Domov Recenzie Recenzia: HTC Desire Eye

Recenzia: HTC Desire Eye

Zdielať

HTC Desire Eye  je v jednom iný ako ostatné smartfóny, možno ho totiž označiť ako selfie telefón nakoľko má rovnaký fotoaparát vpredu a vzadu. Na trh prichádza v dvoch farebných prevedeniach a to bielo-červenej, ktoré sme testovali a modrej, ktorá kombinuje tmavú modrú na zadnej a prednej časti so svetlo modrým rámom telefónu.

HTC Desire EYE

Smartfón je vyrobený z plastu, ale všetky hrany sú zaoblené a preto sa zariadenie drží veľmi dobre. HTC pri výrobe odviedla veľmi dobrú prácu pri konštrukcii, lebo ani pri silnejšom stlačení sme nezaznamenali žiadne vŕzganie či miesto kde by niečo povolilo. Už pri prvom pohľade sme mali trošku obavy, či pri používaní smartfónu nebude zadná časť zachytávať nečistoty. Výsledok? Áno zachytávali sa, ale len v prípade špinavých rúk. Našťastie sa to da ľahko odstrániť.

HTC Desire EYE-1

Rozmery smartfónu sú 152×74×8,5 mm a hmotnosť 154 gramov. V balení je nabíjačka, USB kábel, klasické slúchadla a manuály. Prednú časť zariadenia zapĺňa 5,2“ Full HD displej rozlíšením 1920×1080 pixelov. Nad displejom je výrazný predný fotoaparát s rozlíšením 13 megapixelov s dual LED bleskom. Vedľa blesku je snímač priblíženia a snímač intenzity okolitého osvetlenia. Z pravej strany fotoaparátu sa ešte nachádza informačná dióda, ktorá je síce malá, ale dostatočne výrazná.

HTC Desire EYE-2

HTC Eye prináša taktiež stereo reproduktory s technológiou BoomSound. Tie možno  spozorovať až pri detailnejšom obzretí prednej časti smartfónu, keďže sú tesne nad a pod displejom a na prvý pohľad sa používateľovi môže zdať, akoby to bol ešte displej. Kvalita stereo reproduktorov je výborná. HTC je známe skvelými reproduktormi, ktoré zrejme nemajú konkurenciu. Navigačné tlačidlá menu – domov – späť sú priamo na displeji a pod displejom sa nachádza už len logo spoločnosti.

HTC Desire EYE-4

Zadná časť smartfónu ponúka 13 MPx fotoaparát s dual LED bleskom a sekundárny mikrofón. V strede sa nachádza logo spoločnosti. Na pravej strane je dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, v strede je vypínač a v dolnej časti hardvérová spúšť fotoaparátu. Umiestnenie tlačidiel pre reguláciu hlasitosti nie je riešené najlepšie, keďže musí používateľ pri zmene hlasitosti prechytávať telefón vzhľadom na jeho umiestnenie. Poteší, že vypínacie tlačidlo je umiestnené presne tam kde má byť.

HTC Desire EYE-5

Na ľavej strane sa nachádzajú sloty pre nanoSIM a microSD kartu. Oba sloty sa dajú otvoriť bez toho, aby používateľ musel použiť špendlík na uvoľnenie slotu, čo vnímame pozitívne. Taktiež sú tieto sloty tesnené, keďže smartfón spĺňa certifikáciu IPX7, čo je ochrana pred dočasným ponorením do vody (obmedzené tlakom a časom). Nejde tak o ochranu ako tomu je pri smartfónoch od Sony. Na hornej strane je situovaný 3,5 mm audio jack, v dolnej strane je prítomný mikrofón a microUSB, ktorý je obrátený naopak.

HTC Desire EYE-8

Základom smartfónu je výkonný štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 taktovaný na 2,3 GHz s grafikou Adreno 330. Vnútorná pamäť má 16 GB, ktorú možno rozšíriť pamäťovými kartami microSD až do veľkosti 128 GB. Operačná pamäť má 2 GB. Odporúčame kúpu pamäťovky, keďže po prvom spustení smartfónu a prvotných nastavení vnútorná pamäť ponúkne len 8,9 GB priestoru. Operačným systémom je Android 5.0.2 Lollipop s nadstavbou HTC Sense 6.0.

HTC Desire EYE-3

Batéria má kapacitu 2400 mAh, čo je dostatočná hodnota pre pohodlné fungovanie počas celého dňa pri zapnutých mobilných dátach, telefonovaní, SMS a e-mailoch. Šetriaci režim je prítomný aj v HTC Eye, prináša možnosť predlženia výdrže batérie po prepnutí do režimu extrémnej úspory. Tu je možne používať len niektoré funkcie a aplikácie ako telefonovanie, SMS, kalendár, kalkulačku a mail.

HTC Desire EYE-Domaca ObrazovkaHTC Desire EYE-FM Radio

V tomto režime sa však používateľ nedostane k notifikačnej liste ani k žiadnym aplikáciám. Podržaním tlačidla fotoaparátu sa však možno dostať k fotoaparátu aj počas tohto extrémne úsporného režimu. V prípade, ak používateľ v pozadí prehráva MP3-ky, či počúva rádio, nie je možné spustiť úsporný režim skôr, než vypne rádio alebo hudbu.

HTC Desire EYE-Motiv 01HTC Desire EYE-Motiv 02HTC Desire EYE-Prisposobit 02

Z nastavení smartfónu sú zaujímavé motívy, kde je možné meniť farebné prevedenie zariadenia (ikony, pozadia, zvonenia) či gestá Motion Launch. Dvojité poklopanie po displeji zasvieti obrazovku, potiahnutie doľava otvorí panel miniaplikácii, potiahnutie doprava spustí BlinFeed, potiahnutím prsta nahor odomkne telefón, potiahnutie nadol zobudí zariadenie a aktivuje hlasové vytáčanie a tlačidlá hlasitosti aktivujú aplikáciu fotoaparátu. Všetky tieto gestá fungujú len ak má používateľ smartfón v rukách na výšku, alebo na šírku. Fotoaparát možno spustiť aj podržaním hardvérového tlačidla fotoaparátu.

HTC Desire EYE-Fotoaparat 02HTC Desire EYE-Fotoaparat 03HTC Desire EYE-Fotoaparat 04

Prednosťou tohto smartfónu je však fotoaparát. Spomínali sme, že fotoaparát ponúka dvojicu 13 MPx snímačov, zatiaľ čo jeden je nad displejom vpredu a druhý v zadnej časti. Keďže ide o smartfón, ktorý má zaujať hlavne fanúšikov selfie fotografii, Eye má ponúknuť niečo, čo ostatné modely neponúkajú – ponúka automatické zaostrenie s podporou priblíženia, širokouhlý objektív má clonu f/2,2 a prítomnosť senzoru BSI. Fotografie možno zhotoviť aj s režimom HDR a videá je možné nahrávať vo Full HD rozlíšení.

HTC Desire EYE-Fotoaparat 05HTC Desire EYE-Fotoaparat 06HTC Desire EYE-Fotoaparat 07

V zhoršených svetelných podmienkach pomôže dual LED blesk. Musíme povedať, že tento foťák je veľmi kvalitný a dokáže zhotoviť tie najlepšie selfie fotografie. Zadný fotoaparát je skoro totožný s predným, ide o 28 mm širokouhlý objektív s clonou f/2,0. Má už spomínaný dual LED blesk, podporu HDR, prítomnosť BSI a nahrávanie Full HD videa. V aplikácii fotoaparát sú prítomne funkcie ako fotoaparát, autoportrét a panoráma. K týmto funkciám však možno pridať ďalšie funkcie – rozdelený záznam, súvislé snímanie, filmovom páse alebo štvorci, či orež ma.

HTC Desire EYE-Fotoaparat 08HTC Desire EYE-Fotoaparat 09HTC Desire EYE-Fotoaparat 10

Samozrejmosťou je aplikácia Zoe, ktorá umožňuje bez námahy mixovať, zdieľať a remixovať fotografie a videá s priateľmi. Maximálny počet fotografií alebo videí je 16 a zatiaľ spoločnosť neuvažuje o navýšení. K  fotografiám možno doplniť rôzne motívy a hudbu. Z hudby si môže používateľ vybrať niečo z predvolenej alebo pridať aj inú hudbu, pri ktorej však spoločnosť upozorňuje na to, aby ste najprv kontaktovali autora titulu z dôvodu autorských práv.

HTC Desire EYE-Zoe 01HTC Desire EYE-Zoe 02HTC Desire EYE-Zoe 03

Smartfón sme používali denne a môžeme konštatovať, že HTC vytvoril smartfón, ktorý zaujme nielen predným fotoaparátom ale aj výborným výkonom a spoľahlivosťou. Ešte spomenieme, že na prenos dát je k dispozícii Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Bluetooth 4.0, microUSB, DLNA, NFC ale aj LTE. Potešili sme sa aj prítomnosti rádia, ktoré ponúka aj možnosť RDS. Prítomná je tiež aj aplikácia Kid Mode, ktorá obmedzí deťom prístup k dôležitým dokumentom, alebo nevhodným stránok.

HTC Desire EYE- Informacie OSHTC Desire EYE-Gesta 01HTC Desire EYE-Gesta 02

Oceňujeme tiež aplikáciu blesk, ktorá nahradí klasickú baterku počas večera alebo noci, užitočná je tiež aj aplikácia HTC zálohovanie, ktorá zálohuje potrebné nastavenia smartfónu na Cloud. V prípade, ak používateľ hľadá ochranu na telefón, k HTC Desire Eye je možné zakúpiť si aj známe puzdro Dot View.

HTC Desire EYE

Hoci ide o selfie smartfón, určite si prídu na svoje aj používatelia, ktorí sú zameraní aj na výkon. Používanie je veľmi dobré a pokiaľ zvažujete kúpu HTC Desire Eye, určite ho odporúčame. Ponúka kvalitné spracovanie, výborný výkon v strednej triede, dvojicu 13 MPx fotoaparátov a odladený operačný systém s množstvom funkcii.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 801
Procesor: štvorjadrový 2,3 GHz
Grafika: Adreno 330
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 5.0.2 Lollipop + nadstavba Sense 6.0
Displej: 5,2“, Full HD, 1920×1080 px, 424 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, Dual LED blesk, autofókus, f/2.0, 28 mm objektív, HDR, nahrávanie Full HD videa; predný – 13 MPx, Dual LED blesk, BSI, f/2.2, 22 mm objektív, HDR, nahrávanie Full HD videa
Rozmery: 152×74×8,5 mm
Hmotnosť: 154 gramov
Batéria: Li-Pol, 2400 mAh
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900, 3G 850/900/2100 + LTE
LTE pásma: 800/900/1800/2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, HSPA, LTE
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), NFC, DLNA
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: A-GPS, GLONASS, akcelerometer, multitasking, IPX7

Hodnotenie: 90%

 Plusy
+ Výborné fotoaparáty
+ Kvalitné spracovanie
+ Softvérové vychytávky
+ Podpora LTE sietí
+ Stereo reproduktory BoomSound
+ 100 GB v cloud službe Google Drive

Mínusy
– Umiestnenie tlačidiel hlasitosti

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC Desire EYE poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

HTC Desire EYE-3D Mark 01HTC Desire EYE-3D Mark 02
HTC Desire EYE-3D Mark 03HTC Desire EYE-3D Mark 04
HTC Desire EYE-3D Mark 05HTC Desire EYE-GeekBench 01
HTC Desire EYE-GeekBench 02HTC Desire EYE-GeekBench 03
HTC Desire EYE-AnTuTu 02HTC Desire EYE-AnTuTu 01
HTC Desire EYE-CF Bench 01
HTC Desire EYE-CF Bench 02
HTC Desire EYE-Vellamo 01HTC Desire EYE-Vellamo 02
HTC Desire EYE-Vellamo 03HTC Desire EYE-Vellamo 04HTC Desire EYE-NeNa 02HTC Desire EYE-NeNa 01

Zapožičal: HTC

Ďalšie odborné recenzie na mobil HTC Desire EYE nájdete na Recenzie.SME.sk