Domov Počítače Recenzia: Fractal Design Define S Window

Recenzia: Fractal Design Define S Window

Zdielať

Aj keď výkon stolných počítačov stúpa, jeden ich problém väčšinou ostáva – hlučnosť. Tá je síce spôsobovaná komponentami vnútri, avšak podiel na ňom má aj samotná skrinka, hlavne keď neabsorbuje dostatok hluku z vnútra a väčšina je prepustená von. To sa ale dá zlepšiť skrinkou, ktorá je skonštruovaná pre tichú prevádzku. Jednu takú ponúka spoločnosť Fractal Design pod názvom Define S Window.

Fractal Design Define S 01

Skrinka ponúka jednoduchý, priam až minimalistický dizajn. Na kovovej konštrukcii čiernej farby toho nenájdeme veľa – predná strana je úplne prázdna, tak ako aj jeden z bokov. Druhý je priehľadný, avšak predáva sa aj verzia, kde túto bočnicu nenájdeme. Na vrchnej strane nájdeme tlačidlá napájania a resetu a všetky porty – dva pre USB 3.0, jeden pre pripojenie 3,5 mm mikrofónu a druhý pre pripojenie 3,5 mm slúchadiel. Okrem toho vrch ponúka aj odnímateľné krytky ModuVents, do ktorých je po ich odňatí možné umiestniť ventilátory.

Fractal Design Define S 02

Na zadnej strane sa nachádza výduch jedného ventilátora a sedem rozširovacích slotov, ktorých síce mohlo byť až osem, nám to ale nevadí. Spodná a predná strana sú prichytené magnetmi, k výduchom (a na spodnej časti aj k filtru) sa tak dá dostať veľmi jednoducho a rýchlo. Rozmery skrinky sú taktiež plusom, do vnútra sa totiž zmestia aj tie najdlhšie grafické karty.

Fractal Design Define S 03

Po odstránení bočníc, ku ktorým sú skrutky pripevnené, čo považujeme za výhodu, sa nám naskytá pohľad do vnútra. Hneď prvou viditeľnou zmenou v porovnaní s inými skrinkami je absencia šácht na 3,5“ disky. Tie sa umiestňujú na nepriehľadnú časť kovovej steny a aj keď sa ich tam zmestí iba päť, to bude prekážať málokomu a celkovo je toto riešenie veľmi užitočné, keďže vďaka nemu bolo možné zväčšiť priehľadnú bočnicu. Na nepriehľadnú bočnicu sa upevňuje aj základná doska a s ňou teda aj zvyšok komponentov.

Fractal Design Define S 04

Dobrou vecou pri zapájaní počítača je aj možnosť jednoducho si káble zorganizovať. Po najdôležitejších trasách káblov sú totiž umiestnené suché zipsy s logom Fractal Design a vnútri sa nachádza množstvo úchytov na sťahovacie pásky. Tie boli pribalené aj v balení skrinky, spolu s rôznymi skrutkami, pričom každý druh skrutky (alebo aj pásky) boli prehľadne zabalené v oddelených plastových vrecúškach.

Fractal Design Define S 05

Pri pohľade na celkovú skrinku našou mysľou prebehlo, že jej hlavným zameraním asi bude zostava s vodným chladením. A iste, po lepšom prezretí sme našli miesto ako aj na vodnú pumpu, tak aj na rezervoár. Aj keď sme práve nemali po ruke systém vodného chladenia, aby sme ho mohli otestovať, v budúcnosti tak určite urobíme.

Fractal Design Define S 06

Ale okrem pozitív má táto skrinka aj negatíva. Hlavná nevýhoda je pre nás na prednej strane – na rozdiel od Define R5 totiž nemá dvierka, ale magnetické uzatváranie a z toho plynie aj absencia miesta na optickú mechaniku. Nie každému to ale bude vadiť, hlavne v dobe, kedy sa online streaming rozširuje a rýchlosti internetu v každej domácnosti stúpajú.

Fractal Design Define S 07

Celkovo hodnotíme skrinku pozitívne, dokonca až takmer perfektne. Ponúka jednoduchý a pekný dizajn z ocele, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť, a je priam až stvorený na mašinu s vodným chladením. Preto problémom nie je ani cena – 100 eur za verziu s oknom a 90 eur za verziu bez neho totiž nie je astronomická a vďaka tomu v nej bude rozhodne veľa komponentov veľkého množstva ľudí. A absencia optickej mechaniky? V prípade, že používate viac internet, ako pevné média, to nie je žiadny problém. V tejto počítačovej skrini sme testovali komponenty z našej PC zostavy.

Vďaka jednoduchému, štýlovému a praktickému spracovaniu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Fractal Design Define S Window ocenenie Dizajn

DizajnParametre a špecifikácie:

Typ: Mid-Tower
Podpora základných dosiek: ATX, microATX, miniITX
Rozmery (v/š/h): 615×322×535 mm
Hmotnosť: 9100 gramov
Farba: čierna
Externé šachty: žiadne
Interné šachty: 3× 3,5“, 2× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 7
Ventilátory vpredu: 1× 140 mm (podpora pre 3× 120/140 mm)
Ventilátory vzadu: 1× 140 mm (podpora pre 1× 120 mm)
Ventilátory navrchu: žiadne (podpora pre 4× 120 mm)
Tlmenie zvuku: na pravej strane asfalt

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchý a pomerne kvalitný dizajn
+ Veľká priehľadná bočnica
+ Disky sa pripevňujú na stranu, nie do šácht
+ Konštrukcia stvorená pre vodné chladenie
+ Nespočetné množstvo miest pre ventilátory
+ Umiestnenie prachových filtrov
+ Pomer cena/kvalita

Mínusy
– Absencia externých šácht

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Fractal Design Define S poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Fractal Design

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno