kvalita dodávaných slúchadiel prekvapí, ponúkajú totiž oveľa lepší zvuk ako pri bežne dodávaných slúchadlách. Na hornej strane je k dispozícii šuplík na dve SIM karty a microSD kartu, infraport na ovládanie domácich spotrebičov chýba.

Displej možno podobne ako v starších modeloch HTC dvojitým poklepaním prebudiť z uzamknutého stavu, dvojitým rýchlym potiahnutím prsta smerom nadol spustíme foťák, prípadne potiahnutím doľava sa dostaneme rovno na domovskú obrazovku. Páči sa nám použitý typ displeja, ktorý prináša mnoho výhod a vlastností z AMOLED panelov.

Smartfón má Super LCD 5 panel, ktorý sa vyznačuje perfektnými farbami, ostrosťou a tiež aj vysokým maximálnym jasom. Ultra ponúka 5,7“ displej s Quad HD rozlíšením (2560×1440 px) a hustotu 513 ppi. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme taktiež verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly. Displej, jeho rozlíšenie aj farebnosť sú výborné, nemáme tu žiadne pripomienky. Prekrytý je ochranným krycím sklíčkom Cormning Gorilla Glass 5.

Zaujímavosťou tohto modelu je však sekundárny displej. Ide o malý a úzky pás nad primárnym 5,7“ displejom, ktorý ponúka 2,05“ (rozlíšenie 1440×160 px). Slúži primárne na notifikácie a hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že ide o zbytočnosť, je veľmi návykový a praktický 🙂 Sekundárny displej ponúka celkovo päť typov obsahu, medzi ktoré patrí zobrazenie času, dátumu, stavu nabitia batérie, notifikácie zmeškaných udalosti alebo počasia.

Posun doľava znamená posun na ďalší typ obsahu – stránku so skratkami aplikácii. V našom prípade sme stavili na Chrome, GMail, YouTube, telefón a správy. Na výber sú však  aj iné (možno tu vybrať ľubovoľnú nainštalovanú aplikáciu), záleží na používateľovi. Tretia stránka ponúka informácie z kalendára, na štvrtej možno zobraziť ľubovoľnú poznámku a na piatej má svoje miesto ovládanie prehrávanej hudby. Tá funguje spoľahlivo aj pri Spotify a Deezeri.

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 821, ktorý je taktovaný na 2,2 GHz. Výkonovo sa stále môže porovnávať s najlepšími procesormi, pričom rovnaký model používa veľa minuloročných vlajkových lodí. Operačná pamäť má kapacitu 4GB, vnútorná pamäť má 64GB s podporou pamäťových kariet microSD až do kapacity 256GB. O grafickú časť sa stará Adreno 530. Počas testovania sme nezaregistrovali zaváhania ani oneskorené reakcie, telefón je bleskurýchly a pracuje sa s ním veľmi dobre.

Operačný systém Android 7.0 Nougat je doplnený o nadstavbu HTC Sense, ktorá je v mnohom odľahčená. Rýchlosť a plynulosť systému dosiahol výrobca nielen kvalitným displejom s dobrou hmatovou odozvou, ale tiež aj tým, že duplicitné aplikácie od výrobcu a Google boli „upratané“. Znamená to, že časť aplikácii od HTC, ktoré ponúka aj Google v základe v telefóne nenájdeme. Nadstavba má dosť ďaleko od čistého Androidu a je typická svojim dizajnom už niekoľko rokov. Aj widget na ploche – preklápajúce hodiny, ktoré HTC používa od začiatkov Androidu, považujeme stále za rovnako štýlové 🙂

Aj vďaka minimalistickej nadstavbe výrobcu je priam radosť s telefónom pracovať. S každodenným používaním smartfónu sme nemali žiadny problém. Systém funguje plynulo. Nachádza sa tu opäť funkcia HTC BlinkFeed – plocha naľavo od domovskej obrazovky, ktorá po nastavení zobrazuje novinky zo sociálnych sietí či RSS stránok. Ponúka možnosť prispôsobiť si dizajn pomocou tém, pričom upraviť sa dá takmer všetko. V prípade, ak ju používateľ nechce používať, dá sa vypnúť v nastaveniach.

Hry, či už jednoduchšie ako Rontivity či Vector, stredne náročné ako Asphalt 8 alebo náročnejšie tituly – Dead Trigger 2, bežali plynulo, pričom pri väčšine sme hrali na najvyšších grafických nastaveniach. Maximálna hlasitosť je výborná, avšak dvojica reproduktorov ako tomu bolo pri série One absentuje a nahrádza ich kombinácia jedného výškového a druhého basového reproduktora.

Smartfón má nevymeniteľnú batériu a  ponúka kapacitu 3000 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacitu akumulátora nedostatočne, keďže 3000 mAh považujeme za rozumné minimum pre telefóny s Full HD displejom – avšak za očakávané minimum pre Quad HD displeje považujeme 3600 mAh (pri Samsung Galaxy S7 Edge je to priam ideálne). Výsledok pri dlhodobom testovaní je iba jednodňová, či poldňová výdrž. Tu však poteší aspoň funkcia rýchleho nabíjania a používateľ tak musí mať pri sebe buď nabíjačku alebo powerbank.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v4.2 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, ktorý dopĺňa menej známy čínsky Beidou. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou. A keď sú k dispozícii tri navigačné systémy, tak azda neexistuje, aby sa používateľ niekde stratil a mal problém so zameraním.

Kvalita fotografii je na veľmi dobrej úrovni, máme tu však výhrady. Napríklad makro fotografie nie sú vždy ideálne a stáva sa, že sú zábery často rozostrené, alebo nám v nich chýbajú detaily. Počas bežného dňa sú však fotografie výborné, ich farebnosť je slušná, excelentné sú aj fotografie v exteriéri. Pre úplnosť dodávame, že 12 MPx fotoaparát dopĺňa dual LED blesk s AF a clonou f/1.8. Oproti minuloročným modelom spoločnosti HTC ide o krok vpred a kvalita fotografii sa zvýšila; ale oproti špičkovým fotoaparátom v smartfónoch od Apple a Samsungu má HTC stále rezervy.

Fotoaparát ponúka množstvo efektov. Jedna z funkcií aj už dobre známa HTC Zoe, ktorá vytvára trojsekundový záber spolu so zvukom, ktorý je potom uložený ako MP4 video v pamäti smartfónu. Ku každému trojsekundovému videu je pridelený aj jeden obrázok z videa. Nevýhodou HTC Zoe je pomerne veľká dátová spotreba, keďže jeden trojsekundový záber má približne 36 MB. Overenou a užitočnou funkciou je tiež HTC Highlights, ktorá ponúka možnosť vytvoriť polminútový videoklip z vybraných fotografií pri rôznych efektoch. Tvorba videa, vyskladaného z fotiek, však nie je doménou U Ultra. Aplikácia „Fotky“ od Google ponúka rovnakú funkcionalitu ako HTC Highlights.

Na začiatku sme chválili dizajn, ktorý je luxusný. Okrem neho sa nám páči aj lesklé spracovanie zadnej strany, ktoré prináša zaujímavé odrazy svetla. Nevýhodou tohto riešenia s lesklým povrchom znamená, že telefón zachytáva odtlačky prstov, šmuhy a nečistoty. Chválime čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje perfektne a je umiestnená na ideálnom mieste –  v domácom tlačidle pod displejom. Počas dlhodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala – skôr naopak, funguje veľmi spoľahlivo a U Ultra odomkne hneď a rýchlo bez čakania.

HTC U Ultra ponúka výkonný procesor, výborný displej, veľmi dobrý fotoaparát, bohatú konektivitu, avšak malú kapacitu integrovanej batérie. Azda jediné, čo nám chýba pri testovanom modeli, je zvýšená odolnosť voči vode, ktorú ponúka veľa konkurenčných modelov a taiwanský výrobca ju zatiaľ neimplementoval. Samozrejme, chýba nám aj 3,5 mm jack, ktorý HTC v tohtoročných telefónoch neponúka. Páči sa nám výborné konštrukčné spracovanie, výkonný hardvér, ale tiež plynulé prostredie systému. O úspechu v tomto prípade rozhoduje aj cena, ktorá sa pohybuje okolo 390 eur.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 821
Procesor: štvorjadrový na 2,2 GHz
Grafika: Adreno 530
Pamäť: 4 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat + nadstavba HTC Sense
Displej: 5,7″, Super LCD 5, 2560×1440 px; sekundárny 2,05″, 1440×160 px, Gorilla Glass 5, 513 ppi
Fotoaparát: zadný – 12 MPx (UltraPixel kamera), 1.55 μm pixel, dual LED blesk, 4K video (30 fps), AF (PDAF), clona f/1.8, 1/8000 – 16 s., OIS, BSI senzor, zafírové sklíčko; predný – 16 MPx (UltraPixel), Full HD video
Rozmery: 162×80×8 mm
Hmotnosť: 174 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), USB OTG, WiFi Direct, DLNA
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda, HTC BoomSound Hi-Fi edition, Hi-Res audio, stereo repro

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Štvorjadrový procesor a 4GB RAM
+ Kvalitný Quad HD Super LCD5 displej
+ Odladená nadstavba HTC Sense
+ Veľmi dobrý fotoaparát, konektivita
+ Sekundárny displej na notifikácie
+ Rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačov

Mínusy
– Neponúka zvýšenú odolnosť voči vode
– Absencia 3,5 mm jack konektora
– Lesklý povrch náchylný na otlačky
– Malá výdrž integrovanej batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC U Ultra poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: HTC