Domov Počítače Recenzia: Evolveo Android Box Q5

Recenzia: Evolveo Android Box Q5

Zdielať

Multimediálne centrá sú veľmi populárne medzi používateľmi televízorov a fanúšikov technológií, ktorí majú všetky multimédiá po sieti, vyžadujú rôzne prehrávače a prostredie, ktoré Android platforma ponúka. Evolveo prišiel s ambicióznym modelom Q5, ktorý sa chváli podporou 4K rozlíšenia a spolu s ním testujeme aj špeciálny ovládač Flymotion. Ako dopadnú v teste?

Evolveo_AndroidBox_Q5-01

Balenie obsahuje Android Box Q5, základný ovládač (ovládač Flymotion sa predáva samostatne), metrový HDMI 2.0 kábel, napájací zdroj a manuály. V balení ovládača Flymotion je len ovládač, USB prijímač a návod, chýbajú však 3× AAA batérie do ovládača, ktoré nie sú dodávané. Na zariadení Q5 je veľká neodnímateľná anténa pre lepší príjem Wi-Fi, ktorá pracuje bohužiaľ len v pásme 2,4 GHz a podporuje len štandard 802.11n a rýchlosť siete nie je práve najlepšia a streamovanie 4K videa už je problém, hoci na inom zariadení sme nezaznamenali problém.

Evolveo_AndroidBox_Q5-02

Prítomná je tu čítačka pamäťových SD kariet pre rozšírenie interného 8 GB úložiska, ktoré veľmi rýchlo dôjde, tri USB 2.0 porty, 1000Mbps RJ45 LAN konektor, HDMI 2.0 výstup (s podporou CEC), optický výstup zvuku a napájací konektor. Tu kritizujeme absenciu analógového 3,5 mm jack konektora, pretože nie všetci majú zosilňovače zvuku s HDMI vstupom či optickým vstupom, alebo majú len externé reproduktory, ktoré majú iba jack. Dodávaný základný ovládač umožňuje používateľovi pohyb s kurzorom iba pomocou tlačidiel, ponúka niekoľko základných tlačidiel na ovládanie prehrávaného média a základné číselné vstupy.

Evolveo_AndroidBox_Q5-05

Evolveo Flymotion ovládač však disponuje plnohodnotnou QWERTY klávesnicou a možnosťou ovládať kurzor myši pomocou akcelerometra (teda pohybom). Tu máme však k ovládaču niekoľko výhrad. Tlačidlá sú na stlačenie tuhšie, takže písanie je skôr núdzové (na nič viac však ovládač nie je ani určený).

Evolveo_AndroidBox_Q5-03

Na rozloženie kláves sa zvyknúť dá, ale pri písaní a následnom ovládanie kurzora, musí používateľ otočiť ovládač na výšku, aby fungoval akcelerometer správne. Ak však chce používateľ písať, musí byť ovládač na šírku, čo je nepraktické. Ovládač bez problémov funguje aj s počítačmi s operačným systémom Windows či inými Android zariadeniami. Jeho hmotnosť činí 125 gramov.

Evolveo_Flymotion-01

Hardvér celého zariadenia tvorí štvorjadrový 64-bit procesor taktovaný na 2,0 GHz spolu s päťjadrovou grafikou Mali-450, ktorú dopĺňa operačná pamäť 2 GB. Výkon sa teda aspoň papierovo javí veľmi dobre, avšak vykonané testy nižšie dokazujú opak a na náročnejšie operácie, okrem prehrávania multimédií zabudnite.

Evolveo_Flymotion-02

Operačný systém Android je vo verzii 5.1 v čistej podobe a je svižný. Trochu nás však mrzí absencia prostredia Kodi alebo XBMC, ktoré si tak používateľ doinštaluje sám. Q5 si poradí aj so 4K videom pri 60 fps, procesorový výkon však nie je veľmi dobrý a pri niektorých hrách dochádza k znižovaniu detailov a nekvalitnému vykreslenie textúr.

Evolveo_AndroidBox_Q5-06

Evolveo Android Box Q5 prehrá to, čo sľubuje a po inštalácii potrebného softvéru a nastavení používateľom dobre poslúži, avšak na hranie hier sa zabudnite. Vzhľadom k cene však ide o dobrú kúpu, ale pre porovnanie konkurenčná značka Minix ponúka zdanlivo papierovo rovnaké modely, avšak reálne je hranie hier na zariadení na tom o poznanie lepšie.

Evolveo Android Box Q5

Parametre a špecifikácie:

Chipset: AMLogic S905
Procesor: štvorjadrový 2,0 GHz
Grafika: Mali-450
Pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 5.1 Lollipop
Rozmery: 120×120×18 mm
Hmotnosť: 218 gramov
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI, Gbps LAN
Ostatné: ovládač, HDMI kábel

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie
+ Podpora pre 4K videí v 60 fps
+ Prítomný gigabitový LAN port
+ Veľmi dobrá výbava za danú cenu

Mínusy
– Nižší výkon zariadenia
– Pomalšia Wi-Fi, chýba štandard ac
– Chýba prostredie prispôsobené pre TV

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO Android Box Q5 4K poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Evolveo_Q5_AnTuTu_01
Evolveo_Q5_Geekbench_01
Evolveo_Q5_Vellamo_01
Evolveo_Q5_Vellamo_02
Evolveo_Q5_Vellamo_03

Evolveo Flymotion

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 200×57×20 mm
Hmotnosť: 125 gramov
Lokálny prenos dát: 2,4 GHz Wi-Fi (pomocou USB prijímača)
Napájanie: 3× AAA batérie (nie sú súčasťou balenia)

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie
+ Inštalácia zariadenia
+ Podpora systémov
+ Pohodlné ovládanie

Mínusy
– Väčšia tuhosť tlačidiel
– Nutnosť otáčať pre použitie myši

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Diaľkový ovládač EVOLVE FlyMotion poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Evolveo