Domov Počítače Recenzia: HP Envy Curved 34-b000ng

Recenzia: HP Envy Curved 34-b000ng

Zdielať

Počítače typu All-in-One sú vďaka malým rozmerom a takmer žiadnym káblom veľmi populárne. Dokážu vo veľkosti väčšieho monitora ukryť všetky potrebné komponenty na plnohodnotnú prácu. Otestovali sme zakrivený 34“ AiO od spoločnosti HP.

Do redakcie sme od spoločnosti BigON dostali na test model HP Envy Curved 34-b000ng. Na prednej strane sa nachádza 34“ zakrivený displej s IPS panelom a webkamera s možnosťou zakrytia. Monitor so základňou spája malý strieborný pánt, ktorý je však dostatočne pevný, aby udržal rozmerovo veľký monitor. Základňu AiO tvorí podlhovastý kváder, v ktorom sú ukryté všetky súčasti počítača. V základni sú taktiež reproduktory Bang & Olufsen.

Už pri vybalení a prvom pohľade vidieť obrovské rozmery testovaného zariadenia – 815×458×20 mm (Š×V×H). Môže za to veľký zakrivený monitor, na ktorý je radosť sa pozerať. Hmotnosť zariadenia je 11,5 kg plus ďalších 800 gramov má napájací zdroj, pričom rozmerovo je oveľa väčší ako bežné zdroje k notebookom. V balení je tiež bezdrôtová klávesnica a myš, pričom každá z nich má samostatný vypínač.

Konektivita zariadenia je dostatočná – štyri USB 3.0, plnohodnotný RJ45 Ethernet konektor, dva plnohodnotné HDMI (pričom jeden slúži na vstup signálu a druhý ako výstup), k dispozícii je tiež jeden USB-C, spoločný 3,5 mm audio konektor a čítačka na SD karty. Pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová konektivita – Wi-Fi 802.11 štandardu „ac“ s podporou pre 2,4 a 5 GHz pásmo a Bluetooth v staršej verzii 4.0. Páči sa nám riešenie webkamery – v prípade potreby ju používateľ vysunie nad AiO a vtedy ju môže používať. Ak ju zasunie do šasi, ostáva zakrytá a neaktívna.

O zobrazenie sa stará 34“ zakrivený monitor s IPS panelom, rozlíšením 3440×1440 px a pomerom strán 21:9. Vďaka veľkej ploche možno zefektívniť prácu, a to najmä ak si možno vedľa seba otvoriť tri A4 strany vo Worde, zobraziť viac údajov v Excel tabuľke a pod. Horšie je to pri multimédiách, kde si treba zvyknúť na čierne okraje na pravej a ľavej strane. Je to dané tým, že multimédiá majú pomer strán 16:9 ale nie je to nič tragické.

AiO používa štvorjadrový procesor Intel Core i7-7700T, taktovaný na 2,9 GHz (14 nm výrobný proces), pričom sa zaraďuje do série Kaby Lake. V prípade potreby sa môže pomocou technológie TurboBoost pretaktovať max. do 3,8GHz. Výbavu dopĺňa 16GB RAM, 256GB SSD a 1TB disk. O grafiku sa postará diskrétna grafická karta NVIDIA GeForce GTX 950M spolu s integrovanou grafikou Intel HD Graphic 630.

Hoci procesor je dostatočne výkonný, grafická karta patrí medzi tie slabšie takže AiO nie je vhodný na hranie náročných hier. Vhodný je však najmä na kancelársku prácu vďaka veľkému monitoru, či sledovanie multimédií. Páčia sa nám aj zabudované reproduktory Bang & Olufsen, ktoré poskytujú veľmi dobré a kvalitné podanie zvuku. Počúvať na ňom hudbu je radosť, teda ak zoberieme do úvahy, že ide o zabudované reproduktory.

Klávesnica a myš, ktoré sú dodávané k zariadeniu, majú spoločný nano prijímač. Obe sú pritom napájané samostatne a majú aj svoj vypínač. Myš nám prišla nepraktická, ani jej konštrukcia nie je kvalitná a najmä pri tak veľkej ploche je aj jej citlivosť (dpi) ozaj nízka. Počas testovania sme preto siahli po inej hráčskej myši. Klávesnica je však dobrá, píše sa na nej dobre, má nízky zdvih, len lokalizácia chýba. Zamrzí tiež, že jej chýba akékoľvek podsvietenie.

Pokiaľ ide o operačný systém, je tu Windows 10 Home – k nám prišiel v nemčine. K zákazníkom sa však dostáva AiO ako aj ostatné produkty lokalizované. Rozhodne by sme ocenili vyššiu verziu Windows 10 – Pro ktorá umožňuje napríklad šifrovanie diskov pomocou nástroja BitLocker. Je to výborná funkcia a v redakcii sme si na ňu za posledný rok zvykli.

Už v úvode sme spomenuli dva HDMI porty. Jeden slúži na vstup a druhý na výstup. V čom je však ten zásadný rozdiel a načo to slúži? HDMI port na vstup znamená, že AiO počítač môže slúžiť aj ako monitor na zobrazovanie – napríklad k nemu možno pripojiť počítač a prenášať obraz do AiO, prípadne pripojiť notebook a rozšíriť alebo duplikovať obraz podobne ako zo stolového počítača.

Za jedinú nevýhodu tohto riešenia považujeme zložitejšiu obsluhu. Totiž treba najprv AiO počítač zapnúť a až následne vzadu prepnúť AiO na funkciu zobrazovania. Pre bežného používateľa to môže byť prekážka a môže dlhšie trvať, kým zistí ako sa táto funkcia používa. Predpokladáme však, že väčšina z nich si nebude kupovať AiO PC a využívať ho ako monitor. V prípade potreby tu však táto možnosť je.

Výstupný HDMI slúži na opačnú funkciu. Stačí pripojiť druhý monitor (napríklad taký, ktorý má používateľ teraz pripojený k notebooku) a môže tak 34“ AiO rozšíriť o ďalší monitor. Taktiež môže ísť o duplikáciu obrazu, všetko je vecou nastavení priamo v  systéme ako to poznáme. Zobrazenie na druhý monitor funguje, netreba nič nastaviť (iba vo Windows). Pokiaľ ide o hlučnosť – tá je vzhľadom na malé rozmery základne prijateľná, avšak mohla byť aj o niečo nižšia. Komponenty tu majú viac priestoru ako pri notebooku, takže aj spracovanie a odvod tepla mohlo byť lepšie.

HP Envy Curved 34-b000ng je veľmi zaujímavé zariadenie. Ide o All-in-One počítač, ktorý poskytuje veľký priestor na prácu vďaka 34“ displeju s vysokým rozlíšením, dostatočne výkonný procesor, disk a operačnú pamäť – avšak grafická karta je skôr na menej graficky náročné hry v nižšom rozlíšení. Za výhodu však považujeme dostatočnú konektivitu, bezdrôtovú klávesnicu a myš priamo v balení. Daňou za 34“ monitor sú veľké rozmery a tiež hmotnosť, navyše aj hlučnosť chladenia mohla byť lepšia. Potešia veľmi dobré zabudované reproduktory, vhodné na multimédiá aj filmy. Cena zariadenia je 1800 eur.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7700T, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,8 – 3,8 GHz, 8 MB cache, 35 W TDP, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphic 630 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 950M
Pevný disk: M.2 SSD Samsung 256GB + 1TB 7200 rpm HDD
Operačná pamäť: 16GB DDR4 (2× 8 GB sloty), 2400 MHz
Rozmery: 815×458×20 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 11500 gramov + 800 gramov adaptér
Displej: 34“, IPS Curved, 3440×1440 px, pomer strán 21:9
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový, DE
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 4× USB 3.0, 1× USB-C, 2× HDMI, 1× RJ45 LAN 10/100/1000 Mbps, 1× čítačka SD kariet, 1× vstup napájania, 1× spoločné 3,5 mm audio na slúchadlá a na mikrofón
Lokálny prenos dát: nemá
Batéria: nemá

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľký 34“ zakrivený monitor
+ Výkonný CPU, 16GB RAM
+ Konektivita, rýchly M.2 disk
+ Veľmi dobrý zvukový prejav
+ Dva HDMI a rôzne funkcie

Mínusy
– Veľké rozmery a hmotnosť
– Slabšia grafika, hlučnosť

Zapožičal: BigON

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno