Domov Periférie Recenzia: G-Technology ArmorATD 1TB

Recenzia: G-Technology ArmorATD 1TB

Zdielať

Je možné skĺbiť elegantný a drsný štýl súčasne? Externý pevný disk ArmorATD je dôkazom, že výrobca G-Technology (dcérska spoločnosť Western Digital) má v portfóliu zaujímavý disk. Ponúka elegantné šasi z modrého brúseného hliníka, ktorý je obalený gumovým rámom.

Disk spĺňa špecifikáciu IP54 (zvýšená odolnosť voči striekajúcej vode, nemožno ho ale ponoriť, a tiež prachu). Skratka „ATD“ v názve znamená „All Terrain Drive“ (teda disk vhodný na každú príležitosť). Nami testovaný 1TB stojí zrhuba 100 eur, v predaji je potom ešte väčší – 2TB, 4TB a 5TB disk. Iste, v porovnaní s klasickými internými 2,5“ HDD do počítača alebo externými je toto riešenie drahšie, ale používateľ tu dostáva odolnejšie šasi a spracovanie na menej „šetrné zaobchádzanie“. ArmorATD je disk s platňami, ktoré dosahujú rýchlosťou 5400 otáčok za minútu. Samozrejme, bez ohľadu na to, akú odolnosť udáva výrobca, HDD má svoje zraniteľnosti a jednoducho sa nedá porovnať s SSD (ktorý má vyššiu odolnosť voči otrasom a pádom už v základe).

Vnútorné úchyty proti nárazom, pevný hliníkový kryt a ochranný gumový rám by mali chrániť zraniteľné vnútornosti disku pred náhodným, pádom. S odpojeným káblom a portom USB ukrytým pod ochranným gumovým krytom disk zvládne aj ošpliechanie vodou, alebo krátku búrku v lese. Z toho možno konštatovať, že testovaný disk je viac než dostatočne odolný pre väčšinu používateľov. Výlet po lese, ktorý zahŕňa zálohu dát nepredstavuje hrozbu. Súčasťou balenia je samotný disk, kábel (na oboch koncoch má rozhranie USB-C), ktorý je doplnený o redukciu USB-C na USB (ktorá sa elegantne nasadí na kábel a na jednej strane ho zarážka drží tak, aby sa neuvoľnila redukcia).

Disk je po dodaní z výroby naformátovaný na exFAT. V prípade potreby ho možno jednoducho preformátovať napríklad na klasický NTFS. K tomuto modelu nie sú dodávané utility, či softvér na zálohovanie alebo obnovu. Sú používatelia, ktorí by ocenili aj LED diódu priamo na šasi, avšak tá je na bočnej strane vedľa gumového krytu, ktorý ukrýva USB-C konektor. Boli sme zvedaví, aké prenosové rýchlosti disk ponúkne. Naformátovali sme ho teda na NTFS, pripojili cez USB-C port do notebooku a pomocou benchmark aplikácii odmerali prenosové rýchlosti v praxi. Crystal DiskMark je už stály program na testovanie diskov. Používa sa na testovanie rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu: priameho prenosu súvislých dát, čo je najlepší scenár pre platňové jednotky. Disk dosiahol rýchlosť čítania 152 MB/s a zápisu 140 MB/s, resp. 146 MB/s pri čítaní a 137 MB/s pri zápise (testy SEQ1M Q8T1 resp. SEQ1M Q1T1).

G-Technology ArmorATD 1TB je rýchly a zároveň (najmä pre cestovateľov) zaujímavý disk. Zvýšená odolnosť, ktorú ponúka výrobca, príde vhod azda do každej príležitosti. Kombinácia gumového rámu a kovového spracovania je veľmi dobrá. Hoci tento model nemá šancu konkurovať externým SSD, ako sú SATA SSD alebo NVMe M.2 disky, to nie je ani jeho úlohou. Vďaka cene cieli na používateľov, ktorí chcú za čo najlepšiu cenu veľký úložný priestor aj na cesty. V celkovom hodnotení disku vyčítame vyššiu cenu za gigabajt, čo je však dané robustnosťou, ako aj chýbajúci zálohovací softvér priamo v balení. Za veľmi dobré považujeme prenosové rýchlosti, ochranný a odnímateľný gumový rám po celom obvode, USB-C konektor s možnosťami pripojiť disk aj ku smartfónom, ako aj dodávanú redukcia z USB-C na klasický USB.

Zapožičal: G-Technology