Domov Počítače Recenzia: GOODRAM IRDM Pro 2TB

Recenzia: GOODRAM IRDM Pro 2TB

Zdielať

Otestovali sme disk IRDM Pro 2TB od GOODRAM s novou generáciou zbernice NVMe v1.4. Vďaka tomu môže dosiahnuť rýchlosť až šialených 7000 MB/s pri čítaní a 6850 MB/s pri zápise.

Disk je zabalený do malej obdĺžnikovej krabice. Všetko je natreté čiernou farbou, no niekoľko detailov o SSD a ich špecifikácie sú vytlačených bielou a červenou. Na zadnej strane je potom viac detailov a informácii o disku. Vo vnútri krabice je samotný disk, a tiež chladič, montážnu súpravu a sadu nálepiek. Inštalácia disku do základnej dosky je ľahká, podobne ako pri iných modeloch M.2 diskov. V prípade, ak má základná doska dodávaný ochranný kryt M.2, je nutné ho najprv odskrutkovať a následne osadiť. Disk možno používať aj so staršími platformami (AMD a Intel), ktoré podporujú staršiu generáciu zberníc NVMe. Jedinou nevýhodou je, že používateľ nevyužije maximálne rýchlosti, ktoré práve najnovšia generácia a štandardy umožňujú.

Otestovali sme 2TB disk, typu NVMe 1.4, PCIe 4×4, takže možno očakávať vynikajúci výkon. Disk, ktorý je pripravený na PCIe 4.0, vďaka čipovej súprave AMD B550/X570 a Intel Rocket Lake-S/Z590 dosahuje avizovaných až 7000 MB/s pri sekvenčnom čítaní, čo je 14-krát viac ako výkon mnohých SATA SSD a 70-krát viac ako niektoré klasické pevné disky (HDD). Radič je 8-kanálový Phison E18 s vyrovnávacou pamäťou DRAM, dopĺňa ju pamäť 3D TLC (Triple-level cell) NAND flash. Disk je tiež vybavený hliníkovým chladičom, ktorý možno namontovať na disk pre čo najlepší odvod tepla. Pri vysokých prenosových rýchlostiach rozhodne oceňujeme prítomnosť pasívneho chladiča, nevýhodou je ale príliš vysoký profil, ktorý nebude vhodný pre každého. Hoci počas používania chladiča disk neprekročil 40 °C čo považujeme za fantastické, pri absencii chladiča (čo môže nastať pri mini PC, či notebookoch) bola pri záťaži bežná teplota okolo 70 °C, čo je veľa (výrobca pritom udáva ako maximum 85 °C).

V praktických benchmark testoch (CrystalDiskMark) dosiahol disk prenosové rýchlosti 6854 MB/s pri čítaní a 6637 MB/s pri zápise. To znamená, že používateľ v praxi môže dosiahnuť síce o 3% nižšie rýchlosti ako deklaruje výrobca, ale stále sú vynikajúce. Disk je vďaka tomu výbornou voľbou pre náročných používateľov, hráčov, ale tiež pre PC s kancelárskym zameraním. Pochvalu si zaslúžia predovšetkým sekvenčné prenosy, ako aj náhodný zápis. Disk v prípade nami testovanej 2TB verzii ponúka 1400 TBW (zapísaných terabajtov). Ako dlho teda vydrží a čo to znamená? Pre extra náročných používateľov, ktorý denne zapíšu 50GB dát (avšak bežní používatelia zrejme toto číslo nedosiahnu ani za týždeň) to znamená 18,25TB za rok zápisu a viac ako 76 rokov používania. Disky sú väčšinou stavané tak, že skôr zastarajú, ako sa ich pamäťové bunky zničia a stanú sa nepoužiteľnými.

GOODRAM IRDM Pro považujeme za výborné riešenie pre používateľov. Ide o veľmi rýchly a kvalitný disk, ktorý má čo ponúknuť. Najviac oceňujeme rýchlosti, ale tiež veľký pasívny chladič v balení (a možnosť rozhodnúť sa, či chladič používateľ použije, alebo nie). Poteší tiež dobre nastavená životnosť (TBW), naopak cena nepoteší každého. Tá je nastavená na úrovni 260 eur, čo je za disk veľa. Samozrejme, ide o prémiový disk, čo je vzhľadom na špičkový výkon a dizajn pochopiteľné, konkurencia má podobné ceny. Disk rozhodne odporúčame.

Zapožičal: GOODRAM