Otestovali sme ďalší model zo série Pixel 9, najvybavenejší Pixel 9 Pro XL. Oplatí sa priplatiť si za jeho prémiové funkcie?
Pro XL sľubuje lepšie fotoaparáty a väčší displej, čo ho predurčuje na to, aby zaujal najmä náročnejších používateľov. Prináša niekoľko zásadných vylepšení oproti Pixelu 9. Medzi najvýraznejšie patrí väčší 6,8“ displej s vyšším rozlíšením a LTPO obnovovacou frekvenciou 1-120 Hz. To je ideálne na sledovanie multimédií či hranie hier. Mobil je k dispozícii v čiernej, sivej, béžovej a nami testovanej ružovej farbe.
Ďalším rozdielom je pokročilejšia zostava fotoaparátov. Pro XL pridáva teleobjektív s optickým zoomom, čo ocenia najmä milovníci mobilnej fotografie. Vylepšenia sa dotkli aj batérie, ktorá má vyššiu kapacitu, a rýchlejšieho nabíjania. Nový mobil – podobne ako všetky z tejto série – kombinuje slušný hardvér, modely umelej inteligencie Gemini a operačný systém Android 14.
Smartfón má plochý dizajn s oválnym kamerovým modulom, ktorý výrazne vystupuje nad hranu zariadenia. Tak ako pri základnom modeli aj pri Pro XL platí, že mobil je zbalený v recyklovanej papierovej škatuli. Vo vnútri je samotný telefón, kábel USB-C a nástroj na vysunutie SIM karty. V spodnej časti je USB-C konektor spolu s mriežkou reproduktora, šachtou na SIM kartu a mikrofónom. Na hornej strane je druhý mikrofón.
Tlačidlá napájania a hlasitosti sú umiestnené na pravej strane, ale v zmenenom poradí ako to je tradične. Zatiaľ čo vypínač očakávame v strede a nad ním dvojtlačidlo hlasitosti, Pixel tu má iné umiestnenie. Zadná strana telefónu Pro XL má matný povrch, ktorý nezachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Je tiež certifikovaný na úroveň IP68, čo znamená odolnosť voči prachu a vode.
Hliníkový rám je matný, s drobným zaoblením na okraji pre hladší prechod smerom k skleneným panelom. Nová séria Pixel 9 prináša dizajn, ktorý niektorí označia za moderný a mainstreamový, zatiaľ čo iní ho môžu považovať za príliš podobný iPhonu (čo nemusí byť nevyhnutne negatívne). Nám sa nový dizajn Pixelov páči. Pro XL je prémiový smartfón, ktorý zaujme nielen vzhľadom, ale aj kvalitou spracovania.
Tento telefón nemá miesto na pamäťové karty, vnútornú pamäť nemožno rozšíriť. Slot podporuje iba jednu fyzickú SIM kartu, podporuje dualSIM vďaka podpore eSIM kariet. Je to už tradičná kombinácia jednej fyzickej nanoSIM karty a eSIM karty. Možno mať uložených viac eSIM kariet, avšak naraz môžu byť aktívne maximálne dve (SIM+eSIM alebo eSIM+eSIM). Smartfón podporuje 5G siete, čo možno využiť vo všetkých sieťach našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka).
Reproduktor, resp. otvor pre slúchadlo, je taký tenký, že ho voľným okom takmer nevidno. Výrobca zvolil ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený pod displejom v spodnej polovici – presne na ideálnom mieste. Snímač je veľmi rýchly a spoľahlivý. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí väčšinu používateľov. Je tu najnovší systém Wi-Fi 6e/7 (802.11ax, be) a tiež Bluetooth v5.3. K dispozícii sú tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.
O zobrazenie sa stará 6,8“ OLED panel s rozlíšením 2992×1344 pixelov, ktorý má v strede výrez na predný selfie fotoaparát. Pomer strán displeja je 20:9 s hustotou 486 ppi. Panel má vynikajúci maximálny jas – 3000 nitov pri peaku a 2700 nitov v režime HBM (režim vysokého jasu), napríklad vonku a pod ostrým slnečným svetlom. Displej disponuje adaptívnou LTPO obnovovacou frekvenciou, čo znamená, že sa mení dynamicky medzi 1-120 Hz. Základný model síce podporuje 120 Hz, nie LTPO.
Funkcie umelej inteligencie Gemini v praxi
Kvalita panelu je fantastická, obsah je výborne čitateľný. Počas sledovania multimédií zo streamovacích platforiem, ktoré sme testovali, bol obraz výborný. Navyše doplnený o HDR10 a HDR10+. Vďaka kvalitným stereo reproduktorom bola radosť sledovať akékoľvek video. S displejom aj zobrazením farieb sme boli mimoriadne spokojní a nemáme k nemu výčitky. Tí, ktorí radi sledujú na telefóne videá, budú nadšení, extrémne veľký 6,8“ displej je na to priam určený.
Telefón používa najnovší čip Google Tensor G4. Výbavu dopĺňa 16GB RAM a 256GB vnútorná pamäť, pričom štandard úložiska zodpovedá UFS 3.1. Rýchlosti čítania a zápisu sú rýchle, prenosy fotografií aj multimédií sú tak medzi mobilom a počítačom bezproblémové. Rýchlosť a plynulosť systému sú výborné a počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.
Keďže telefón Pixel 9 Pro XL prišiel na trh pred uvedením systému Android 15, dodáva sa s operačným systémom Android 14 už v základnej výbave. Ide o čistú verziu operačného systému, ktorá obsahuje novú umelú inteligenciu Gemini. V čase nášho testovania už bola k dispozícii aktualizácia, ktorú sme nainštalovali. Pridáva niekoľko nových funkcii, ktoré sme sumarizovali v samostatnom článku.
Google sľubuje 7 rokov softvérovej podpory (pre hlavné aktualizácie systému aj všetky bezpečnostné záplaty). Umelá inteligencia Gemini hrá v telefónoch dôležitú úlohu. Mnohé z funkcii sme v praxi otestovali pri Pixeli 9 a ponúka rovnaké možnosti a schopnosti. Chatbota sa možno opýtať na množstvo vecí, dokonca s ním možno viesť celé rozhovory.
Funkcie umelej inteligencie Gemini v praxi
Smartfón má 5060 mAh kapacitu batériu. Výdrž na jedno nabitie hodnotíme ako veľmi dobrú, podarilo sa nám dosiahnuť 9 a pol hodiny SOT (screen on time – počet hodín zapnutého displeja). Pixel 9 Pro XL podporuje nabíjanie s výkonom 37W, čo nie je veľa a za mnohými lacnejšími konkurentmi zaostáva. Oproti základnému modelu (ktorý podporuje 27W) je to mierny nárast.
Mobil podporuje 23W bezdrôtové nabíjanie a 12W reverzné nabíjanie. Keďže v balení nabíjačka nie je, používateľ musí siahnuť po svojej alebo si ju dokúpiť. Pri použití 45W nabíjačky sme mobil nabili z 0% na 100% za zhruba 1hodinu a 24 minút. Pri nabíjaní z 10% na 70% to bolo zhruba 32 minút, ale s postupným nárastom percent nabitia sa nabíjanie spomaľovalo. Najpomalšie sa nabíjalo posledných 10% (Medzi 90 až 100%).
Pixel 9 Pro XL prináša niekoľko vylepšení, ale zároveň si niektoré zásadné inovácie necháva na budúci rok. Hoci hardvér zadných fotoaparátov ostáva takmer nezmenený oproti modelu 8 Pro, výrobca sa opäť spolieha na svoje softvérové schopnosti a AI technológie. Novinkou je však predný foťák, ktorý prešiel výraznou modernizáciou. Primárny širokouhlý 50 MPx so svetelnosťou f/1.7 v vytvára 12,5 MPx snímky pomocou tzv. pixel binning (funkcia, ktorá kombinuje údaje zo štyroch pixelov do jedného).
Rovnako ako pri Pixeli 9, ten istý hlavný snímač zhotovuje vynikajúce snímky počas dňa. Fotografie sú plné detailov, s vernými farbami bez šumu. K dispozícii je 5× optický zoom, vďaka čomu možno fotografovať kvalitné snímky. Dynamický rozsah je výborný, hoci s vyšším kontrastom. Farby sú realistické, z ich výsledku sme boli nadšení. Ultraširokouhlý fotoaparát má 48 MPx so svetelnosťou f/1.7, s uhlom záberu 123˚.
Balenie je vcelku chudobné – je v ňom smartfón, kábel a spinka na SIM slot
Selfie maniakov poteší schopnosť nahrávania až 4K Ultra HD videa pri 60 fps predným fotoaparátom. Snímač má rozlíšenie až 42 MPx so svetelnosťou f/2.2, jeho výsledky sú veľmi dobré. Ultraširokouhlým objektívom a automatickým zaostrovaním umožňuje zachytiť viac detailov a širšie zábery. Google opäť stavil na AI technológie, ktoré zlepšujú zážitok z fotografovania. Funkcia „Zoom Enhance“ dokáže pridať detaily tam, kde ich kamera nezachytila. „Magic Editor“ je zábavný nástroj na kreatívne úpravy, ako napríklad presun objektov na nové pozadie.
Google Pixel 9 Pro XL je zaujímavý smartfón, ktorý si zaslúži pozornosť. Oceňujeme veľký a jasný displej, na ktorý je priam radosť sa pozerať. Rýchly displej, výdrž batérie, ako aj kvalitné fotoaparáty sú rozhodne prínosom. Telefón má všetky funkcie umelej inteligencie, na čo Google kladie veľký dôraz. Telefón ponúka množstvo softvérových funkcií, ktoré sú užitočné pri práci aj zábave. Nový selfie fotoaparát je skvelý a svojimi funkciami nás prekvapil.
Smartfón je dobre vyvážený a patrí medzi najlepšie high-end modely. Nepoteší vysoká cena na úrovni 1100 až 1300 eur. Takisto škoda pomalého nabíjania. Mnohé lacnejšie čínske telefóny ponúkajú 80W a viac. Poteší dlhá softvérová podpora, až sedem rokov. Telefón je určený náročným používateľom, ktorí chcú z neho vyťažiť maximum. Rozhodne odporúčame.