Domov Počítače Recenzia: HP Pavilion x360 14

Recenzia: HP Pavilion x360 14

Zdielať

Spoločnosť HP má na trhu zaujímavý model z populárnej série notebookov Pavilion. Ide o 14“ model, ktorý umožňuje preklopenie o 360° (odtiaľ má názov x360). Testovaný model má označenie HP Pavilion x360 14-ba104ne.

K dispozícii sme mali v poradí už tretí notebook od spoločnosti BigON, ktorá sa zaoberá predajom obnovených a repasovaných zariadení. Aj nami testovaný model nájdete v ich ponuke. Konštrukčné spracovanie mohlo byť aj lepšie. Tvorí ho kombinácia plastu a kovu, avšak veko sa má tendenciu prehýbať. A pri silnejšom zatlačení sa aj základňa mierne prehýba. Zariadenie je však pre menej náročných používateľov, ktorí sa orientujú na cenu. V nami testovanej konfigurácii je nastavená na 570 eur.

Na ľavej strane notebooku je vypínač, výduch chladenia, spoločný 3,5 mm audio jack a dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti doplnené o malú LED diódu, ktorá indikuje stav disku. Na pravej strane je zvyšok portovej výbavy: napájací konektor, LED dióda signalizácu nabíjanie, plnohodnotný HDMI, dva USB 3.0, jeden USB-C a slot na SD karty. Nabíjať notebook možno iba pribalenou nabíjačkou,  pripojenou do nabíjacieho konektora. Na nabitie cez USB-C tak možno rovno zabudnúť.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 14“ Full HD IPS displej, ktorý je doplnený o tvrdené sklo. Pozorovacie uhly sú veľmi dobré, používateľ si môže nastaviť úroveň podsvietenia v 11 úrovniach. Podsvietenie je rovnomerné. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený aj na multimediálne účely. Výhodou je tiež režim tabletu a otočenie o 360°, pričom po pretočení zariadenia dôjde k deaktivovaniu klávesnice. Ako tablet je však pomerne dosť ťažký, predsa len má 1,7 kg.

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor najnovšej ôsmej generácie Intel Core i5-8250U, taktovaný na 1,6 GHz v základe (3,4 GHz v TurboBoost režime). Výkonovo patrí medzi slabšie, vhodný je na kancelársku prácu, ale na hry určený rozhodne nie je. Má totiž integrovanú grafiku Intel HD Graphics 620, doplnenú o slabú grafiku NVIDIA GeForce 940MX. Výbavu dopĺňa 8GB DDR4 a dva disky – 128GB SanDisk na OS, pre dáta je dostupný druhý 1TB disk Seagate. Na zariadení je predinštalovaný Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami.

Prekvapil nás však výkon zariadenia. Pri spracovávaní viacerých obrázkov v editore pri súčasnom otvorení zopár webstránok systém padol, nereagoval, ostali svietiť iba dve LED diódy a obrazovka ostala čierna. Viacnásobné vynútené vypnutie cez vypínač a zapnutie mali za následok rovnakú situáciu, z ktorej sme sa nevedeli dostať. Ukázalo sa, že kombinácia Core i5, 128GB SSD a 8GB RAM má svoje limity, ktoré je treba brať do úvahy. Systém napokon po cca piatich minútach znovu nabehol. Prekvapením bol však aj extrémne pomalý SSD – rýchlosť zápisu má iba 79 MB/s, pričom rýchlosť čítania bola na prijateľnej úrovni – 549 MB/s.

Prekvapením je klávesnica, ktorej chýba podsvietenie. Je to však dané tým, že nami testovaný model je typu tzv. CTO (custom to order), o znamená, že samotný zákazník (alebo v tomto prípade obchod) si dal na mieru vyskladať konfiguráciu. To je v tomto segmente určite mínus, keďže podsvietenie už vnímame ako samozrejmosť. Klávesnica je inak pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Ide o typickú chicket klávesnicu, zdvih je príjemný a malý.

Nepoteší nelokalizovaný layout. Chýbajú akékoľvek popisky na klávesnici. Predtým nám však poslal e-shop notebooky s nalepenými slovenskými popiskami. Tie pritom podľa ich slov vždy nalepujú, ak ich posielajú zákazníkom. Pri klávesnici nám prekážala jej vyššia hlučnosť, v tme aj chýbajúce podsvietenie. Enter je jednoriadkový, veľkosť shiftu po oboch strán prijateľná. Potešia však klávesy home, pg up, pg dn a end na pravom boku.

V testovanom modeli sú nastavené v základe klávesy na ovládanie hlasitosti, jasu a ďalších funkcií ako primárne a funkčné klávesy F1 – F12 sú dostupné ako sekundárna funkcia cez FN. Uprednostnenie funkčných kláves je však možné zmenou v BIOSe. Pozornému oku neunikne na šírku viac natiahnutý touchpad, ktorý je tak ideálny na rýchle ovládanie celej plochy displeja.

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. V zariadení sú reproduktory Bang&Olufsen a kvalitou ich považujeme za priemernú. Sú dva v mriežke nad klávesnicou a hoci basy sú prítomné skôr v pozadí a sú menej výrazné, prevládajú stredy a výšky. Maximálna hlasitosť ozvučí izbu, náročnejší používatelia však zrejme siahnu po externom audiu.

Chladenie v zariadení je pri zapnutom HP CoolSense hlučné. Výrobca tu totiž dáva používateľovi aplikáciu, v ktorej môže nastaviť, či uprednosťnuje vyššiu hlučnosť a neustálu aktivitu ventilátorov pri nižšej teplote komponentov, alebo vypne funkciu CoolSense a dostane za to o niečo vyššie teploty jednotlivých komponentov za cenu pomerne tichého chladenia. Pri kancelárskej a menej náročnej práci odporúčame CoolSense vypnúť, keďže povrchové teploty na notebooku sú veľmi dobré, na šasi základne ani klávesnici necítiť žiadne zahrievanie.

HP Pavilion x360 14 je konvertibilný notebook, má priaznivú cenu a ponúkne dostatočne výkonné komponenty. Daňou je však horšie spracované šasi a staršia verzia Bluetooth 4.2. Použitie v režime tabletu je však menej pohodlné vďaka vyššej hmotnosti. V nami testovanej konfigurácii nie je podsvietená ani klávesnica, ktorej navyše chýbajú aj slovenské popisky. Oceňujeme však prítomnosť SSD (hoci iba v malej kapacite 128GB, hoci s veľmi pomalým zápisom 79 MB/s), ktorý je doplnený o veľký 1TB disk.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i5-8250U, 4 jadrá / 8 vláken, 1,6 – 3,4 GHz, 6 MB cache, 15 W TDP, Kaby Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA GeForce 940MX, 4GB GDDR5, 64-bit + integrovaná Intel HD Graphics 620
Pevný disk: primárny SanDisk X400 128GB, SATA III SSD + sekundárny Seagate Mobile 1TB, 5400 rpm (označenie ST1000LM035)
Operačná pamäť: 8GB SODIMM DDR4, 2200 MHz
Rozmery: 334×227×21 mm
Hmotnosť: 1700 gramov + 330 gramov adaptér
Displej: 14,0“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, dotykový lesklý
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× audio 3,5 mm jack, 1× SD slot, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 41 Wh

Hodnotenie: 65%

Plusy
+ Dizajn a tichá prevádzka
+ Dobrý kancelársky výkon
+ Veľmi dobre nastavená cena
+ Konvertibilné zariadenie (2v1)
+ Maximálny uhol otvorenia 360°

Mínusy
– Horšia konštrukcia zariadenia
– Reakcie a pád systému pri práci
– Nepodsvietená klávesnica
– Chýba lokalizácia kláves
– Vyššia hmotnosť (1,7 kg)

Zapožičal: BigON