Domov Recenzie Recenzia: Gigabyte GSmart Guru GX

Recenzia: Gigabyte GSmart Guru GX

Zdielať

Kto hľadá smartfón s výborným vzhľadom, výkonom, konektivitou a fotoaparátom, ale nechce, aby peňaženka utrpela šok – práve pre tých sú určené telefóny s výborným pomerom ceny a výkonu.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_01

Obsah balenia je originálny. Po odstránení papierového viazania čaká používateľa pohľad do knihy, ktorá rozhodne má čo ponúknuť. Je tu telefón s nalepenou fóliou, špendlík na šuplíky pre SIM alebo pamäťové karty, 1A nabíjačka a microUSB kábel. To však nie je všetko. V balení sú aj špuntové slúchadlá s dobrou kvalitou zvuku, fólia na displej a 4 GB microSD pamäťová karta Class 4.Rozmery telefónu sú 69×139×7mm a hmotnosť 115 gramov. Dizajn je exkluzívny a je vidieť, že sa všetko poriadne premyslelo. Sú tu síce ostro rezané rohy, ktoré pri úchope tlačia do dlane, čo nemusí byť každému príjemné. Pravá aj ľavá strana má kovové časti, ktoré zaistia výborný úchop, pevnú konštrukciu a chladivý pocit na rukách.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_02

Na ľavej strane je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, pravú stranu okupujú dva sloty na microSIM kartu a na druhú nanoSIM kartu či pamäťovú kartu microSD a vypínacie tlačidlo s oranžovým lemovaním, čo len prispieva k výbornému vzhľadu. Na spodnej strane sa nachádza mikrofón a z neznámeho dôvodu prevrátený microUSB konektor, na ktorý si bude musieť používateľ zvyknúť. Prednú stranu hostí výborný 5“ IPS Full HD displej, ktorý má výborné podanie farieb a pozorovacie uhly, spolu so skvelou viditeľnosťou na priamom slnku. Nad ním je slúchadlo pre hovory s brúseným okrajom, čo opäť vyzerá veľmi dobre a budí dojem exkluzivity, 5 MPx selfie fotoaparát s možnosťou natáčať až Full HD videa a dvojicu potrebných senzorov pre automatickú reguláciu jasu a priblíženia.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_08

Pod displejom sa nachádzajú tri nepodsvietené senzorové tlačidlá pre kontextovú a multitaskingovú ponuku, tlačidlo pre návrat na domovskú obrazovku a prístup do Google Now a tlačidlo pre návrat späť. Toto všetko kryje Gorilla Glass 3 s výbornou oleofóbnou vrstvou, ktorá dobre odoláva odtlačkom prstov.Na zadnej strane je fotoaparát od Sony, ktorý vie zaobstarať až 13 MPx fotky a Full HD video, prisvetľovacia LED dióda a sekundárny mikrofón. Fotoaparát fotí slušne aj pri horších svetelných podmienkach, ponúka aj HDR režim, ktorý má však veľmi presaturované farby. Je tu aj možnosť nulovej uzávierky – vtedy sú fotky nasnímané ihneď.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_03

V spodnej časti zadnej strany sa nachádza hlasný reproduktor, ktorý ale nehrá až tak nahlas a zvuk je veľmi plochý. Zamrzí to, že sa skoro kompletne utlmí pri položení na stôl, takže používateľ môže prepočuť aj prichádzajúci hovor. Z hornej strany možno vidieť iba 3,5 mm audio jack konektor pre pripojenie slúchadiel alebo handsfree. Základom smartfónu je osemjadrový 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615 s technológiou BIG.little, čo znamená, že sa inteligentne prepína medzi štyrmi výkonnejšími jadrami na takte 1,7 GHz a ďalšími štyrmi úspornejšími jadrami na 1 GHz, čím sa docieli ideálny výkon a úspora batérie, ktorá má kapacitu 2000 mAh a pri veľmi náročnom dni telefón vydrží až do večera.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_04

Prítomná je aj grafika Adreno 405, čo spoločne s 32 GB internou pamäťou (z ktorej je ale voľne prístupných 26,7 GB), môže znieť dobre pre hráčov. Operačným systémom je však Android vo verzii 4.4.4 KitKat, ktorý má ľahkú a príjemnú nadstavbu, ale nedokáže využiť potenciál použitého 64-bitového procesora a nie je dobre odladený. Neznamená to, že aplikácie padajú, to zaistí 2 GB operačnej pamäte. Hrubý výkon telefónu je vyšší, než dokáže systém využiť a tak sa najmä náročné 3D hry občas zaseknú a treba hrať na nižšej detaily.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_07

Reakcie telefónu sú ale na výbornej úrovni, multitasking je rýchly a práca s ním je radosť. Všetky nedostatky ale môžu byť napravené prisľúbenou aktualizáciou na Android Lollipop, ktorý by mohol vylepšiť optimalizáciu a využiť 64-bitový potenciál procesora. Po prvom spustení obsahoval telefón aj aplikácie ako Clean Master, Battery Doctor a CM Antivírus, ktorých prínos je otázny – výrobca však umožnil odinštalovanie čo chválime. Počas týždenného testu sme zaznamenali časté zamŕzanie pri ktorom bolo treba dlho stlačiť vypínacie tlačidlo pre reštart, pretože telefón absolútne nereagoval. Stalo sa to v zapnutom aj v uspanom stave. Či išlo iba o chybu len testovaného  kusu, nemôžeme určiť. Ak zamrzne telefón v noci, ráno používateľa nemusí zobudiť nastavený budík.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_05

Konektivita smartfónu je bohatá, nechýba LTE na troch najdôležitejších frekvenciách a to v 800, 1800 a 2600 MHz pásme, zastúpené sú aj siete staršej generácie 3G alebo 2G. Kvalita hovorov je výborná, čistá a druhá strana nás počula rovnako dobre ako aj my. Azda jediná pripomienka smeruje k veľmi hlasnému reproduktoru pre hovory, ktorý reprodukuje zvuk veľmi nahlas a aj pri najnižšej hlasitosti ľudia v okolí môžu počuť slová druhej strany. Pochváliť musíme aj Wi-Fi, ktorá sa zapína a pripája takmer okamžite a má veľmi dobrý príjem. Nechýba podpora Bluetooth vo verzii 4.0 LE, čo je verzia so zníženou spotrebou, vhodná pre komunikáciu s chytrou domácností, či weareables. GPS sa chytí veľmi rýchlo a polohu drží skvele a to aj v lese.

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_06

Problém nastal až s kompasom, ktorý je obsiahnutý, ale aj po kalibrovaní ukazoval nesprávne, takže odporúčame sa naň nespoliehať. Chválime aj prítomnosť FM rádia, ktoré je však možné počúvať len so slúchadlami. Aký je Gigabyte GSmart Guru GX? Považujeme ho za veľmi dobrú voľbu pre široké masy vďaka výkonu, dizajnu a výbave, pričom sa nemusí hanbiť za taiwanský pôvod. Kvalitná a krásna konštrukcia zaistí, že všetko pekne lícuje a nikde nič nevŕzga, kvalitný hardvér zaistí dostatok výkonu aj pre hry a dva fotoaparáty používateľovi pomôžu pri zaznamenávaní životných udalostí. Za cenu okolo 290 eur teda má čo ponúknuť a zapáli tým pod kotlom aj etablovanejších výrobcom.


Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 615
Procesor: osemjadrový (4× 1,7 GHz + 4× 1 GHz)
Grafika: Adreno 405
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.4 KitKat
Displej: 5“, IPS LCD, Full HD, 1920×1080 px., 441 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videa; predný – 5 MPx
Rozmery: 139×69×7 mm
Hmotnosť: 115 gramov
Batéria: Li-Ion, 2000 mAh
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900, HSDPA 900/1900/2100 + LTE
LTE pásma: 800/1800/2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, HSPA, LTE
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0 LE, microUSB, Wi-Fi (802.11b/g/n)
Formát SIM: 1× microSIM a 1× nanoSIM alebo microSD karta
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Dizajn a vzhľad
+ Rozmery a hmotnosť
+ Výdrž batérie
+ Full HD displej
+ Fotoaparát
+ LTE siete
+ Dostatok výkonu

Mínusy
– Reštarty a zamrzanie
– Zbytočné predinštalované aplikácie
– Ostré rohy tlačia do rúk

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu GIGABYTE GSmart Guru GX poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Gigabyte_GSmart_Guru_GX_AnTuTu_02Gigabyte_GSmart_Guru_GX_AnTuTu_01
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CF-BENCH_01Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CF-BENCH_02
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CF-BENCH_03Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CPU-Z_01
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CPU-Z_02Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CPU-Z_03
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_CPU-Z_04Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_02
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_03Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_01
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_04Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_05
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_06Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_07
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_08Gigabyte_GSmart_Guru_GX_GeekBench_09
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_IceStorm_01Gigabyte_GSmart_Guru_GX_IceStorm_02
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_IceStormExtreme_01Gigabyte_GSmart_Guru_GX_IceStormExtreme_02
Gigabyte_GSmart_Guru_GX_IceStormUnlimited_01Gigabyte_GSmart_Guru_GX_IceStormUnlimited_02

Zapožičal: Gigabyte

Ďalšie odborné recenzie na mobil Gsmart Guru GX nájdete na Recenzie.SME.sk

3 komentárov

    • Mrznul. Ano. Zda jen můj kus, či další nevíme. Každopádně tak vysoké hodnocení dávám za stabilitu a celkové prostředí, design a prostě celkévě ten feeling z telefonu byl výborný, protože od takových výrobců bych to nečekal. Se svým plastovým Samsungem Galaxy S2 se stydím jít na ulici. Toto bych nejradši někde vystavoval ještě 🙂 Je to věc vkusu, jak píše Martin. Každopádně před odesláním mi dorazila nějaká 600MB aktualizace, ale změnily se jen malé designové prvky a nic závažného. Je to příprava na Lollipop? Věřím, že po něm se zlepší. Ale třeba podobnému Lenovu P70, se stejnou výbavou, větší baterkou a nižší cenou nesahá po paty. Ale zase plast. Tady bylo vše opravdu výborně provedené a vzhledem k tomu, že to je novinka, tak cena velmi rychle klesne 🙂