Pri dosť veľkej konkurencii smartfónov sa u nás snaží presadiť Gigabyte so svojimi modelmi pod značkou GSmart. Jeden z aktuálne dostupných modelov je Mika M3, ktoré patrí do nižšej cenovej kategórie.
Telefón je v malej krabičke, ktorá pôsobí luxusným dojmom, M3-ka je zabalená v ochrannej fólii a okolo je mäkká výstelka. V balení je klasická výbava – USB kábel, nabíjací adaptér a manuál. Vnútri je pribalená tiež fólia na predný displej, čo nebýva štandardne v balení.
Konštrukčne je telefón spracovaný dobre a to aj napriek použitému plastu. Celkovo máme z neho dobrý dojem, nič nevŕzgalo a všetko pevne spolu drží. Prednú stranu tvorí displej, nad ktorým sa nachádza reproduktor, fotoaparát a senzory. Absencia notifikačnej diódy nás sklamala. Pod displejom nájdeme trojicu klasických dotykových tlačidiel. Na spodku nájdeme pol centimetrový prúžok, ktorý imituje kov a dotvára elegantný dojem.
Zadný kryt je plastový, dá sa jednoducho vybrať a sprístupniť tak vymeniteľnú batériu a sloty na dve SIMky či microSD kartu. Na hornej strane výrobca umiestnil microUSB konektor a 3,5 mm audio jack konektor, pravá strana obsahuje ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia/vypnutia. Je tu aj hardvérovú spúšť fotoaparátu, za čo výrobcu chválime. Spodná strana je až na mikrofón prázdna, tak isto ako ľavá.
O zobrazovanie sa stará 5“ IPS displej s HD rozlíšením, ktoré postačuje. Technológia IPS-OGS LCD by mala zabezpečiť kvalitný obraz, displej veľmi dobre odolával škrabancom, ktoré sme nenašli ani po dvoch týždňoch používania bez fólie alebo krytu. S displejom a sýtosťou farieb sme spokojní, je na dobrej úrovni, aj jas má dostatočnú úroveň.
Automatická regulácia má občas problém, hlavne v zlých svetelných podmienkach. Narazili sme na situáciu, keď niekoľkokrát sa minútu displej zmenil jas od oslnivej až po takmer najnižšiu možnú úroveň. Taktiež sme zaznamenali mierne skreslenie farieb pri naklonení smartfónu, čo je ale neduh, ktorého sa nedá zbaviť a určite nie v tejto cenovej hladine. Veľké rámiky v tejto triede nie sú ničím výnimočné, takže to neberieme ako nedostatok.
Procesor MediaTek MT6582, ktorý obsahuje štyri jadrá Cortex-A7 taktované na 1,3 GHz, grafický akcelerátor Mali-400MP2 a 1 GB RAM by mali poskytnúť základ na bežné fungovanie. Pamäť na dáta dostala kapacitu 8 GB s možnosťou rozšírenia pomocou microSD kariet. Výkonu je dostatok pre väčšinu úloh, občas sme sa stretli so zaváhaním. Na náročné hry to nestačí, na tomto telefóne si tak možno zahrať len nenáročné hry.
Počas bežného používania sa objavilo len minimum trhania či padania aplikácií. Nestretli sme sa dokonca ani so spomaleniami pri multitaskingu (sťahovanie Google Play, surfovanie po webe a pod.), ktorý dokázal rozhodiť aj iné, drahšie telefóny. S plynulosťou systému veľmi spokojní.
Operačný systém Android vo verzii 4.4.2 KitKat je obohatený o nadstavbu, ktorá nám veľmi nesedí. Chýba nám možnosť prispôsobenia, či možnosť vybrať tému. To možno vyriešiť jednoducho nainštalovaním launcheru (spúšťača), ktorých je v Google Play veľa. My sme použili Nova Launcher, ktorý nám vyhovuje.
Oceňujeme priame prepínanie medzi SIM kartami, ktoré uľahčuje prácu a hlavne zrýchľuje používanie dvoch kariet naraz. V telefóne sú tiež nainštalované niektoré užitočné aplikácie – Battery Doctor a Clean Master, ktoré pomôžu pri nedostatku operačnej pamäte.
Za nedostatok považujeme problém pri telefonovaní. Keď sme sa snažili ukončiť hovor, neustále sa vypínal displej, čo znemožnilo ukončenie hovoru. Okrem toho sa niekoľkokrát telefón sám od seba vypol vo vrecku, bez upozornenia či varovania.
To sa opakovalo viackrát, aj po niekoľkých obnoveniach továrenských nastavení (tzv. „Factory reset“), či priamom vymazaní „Wipe“. Nevieme, či ide o chybu v testovanom modeli, alebo či ide o chybu v operačnom systéme, ktorú vyrieši aktualizácia.
Konektivity telefónu ponúka Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 a 3G na oboch SIM kartách. Chýbal nám kompas, ktorý možno použiť pri navigácii. Hoci sú procesory od spoločnosti MediaTek známe pomalým GPS, telefón prvýkrát zafixoval polohu do niekoľkých sekúnd, čo nás milo prekvapilo.
Smartfón ponúka dva fotoaparáty. Predný má 8 MPx, hodí sa na selfie, zadný má 13 MPx s automatickým zaostrením a LED bleskom. Kvalita fotiek z oboch fotoaparátov sú veľmi dobré, hlavný foťák dokáže LED blesk dostatočne regulovať, aby nevznikli preexponované snímky. Hardvérovú spúšť fotoaparátu vítame, uľahčuje prácu pri fotení. Kvalita videa je v celku dobrá, sekvencie nie sú trhané a poskytujú dostatočne detailné video.
Batéria má kapacitu 1900 mAh, čo postačuje na celý deň prevádzky. Hoci výdrž nie je najlepšia, berieme do úvahy aj cenu zariadenia a použité komponenty, M3-ka splnila naše očakávania. Pri menej náročnom dni sa nám podarilo dosiahnuť aj dva dni, avšak museli sme výrazne obmedziť dátové siete a hovory.
Ako hodnotíme smartfón? Za málo peňazí primerane veľa muziky, ktorý ponúka rýchle reakcie, dostatočný výkon, dobrý fotoaparát a primerané spracovanie. Dojem však kazia problémy s hovormi a vypínaním, použitý softvér a absencia niektorých funkcii.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: Mediatek MT6582
Procesor: štvorjadrový Cortex-A7, 1,3 GHz
Grafika: Mali 400-MP2
Pamäť: 1 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat
Displej: 5“, IPS, 1280×720 px., 294 ppi
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, automatické ostrenie, nahrávanie Full HD videí; predný – 8 MPx
Rozmery: 144×70,5×833 mm
Hmotnosť: 146 gramov
Batéria: Li-Ion, 1900 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM: 1× miniSIM + 1× microSIM (dual SIM)
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, proximity senzor
Hodnotenie: 75%
Plusy
+ IPS displej
+ Dizajn telefónu
+ Rýchle reakcie
+ Dve SIM s podporou 3G
+ Výborný fotoaparát
+ Hardvérová spúšť fotoaparátu
Mínusy
– Nedotiahnutý softvér
– Problémy so stabilitou
– Absencia notifikačnej ikony a kompasu
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu GIGABYTE GSmart Mika M3 poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Gigabyte
Ďalšie odborné recenzie na mobil Gigabyte GSmart Mika M3 nájdete na Recenzie.SME.sk
Skvelá recenzia! Díky!
Dik za recenziu
Vcera som to kupil ako cisto nove. V izbe som chcel fotit moju dceru ale stary LG mobil co ma 2 mp bez blesku ovela lepsi foto urobi ako ta hamba co ma 13 mp. Chcel som ist na internet vtom momente zamrzlo. Takze vratil som do obchodu a kupil som drachsi mobil. Ne odporucam nikomu !
Telefón mám už od decembra 2014, kedy som ho kúpil ako novinku, takže ho vlastním už pol roka. Negatíva:
– kapacita baterky je žalostne nízka a spotreba telefónu je vysoká, pri videohovore som plne nabitú baterku vymlátil za 2 hodiny, ak stav baterky dosiahne 10%, tak sa za 30 sekúnd úplne vymláti a telefón vypne
– nepodporuje 4G, OTG, DLNA, NFC a WIFI Direct sa mi tiež nepodarilo spojazdniť s kamarátovým Samsungom, jedine cez aplikáciu Superbeam, Bluetooth len verzia 3.0, WIFI anténa je slabšia než výrobcov starší telefón Orange Boston (Gsmart G1305)
– kamery deklarujú 13 a 8 MPx, ale reálne majú 8 a 4, vyššie rozlíšenia sú prevzorkované, dá sa nastaviť ISO až do 1600, ale ide o softvérové riešenie, takže sa to javí ako snaha odfotiť záber pri dlhej expozícii, video dokáže natočiť maximálne 1080p, ale samovoľne volí rýchlosť FPS v závislosti od nasvietenia scény, väčšinou okolo 16,67 FPS, 30 FPS zvládne pri 1080p iba pri maximálne jasnej scéne, FPS v rámci videa nie je konštantné a zvykne sa meniť (viz vyššie), videá sú vo formáte 3GP a zvuk je mono
– strašne žere RAM a ten 1 GB je dosť málo
– výkon CPU a GPU je nízky a dosť sa prehrieva (môj rekord zatiaľ 62°C pri hraní Carmageddon), nezvláda prehrávať videá skrz HTML5 v prehliadači a takisto telefón trpel pri snahe prehrať video v 4K rozlíšení (natočené pomocou Samsung Galaxy Note 3)
– niektoré FLAC súbory prehrá, niektoré nie (problem solved with VLC)
– po pripojení a odpojení z PC (ako pamäťové médium) sa zmení ukladanie na internú pamäť a začína to byť otravné furt chodiť do nastavení a meniť si ukladanie na SD kartu (apropos podpora len SDHC do 32 GB)
– nemá kompas (sorry hráči Geocachingu)
– audio výstup skrz 3,5mm jack je úplne slabý a bez basov (vyžaduje asi sluchátka s veľkou citlivosťou, ktoré by telefón dokázal poriadne vybudiť), pribalené sluchátka (headset) sú katastrofálne a absolútne nepoužiteľné na reprodukciu hudby (jedine ak ste vyznávačmi LoFi)
Pozitíva:
– displej má síce len 1280×720, ale obraz je veľmi slušný
– reakcia dotykov napríklad v menu je veľmi svižná (ale stále sa nechytá na jAblká)
– elegantný dizajn
– smiešne nízka cena
– pri 720p a menej vie natáčať videá až s 60 FPS (ale pri veľmi osvetlenej scéne)
– touch focus na kamere
– automatická regulácia úrovne presvietenia bleskom
– dual sim (aj Mini SIM aj Micro SIM, obe s podporou 3G)
Rozporuplné zistenia:
– telefón má dve aplikácie na klasické hovory a nie sú každá zvlášť pre jednotlivú SIM kartu
– aktualizácia systému sa uskutočnila len raz a ani som nebadal, čo bolo fixnuté (verzia Androidu 4.4.2 ostala tak či onak nezmenená)
– mnohé zvonenia sú duplicitne pod rôznymi názvami a teraz fakt netuším, či je to nedopatrením, alebo tým, že som si dal do telefónu SD kartu, ktorú som mal predtým v inom telefóne od Gigabyte (Orange Boston aka Gsmart G1305 s Android 1.6 a 2.1 a potom 3x custom ROM 2.2, 2.3.5 a 2.3.7 a naspäť na stock 2.1)
Inak za tú cenu celkom v pohode telefón a netuším, či v rovnakej cenovej skupine existuje výkonnejší ekvivalent.
chcel by som sa opytat ci nevie niekto poradit predny kryt na M3 lebo prasklo sklicko na display ako vsetko funguje len prasknute ked niekto nieco vie poradte nejaku stranku alebo link dakujem vopred