V uplynulých rokoch sme otestovali viac PC skríň od Fractal Design a vďaka tomu už vieme, čo od nich možno očakávať: estetiku, pevnú konštrukciu, dobre premyslené vnútorné usporiadanie a skvelý manažment káblov. Spĺňa tieto atribúty aj Meshify C Mini?
Balenie je typické pre švédskeho výrobcu – skrinka prichádza v kartónovom balení s vyobrazením, nápismi a niekoľkými popismi. Vnútri je samotná skrinka, oblepená ochrannými fóliami vrátane priehľadného skla, príslušenstvo tvoria skrutky a sťahovacie pásky. K dispozícii sú aj predinštalované ventilátory priamo v skrinke – jeden zadný 120 mm a jeden predný 120 mm. Spredu možno osadiť tri 120 mm, alebo dva 140 mm ventilátory, zhora buď dva 120 mm alebo dva 140 mm ventilátory. Tiež na chladenie komponentov možno použiť vodné chladenie a to spredu 120/240 mm, 140/280 mm (s maximálnou šírkou radiátora 144 mm), zhora 120/240 mm (s max. 40 mm výškou), alebo zozadu 120 mm (s max šírkou 125 mm). Na kovovej konštrukcii toho nenájdeme veľa – predná strana je úplne prázdna, tak ako aj jeden z bokov. Druhý je priehľadný, avšak predáva sa aj verzia, kde táto bočnica nie je.
Chválime minimalistické spracovanie šasi, ktorého základom je čierna farba a tvrdené bočné sklo, cez ktoré vidno všetky komponenty vo vnútri skrinky. Pomerne netradičným a zaujímavým prvkom je šikmý tvar prednej časti, ktorá púta pozornosť. Hoci „mini“ model vychádza zväčša zj Meshify C ATX, zachováva si kompaktné rozmery 399×212×395 (V׊×H) a hmotnosť 6,3 kg. Tento model má rovnaký dizajn a vlastnosti ako jeho väčšia verzia; má praktické ľahko vyberateľné prachové filtre a maximalizuje priestor pre komponenty. Na vrchnej strane sú tlačidlá napájania a resetu a všetky porty – dva pre USB 3.0, jeden 3,5 mm jack vstup pre pripojenie mikrofónu a druhý pre pripojenie slúchadiel. Okrem toho horná strana obsahuje aj odnímateľné krytky ModuVents, do ktorých je po ich odňatí možné umiestniť ventilátory. Na zadnej strane je otvor na jeden 120 mm ventilátor a sedem rozširovacích slotov. Predná strana je odnímateľná a prichytená mechanizmom, v prípade potreby ju možno ľahko oddeliť.
Zo spodnej, prednej, aj hornej strany sú k dispozícii odnímateľné filtre, ktoré slúžia na lepšiu filtráciu prachu a zamedzenie nečistôt prenikajúcich do vnútra. Tu vidieť vylepšenie voči starším modelom, mnohé z nich horný prachový filter nemajú a pri použití vodného chladenia prach padá zhora rovno dole do skrinky. Rozmery skrinky sú taktiež plusom, do vnútra sa totiž zmestia aj dlhšie grafické karty (315 mm). Pre základné dosky platí, že do skrinky sa zmestí najviac typ microATX a menšie (mITX). Odstránenie dvoch bočných panelov je rýchle a jednoduché, avšak predný panel zo sieťoviny, z ktorého vychádza názov série aj tejto skrinky (Meshify – sieťovina), je zložitejšie odstrániť. Treba totiž nájsť schovaný prvok pre stlačenie a potom sa panel uvoľní. Po odstránení oboch bočníc, ku ktorým sú skrutky pripevnené (čo považujeme za výhodu) sa nám naskytá pohľad do vnútra.
Predný panel je menej tradičný a svojim spracovaním je zaujímavý. Nám sa veľmi páči, ale samozrejme, všetko závisí od vkusu používateľa a preferencií. Kvitujeme elegantný a pevný bočný panel z tvrdeného skla. Dobrou správou pri stavbe počítača je aj možnosť jednoducho si káble zorganizovať. Na najdôležitejších trasách káblov sú totiž umiestnené suché zipsy s logom výrobcu a vnútri je veľa úchytov na sťahovacie pásky. Tie sú pribalené aj v balení skrinky, spolu s rôznymi skrutkami, pričom každý druh skrutky (alebo aj pásky) je prehľadne zabalený v oddelených plastových vrecúškach. Pri pohľade na celú skrinku používateľovi napadne, že jej hlavným zameraním asi bude zostava s vodným chladením. A iste, po lepšom prezretí sme našli miesto ako na vodnú pumpu, tak aj na rezervoár. Potešia aj výrobcom predinštalované ventilátory v skrinke (Dynamic X2 GP-12), ktoré sú pri bežnom používaní vcelku tiché.
Počas montáže sú praktické skrutky, ktoré možno odskrutkovať len sčasti, aby mohol používateľ ľahko odstrániť panel. V prípade bočných panelov je použitá antivibračná páska, aby sa predišlo prípadným vibráciám, najmä ak používateľ osadí klasické pevné disky HDD. Pri ich osádzaní tiež treba myslieť na absenciu šácht na 3,5“/2,5“ disky. Tie sa umiestňujú na nepriehľadnú časť kovovej steny a aj keď sa ich tam zmestí iba päť, to bude prekážať málokomu. Celkovo sú k dispozícii dve pozície pre 3,5“ a tri pozície pre 2,5“ disky. Toto riešenie diskov je užitočné, keďže vďaka nemu je možné zväčšiť priehľadnú bočnicu. Na nepriehľadnú bočnicu sa upevňuje aj základná doska a s ňou teda aj zvyšok komponentov.
Veľmi nás potešila aj ďalšia vec, ktorú pri skrinkách vidieť čoraz častejšie v poslednej dobe. Je to síce drobnosť, ale detailistov s priehľadnou bočnicou, ktorí sa chcú chváliť počítačom a tiež jej komponentami poteší. Zdroj má svoju šachtu, ktorá je v celej spodnej časti a vďaka tomu zakrýva celý neporiadok spleti káblov v skrinke. Hoci existuje ešte minimum používateľov, ktorí „smútia“ za DVD/CD mechanikou (prípadne potrebujú osadiť čítačku kariet), v tomto prípade treba siahnuť po externej, keďže táto skrinka nemá 5,25“ šachtu. Z nášho pohľadu však nejde o nič negatívne, keďže dlhodobo používame aj iné modely, ktoré šachtu pre DVD ROM nemajú a mechanika nám nechýba.
Ako hodnotíme počítačovú skriňu Fractal Design Meshify C Mini? Ide o veľmi dobrý model, ktorý ponúka veľa možností. Má jednoduchý a veľmi pekný dizajn z ocele, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť a je priam stvorený na mašinu s vodným chladením. Preto problémom nie je ani cena – i keď 100€ je dosť – ale ide o prijateľnú čiastku vzhľadom k iným konkurenčným modelom. Predný panel umožňuje vynikajúce prúdenie vzduchu aj široké možnosti pre vodné chladenie. Oceňujeme, že je skrinka ľahká a zároveň odolná, má veľmi dobré možnosti kabeláže (cable management), ako aj samostatne oddelenú šachtu pre zdroj.
Zapožičal: Fractal Design