Domov Počítače Recenzia: HP Spectre Pro 13

Recenzia: HP Spectre Pro 13

Zdielať

Notebooky sa stále zmenšujú a stenčujú, pričom ani dosiahnutie tenkých ultrabookov nie je konečným limitom. Americká spoločnosť HP má v portfóliu zaujímavý a veľmi tenký a ľahký notebook, zameraný najmä na cestovateľov. Spectre Pro 13 ponúkne kompaktnú 13,3“ displej a extra nízku hmotnosť.

Spracovanie notebooku je už na prvý pohľad prvotriedne. Páči sa nám štíhle šasi, ktoré má hrúbku pri zatvorenom stave len 10,4 mm. Hoci je celé zariadenie spracované z matného plastu, vyzerá veľmi luxusne. Tento pocit umocňuje kovová časť zlatej farby na hornej strane základne a oba pánty spájajúce túto základňu s vekom. Hoci luxusné spracovanie lahodí oku, povrch je extrémne náchylný na odtlačky prstov. Stačí notebook vybaliť, otvoriť a začať používať a už na povrchu pozorujeme odtlačky prstov.

Dizajnovo ide o výborne spracované zariadenie s celkovými rozmermi 325×229×10,4 mm, pričom s hmotnosťou len 1100 gramov sa radí medzi azda najľahšie notebooky, aké možno na našom trhu kúpiť. Konektory sú vzhľadom na veľmi tenký profil zastúpené v extra minimalistickom štýle – na zadnej strane je jeden spoločný 3,5 mm audio jack konektor a tri USB-C konektory. To je úplne celá výbava tohto tenučkého notebooku. Nutnou výbavou tak budú redukcie – či už z USB-C na  klasický USB, ale aj redukcia z USB-C na HDMI, DisplayPort, alebo VGA v prípade, ak chce používateľ pripájať externý monitor.

Cez jeden USB-C sa notebook nabíja, reálne na redukcie sú teda dostupné zvyšné dva USB-C konektory. V redakcii sme počas nášho testu používali kombináciu jednej redukcie USB-C na HDMI, pričom nami používaná redukcia od Trust podporuje aj prenos obrazu v 4K (Ultra HD) rozlíšení do redakčného 4K monitora Philips; druhý USB-C sme využili na redukciu na klasický USB, za ktorým sme použili USB hub. Tretí slúžil typicky na nabíjanie. HP v balení nedodáva žiadnu redukciu a preto používatelia, ktorí zvažujú kúpu tohto štýlového a extrémne štíhleho notebooku, musia myslieť na to, že sa tu bez redukcii nezaobídu.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 13,3“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, avšak vzhľadom na nedotykový lesklý displej treba počítať aj s odleskami. IPS panel sa vyznačuje nielen perfektnými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7 6500U, taktovaný na 2,5 GHz, s dvomi fyzickými jadrami a štyrmi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,1 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 4 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je novým 14 nm procesom na architektúre Skylake a jeho maximálna spotreba je 15 Wattov (TDP). Hoci ide o dosť úsporný model, na väčšinu činností poskytne dostatok výkonu. Samozrejme, na hranie a strih videí to nebude, ale na všetky ostatné činnosti bohato postačuje.

V prípade notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. Tento model však ponúka iba integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics 520. Poteší veľký úložný priestor pre používateľov, ktorý zabezpečuje SSD, pripojené cez M.2 SSD PCIe NVMe s kapacitou 512 GB. Jeho rýchlosti sú veľmi dobré, nemožno ho však porovnávať s prémiovými NVMe SSD úložiskom. V prípade, ak by ani takto veľký objem používateľom nestačil, môžu siahnuť po externých diskoch, ku ktorým však budú musieť dokúpiť redukciu z USB-C na USB.

Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii, avšak prítomných je veľa predinštalovaných „bonusových“ aplikácii. Toto riešenie majú mnohí výrobcovia radi, oveľa menej bežní používatelia. Operačná pamäť má 8GB SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 1866 MHz. Kvalita reprodukcie zvuku je priemerná, na bežné účely však dostatočná. Hoci stredy sú zastúpené spolu s výškami, basy absentujú. Maximálna hlasitosť síce stačí aj na ozvučenie väčšej miestnosti, náročnejší poslucháč určite použije externé reproduktory alebo slúchadlá.

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Je navyše podsvietená, čo je však v tejto cenovej kategórii notebookov samozrejmosťou. Podsvietenie je biele, čo však v kombinácii s čiernymi popiskami nerobí problém ani počas dňa. Vďaka rozmerom neponúka numerický blok, ten však ani notebooky menšie ako 15,6“ nemajú. Absentuje lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii len anglické rozloženie kláves.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook počas kancelárskej práce počuť na prijateľnej úrovni, počas náročnejšej práce je to už dosť výrazné. Počas dlhodobého testovania sme registrovali aj zahrievanie povrchu, avšak v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta. Daňou za tenký profil je teda horšie chladenie len s jedným výduchom zo zadnej strany, ktorý odvádza všetko teplo z notebooku von.

Hoci konektorová výbava je slabšia, pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.2. Batéria má kapacitu 38 Wh a ponúka dobrú výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky cca päť hodín. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov.

HP Spectre Pro 13 je veľmi zaujímavý počin americkej spoločnosti, ponúka dostatočný výkon na cesty či na celý pracovný deň, je veľmi tenký a má solídny úložný priestor. K tomu ponúka výrobca lesklý IPS displej s vysokým rozlíšením. Pre používateľa je k dispozícii veľmi pohodlná klávesnica, na ktorej sa dobre píše (škoda len anglického layotu). Notebooku by sme vytkli konektivitu v minimalistickej miere a nutnosť mať redukcie, ako aj vyššiu hlučnosť pri chladení. Cena nami testovaného modelu (HP Spectre Pro 13 G1 X2F00EA) sa pohybuje na úrovni cca 1500 eur.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7 6500U, 2 jadrá / 4 vlákien, 2,5 – 3,1 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 14 nm, Skylake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 520
Pevný disk: M.2 SSD PCIe NVMe 512GB
Operačná pamäť: 8 GB SODIMM DDR4, 1866 MHz
Rozmery: 325×229×10,4 mm
Hmotnosť: 1100 gramov
Displej: 13,3“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 3× USB-C, 1× spoločné audio 3,5 mm jack
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 38 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi zaujímavý, luxusný dizajn
+ Nízka hmotnosť, veľmi nízky profil
+ Veľmi dobrý výkon ultrabooku
+ Prítomný až 512 GB M.2 SSD
+ Pohodlná klávesnica na písanie
+ Jemný displej, prítomný IPS
+ Výdrž vstavanej 38 Wh batérie
+ Skylake platforma, 8 GB RAM

Mínusy
– Vysoko nastavená cena zariadenia
– Minimalistický počet I/O portov
– Nutnosť redukcií z USB-C
– Chýba lokalizácia klávesnice

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HP Spectre Pro 13 X2F00EA poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: HP

HP Spectre Pro 13

1500,00 €
HP Spectre Pro 13
9

Celkové hodnotenie

9.0 /10

Plusy

 • Veľmi zaujímavý, luxusný dizajn
 • Nízka hmotnosť, veľmi nízky profil
 • Veľmi dobrý výkon ultrabooku
 • Prítomný až 512 GB M.2 SSD
 • Pohodlná klávesnica na písanie
 • Jemný displej, prítomný IPS
 • Výdrž vstavanej 38 Wh batérie
 • Skylake platforma, 8 GB RAM

Mínusy

 • Vysoko nastavená cena zariadenia
 • Minimalistický počet I/O portov
 • Nutnosť redukcií z USB-C
 • Chýba lokalizácia klávesnice

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno