Otestovali sme 16“ výkonný notebook s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, výkonným procesorom a dedikovanou grafikou v štýlovom striebornom šasi.
Väčšina notebookov je ladená do tmavých farieb – či už ide o čiernu, alebo modrú. Svetlosivá nepôsobí úplne bežne. Biela a šedá je častokrát problematická pri podsvietenej klávesnici, čo považujeme za nevýhodu. Výrobca ale myslel aj na tento detail a použil tu čierne klávesy, ktoré pri bielom podsvietení plnia svoj účel. Séria notebookov ZBook patrí už tradične medzi výborné pracovné zariadenia, čomu sú prispôsobené aj ich priority. Dizajn je klasika, bez väčších výstrelkov. Notebook na prvý pohľad vyzerá ako model zameraný na prácu. Absentujú výrazné a rušivé prvky, RGB podsvietenia a iné „kolotočáriny“, ktoré sú doménou prevažne herných zariadení. Výrobca pri zariadení nerobil príliš veľa kompromisov, osadil tu výkonný procesor Intel Core i9-13950HX, diskrétnu grafickú kartu NVIDIA RTX 5000 Ada, neuveriteľných až 128GB RAM DDR5 a 2TB M.2 NVMe PCIe SSD.
Azda najlepšie je v biznisovom laptope riešený prístup ku komponentom. Vymeniť, či doplniť RAM a disk je extrémne jednoduché. Zo spodnej strany treba vyššou silou posunúť dlhý istiaci posuvný mechanizmus a spodné veko odklopiť. Používateľ sa tak dostane ku najdôležitejším komponentom a údržbe. Rozhodne oceňujeme a páči sa nám, že spodný kryt možno vybrať bez použitia náradia. Po vstupe dovnútra však bude potrebný skrutkovač na odstránenie kovovej dosky chrániacej disky a štyri moduly RAM. To ale pri nami testovanej najvyššej konfigurácii, ktorú výrobca predáva za šialených 5700 eur, nebude potrebné.
Konektivita je po oboch stranách. Naľavo je napájanie, dva USB-C, mini DisplayPort, HDMI a čítačka SD kariet (SD, SDHC, SDXC). Napravo je zvyšok výbavy: výklopný Ethernet RJ45, dva USB-A 3.2 Gen 1, kombinovaný port pre slúchadlá/mikrofón a čítačka kariet Smart Card. Počas bežného používania nám prekážalo umiestnenie RJ konektora, ktorý kolidoval s používaním pripojenej bezdrôtovej myši. Ocenili by sme prehodenie naľavo. Dôležitá je klávesnica, najmä pri biznisovom modeli. Tá je čierna s bielym podsvietením a hoci neumožňuje jej trvalé podsvietenie (a po pár sekundách zhasne), páči sa nám ako túto „dilemu“ výrobca vyriešil. Oceňujeme veľký dvojriadkový enter, numerický blok, ako aj slovenskú lokalizáciu kláves (layout). Na klávesnici sa vďaka klávesom s nízkym profilom píše veľmi dobre a príjemne, nezaznamenali sme žiadne problémy či preklepy.
Hoci klávesnica nemá samostatné multimediálne klávesy, všetky ich možno aktivovať pomocou skratiek Fn. Rozhodne vnímame ako dobre umiestnený vypínač, ktorý je posunutý o jeden kláves doľava a nedochádza tak ku nechcenému vypnutiu. Vybavenie dopĺňa touchpad, ktorý nemá problémy s rozpoznávaním dotykov a gest. Je extrémne veľký (porovnateľný s MacBookmi) doplnený o tri fyzické tlačidlá. Je príjemný na používanie a prst sa po ňom kĺže bez akýchkoľvek problémov. Hoci stále považujeme pripojenú myš za oveľa pohodlnejšie ovládanie notebooku, je dobré mať k dispozícii aj kvalitný touchpad. Rozhodne ale oceňujeme čítačku odtlačkov prstov, ktorá si svoju úlohu plní dobre. Je umiestnená v ľahko dostupnej časti pod numerickým blokom. Nainštalovaný Microsoft Windows 11 Pro sme na zariadení preinštalovali na Windows 10 Pro, ktorý je z nášho pohľadu efektívnejší na prácu. Vďaka ľahkej demontáži disku možno použiť rýchle klonovanie z primárneho disku iného notebooku vložením do externého rámčeku. Je to rýchle a veľmi efektívne.
O zobrazenie sa stará už spomenutý 16“ displej. Pomer strán 16:10 znamená lepšiu prácu najmä s dokumentami, či kancelárskou prácou. Využitie ale nájde aj pre multimédiá a hranie hier. Poteší aj jemné rozlíšenie 3840×2400 pixelov. Maximálny jas dosahuje 500 nitov a 100% DCI-P3. Panel navyše nepoužíva na reguláciu jasu technológiu PWM, t.j. nie je tu žiadne blikanie obrazovky, ktoré môže prekážať veľkej skupine používateľov. Vďaka rýchlej odozve je displej vhodný pre hráčov a pri 4K Ultra HD rozlíšení je priam radosť naň pozerať.
Pokiaľ ide o kvalitu podania farieb, možno uviesť, že testovaný model ich zobrazuje veľmi presne. Zariadenie možno bez problémov používať vonku, pokiaľ je v tieni. Displej totiž nie je dostatočne jasný na to, aby zvládal priame slnečné svetlo. IPS panel notebooku má veľmi stabilné pozorovacie uhly a môže sa tak pochváliť typickými hodnotami pozorovacích uhlov 178°/178°. To znamená, že zobrazenie obsahu na displeji možno čítať z akéhokoľvek uhla bez skreslenia. Podanie farieb hodnotíme ako výborné a nemáme k nim žiadne výhrady. Rozhodne poteší 120 Hz panel a adaptívna synchronizácia s grafikou kartou pre čo najlepší pocit z práce a tiež aj hrania.
Hardvérový základ tvorí mobilný, ale výkonný, až 24-jadrový procesor Intel Core i9-13900HX, taktovaný na 1,6 GHz. V prípade potreby sa vie automaticky pretaktovať až na 5,4 GHz vďaka TurboBoostu. Má 36 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je (stále) 10 nm procesom a maximálna spotreba je až priam neuveriteľných 157W. Počas testovania sme realizovali náročný multitasking, spracovanie a konvertovanie Full HD videí, a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook si so všetkými úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a vieme si predstaviť tento model ako náhradu za desktopový počítač. Operačná pamäť má až 128GB (ide o 4× 32GB pamäťové moduly). K dispozícii sú celkovo štyri sloty, ktoré ponúkajú možnosť do notebooku vložiť najviac 32GB modul do jedného slotu. V testovanej konfigurácii je to teda maximum, čo umožňuje výrobca.
V prípade pracovných notebookov je tiež veľmi dôležitá grafická karta. V tomto modeli (v nami testovanej konfigurácii) je NVIDIA RTX 5000 Ada 16GB GDDR6. Karta zvládne akékoľvek programy na prácu, ale tiež aj hry. Ďalšou prednosťou notebooku je rýchly disk v RAIDe. Celkovo umožňuje osadiť až štyri SSD. V našej konfigurácii sme mali k dispozícii 2TB disk Kioxia KXG8AZNV2T04 a tri sloty ostali voľné. Nemilo prekvapení sme ale ostali z pomalej rýchlosti zápisu. Hoci výrobca udáva rýchlosti 7000/5600 MB/s, nám sa podarilo dosiahnuť 7035/1379 MB/s pri opakovaní testov. Naopak príjemne prekvapení sme boli z reprodukcie audia. Štandardom je, že sa v biznis notebookoch nerieši audio, keďže nie je pre manažérov dôležité. Hoci basy skôr absentujú, na vhodnej podložke badať ich náznak, navyše aj maximálna hlasitosť je vyššia ako niektoré herné zariadenia.
Okrem zabezpečenia vo forme biometrie (snímača odtlačkov prstov) nás teší fyzický posuvník blokovania webkamery. Ak je v stave blokovania, webkamera je vypnutá a nehrozí obava zo straty súkromia. Rozhodne si zaslúži pochvalu aj výborná kvalita webkamery, ktorá je vhodná na každodenný online meeting, bez nutnosti pripojenia externej. Príjemne nás potešili aj prevádzkové vlastnosti a notebook pri väčšine činností nebol nadmerne hlučný. Teploty na klávesnici a tiež ďalších povrchoch sú dobre riešené, boli sme s navrhnutým riešením spokojní. Naopak problémy sme zaznamenali pri 2-3 procesoch HP aplikácie, ktoré raz za čas zvyšovali umelo záťaž procesora a tak došlo ku nepríjemnému nárastu hlučnosti chladenia. To je rozhodne problém, hlavne vzhľadom na zameranie zariadenia. Zrejme aj tento neduh výrobca do budúcna vyrieši aktualizáciou firmvéru alebo ovládača. Takisto sme zaznamenali problémy s aplikáciou TeamViewer, ktorá nefungovala pri pripojení cez RJ45 a hlásila problémy s internetom. USB-C podporuje prenos obrazu, nemožno ním nabíjať zariadenie.
HP ZBook Fury 16 G10 je určený pre tých, ktorí hľadajú výkonný pracovný notebook s pomerom strán 16:10. Najmä pre podnikateľov a jednotlivcov, ktorí nehľadia na cenu a tiež na veľmi hrubé šasi pripomínajúce zariadenia spred 10 rokov. Je to solídny notebook, ktorý používateľom umožní taktiež aj hrať všetky súčasné hry pri vysokých grafických nastaveniach. Nám azda najviac prekážala častá aktivácia ventilátorov, ktorá bola často spôsobená neodladeným firmvérom či ovládačom, čo spôsobovalo nadmernú zbytočnú záťaž. Príjemne prekvapila kvalita reprodukcia audia, ale najmä výborná webkamera spolu s bezpečnostnými prvkami. Oceňujeme tiež dobre riešené chladenie. Výber portov a skvelé možnosti údržby dopĺňajú celkové vybavenie zariadenia. Ku kvalite spracovania nemáme pripomienky, aj s výkonom sme boli spokojní, všetky použité komponenty sú navzájom dobre zladené z hľadiska ich výkonnostných možností.