Domov Recenzie Recenzia: Gigabyte GSmart Classic Pro

Recenzia: Gigabyte GSmart Classic Pro

Zdielať

Spoločnosť Gigabyte je síce hlavne známa výrobou počítačových komponentov, do jej portfólia sa ale zaraďujú aj smartfóny, ktoré dostávajú označenie GSmart. Jedným z nich je aj GSmart Classic Pro, ktorý je zameraný hlavne na nízku cenu.

Gigabyte GSmart Classic Pro 01

Dizajn celého smartfónu je pomerne netradičný. Celé telo je z plastu, avšak textúra zadného krytu je veľmi unikátna a je ťažké posúdiť, či je to dobrá alebo zlá vlastnosť. Jeho farba je modrá, avšak tá vyzerá pod niektorými uhlami vyzerá skôr šedo. Na prednej strane je 5“ displej, ktorý má HD rozlíšenie. Pozorovacie uhly sú dobré a aj keď na testovacích fotografiách vyzerajú farby celkom pekne, v realite sú podľa nás trocha zašednuté, čo je možné vidieť hlavne v systéme.

Gigabyte GSmart Classic Pro 03Gigabyte GSmart Classic Pro 04

Pod displejom sú tri nepodsvietené kapacitné tlačidlá, pričom tu musíme opäť niečo kritizovať – ľavé tlačidlo slúži na otvorenie menu a nie na otvorenie zoznamu nedávnych aplikácii, ktoré je pri Androide Lollipop štandardom. Problémom je aj to, že zoznam nedávnych aplikácii sa otvára podržaním, ale najprv sa vtedy stlačí tlačidlo menu, čo môže viesť k nepríjemným či neužitočným situáciám.

Gigabyte GSmart Classic Pro 05Gigabyte GSmart Classic Pro 06

Všetky tri tlačidlá sú na pravej strane zariadenia, pričom najvyššie je tlačidlo napájania a pod ním ovládanie hlasitosti. Tieto tlačidlá nie je možné nijako rozoznať. MicroUSB, takisto ako aj 3,5 mm konektory sú umiestnené na vrchnej časti a na spodnej teda nenájdeme nič, len malú dierku na ľahšie odlúpnutie zadného krytu. Pod ním je 2000 mAh batéria, ktorá vydrží napájať smartfón po celý deň, spolu s dvomi SIM slotmi a jedným na microSD kartu.

Gigabyte GSmart Classic Pro 07Gigabyte GSmart Classic Pro 08

Systém je takmer neupravený Android 5.1.1 Lollipop, avšak malé úpravy prinášajú aj nevýhody. Jednou sú predinštalované aplikácie Clean Master a Battery Doctor, z ktorých prvá mala v minulosti nekalé taktiky, pri ktorých presviedčala používateľov, aby nainštalovali iný prehliadač ako Chrome a druhá s batériou ani nepomáha, keďže neustále zatváranie aplikácii výdrži skôr škodí.

Gigabyte GSmart Classic Pro 09Gigabyte GSmart Classic Pro 10

Druhou a poslednou nevýhodou systému je stará úroveň záplat z decembra 2015. Inak sa nám ale systém svojou ľahkosťou páči a chválime aj užitočné funkcie ako správu práv aplikácii, ktorá je vstavaná až od verzie 6.0 Marshmallow.

Gigabyte GSmart Classic Pro 11Gigabyte GSmart Classic Pro 12

Fotoaparát je asi najhoršou časťou smartfónu. Na zadnej strane síce ide o 13 MPx fotoaparát, jeho výstup tak ale nevyzerá. Buď ide o problém kompresie, ktorá je na fotografiách až príliš agresívna, alebo sú fotografie umelo zväčšované v rozlíšení, ale fotky majú akoby až príliš nízky bitrate, čo znamená, že sú na nich obrovské pixely a mnoho detailov sa stráca. Preto je fotoaparát vhodný len na núdzové situácie a niekedy ani na tie.

Gigabyte GSmart Classic Pro 14

Predný fotoaparát má zas 5 MPx. Tu už ale nevidíme problémy s kompresiou, alebo čímkoľvek, čo by mohlo spôsobovať problém s málo detailami. Samozrejme, šum tam je a to pri obidvoch fotoaparátoch, ale fotografický výstup predného senzora je podľa nás dokonca o niečo krajší. Celkovo teda fotoaparát potápa inak celkom dobrý smartfón a keby bol osadený lepší senzor či upravený softvér, možno by sa s mobilom aj dobre fotilo.

Gigabyte GSmart Classic Pro 13

Hardvíérový základ tvorí MT6592M od spoločnosti MediaTek, ktorý síce nemá verejne dostupný zdroj kernelu, ale zato je na svoju cenu pomerne svižný. Spolu s 1 GB RAM zvláda niektoré hry, s ktorými majú problém aj o niečo drahšie zariadenia. Problémom je, že veľa tých hier do úložiska nezmestíte. Z 8 GB internej pamäte má používateľ dostupnú len polovicu a po nainštalovaní všetkých aplikácii a hier, ktoré používame, nám ostalo len asi 500 MB.

Gigabyte GSmart Classic Pro 15

Našťastie tu nájdeme aj podporu pre microSD kartu až do 32 GB, čo by na médiá malo stačiť pomerne veľkej časti používateľov. Odnímateľná 2000 mAh batéria má priemernú výdrž, čo znamená, že nemá problém vydržať zhruba deň na jedno nabitie. Presvedčí však ale cena, ktorá je pod hranicou 120 eur. Ide teda skôr o smartfón pre nenáročných, ako pre tých, ktorí hľadajú niečo viac.

Gigabyte GSmart Classic Pro 02Gigabyte GSmart Classic Pro 16

Aj napriek tomu si ale myslíme, že má Gigabyte čo zlepšovať. Vytkli by sme hlavne zlý fotoaparát, malé úložisko a sčasti aj softvér. Keď budú ale tieto vlastnosti lepšie, pôjde o veľmi dobrý smartfón – veď už teraz má zaujímavý dizajn, pekný displej a dostatok výkonu aj na niektoré hry. A s veľmi peknou cenovkou ho odporúčame hlavne používateľom, ktorí hľadajú smartfón na telefonovanie či občasné surfovanie po internete.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6592M
Procesor: osemjadrový, 8× Cortex-A7 na 1,4 GHz
Grafika: Mali-450 MP4
Pamäť: 1 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 5.1
Displej: 5“, IPS LCD, 1280×720 px., 294 ppi, Asahi Dragontrail
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí; predný – 5 MPx
Rozmery: 139×72×7,6 mm
Hmotnosť: 134 gramov
Batéria: Li-Ion, 2000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 /  1800 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: 1× miniSIM, 1× microSIM
Ostatné: GPS, A-GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Zaujímavý dizajn
+ Pomerne pekný displej
+ Čistý softvér s prídavkami
+ Prekvapivý výkon
+ Celodenná výdrž
+ Veľmi nízka cena

Mínusy
– Veľmi nekvalitný fotoaparát
– Pochybné predinštalované aplikácie
– Malé vstavané úložisko

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu GIGABYTE GSmart CLASSIC PRO poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Gigabyte GSmart Classic Pro AnTuTu Benchmark 01Gigabyte GSmart Classic Pro AnTuTu Benchmark 02
Gigabyte GSmart Classic Pro AnTuTu Benchmark 03Gigabyte GSmart Classic Pro AnTuTu Benchmark 04
Gigabyte GSmart Classic Pro AnTuTu Benchmark 05Gigabyte GSmart Classic Pro AnTuTu Benchmark 06
Gigabyte GSmart Classic Pro Geekbench 3 01Gigabyte GSmart Classic Pro Geekbench 3 02
Gigabyte GSmart Classic Pro Geekbench 3 03Gigabyte GSmart Classic Pro Geekbench 3 04
Gigabyte GSmart Classic Pro Geekbench 3 05Gigabyte GSmart Classic Pro Geekbench 3 06
Gigabyte GSmart Classic Pro Vellamo 01Gigabyte GSmart Classic Pro Vellamo 02Gigabyte GSmart Classic Pro Vellamo 03
Gigabyte GSmart Classic Pro CPU-ZGigabyte GSmart Classic Pro Quadrant

Zapožičal: Gigabyte

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Gigabyte GSmart Classic Pro nájdete na Recenzie.SME.sk