Domov Počítače Recenzia: Dell Latitude 7390

Recenzia: Dell Latitude 7390

Zdielať

Ponúkať dostatočne výkonné zariadenia v štíhlom šasi nie je jednoduché. Spoločnosť Dell nám poskytla na dlhodobé zapožičanie kompaktný 13,3“ 2v1 ultrabook s 360° otočným displejom a so zameraním na prácu. Poďme sa pozrieť, čo prináša.

Tenké šasi a nízka hmotnosť je vhodná pre častých cestovateľov, vhod príde aj pre nosenie v kabelke pre dámy. Testovaný model má veľmi kvalitné spracovanie. Povrch je príjemný na dotyk, má soft-touch úpravu. Pevnosť veka je veľmi dobrá, pri silnejšom pritlačení nemá ani miernu vôľu. Spojené je so základňou klasicky pomocou dvoch pántov, ktoré sú pevné a stabilné.

Na ľavej strane notebooku sú dva USB-C porty (z toho prvý na nabíjanie), HDMI a USB 3.0, doplnené o čítačku čipových kariet. Napravo je USB 3.0 port, microSD slot, slot na SIM kartu s podporou LTE a kombinovaný 3,5 mm audio jack. Je tu tiež dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a vypínač. Portová výbava je minimalistická a používatelia tak môžu siahnuť v prípade potreby po USB rozbočovači alebo po dokovacích staniciach, ktoré tento problém vyriešia.

Testovaný model má 13,3“ Full HD IPS displej s klasickým pomerom strán 16:9. Za nevýhodu považujeme lesklý povrch, to je však dané tým, že je displej dotykový. Môže to najmä v lete spôsobiť problémy, maximálny jas je na úrovni 250 cd/m2. Treba mať však na pamäti, že nastavenie na maximum spotrebuje viac elektrickej energie, čo bude mať za následok slabšiu výdrž na batériu. Poteší maximálny uhol otvorenia až do 360°.

Keďže displej možno úplne otočiť a ide o zariadenie 2v1, testovaný model sa dá používať aj ako tablet. Klávesnicu síce nemožno oddeliť, ale po otočení displeja o viac ako 180° sa deaktivuje, aby používateľ nemohol omylom stláčať klávesy. Hmotnosť 1190 gramov je na 13,3“ ultrabook prijateľná hodnota, avšak ak ide o používanie vo forme tabletu, treba ho držať v dvoch rukách a hmotnosť cítiť. Displej sa, samozrejme, otáča podľa potreby na výšku a šírku.

Hardvérovým základom nami testovaného zariadenia je štvorjadrový procesor Intel Core i7-8650U, taktovaný na 1,9GHz. V prípade potreby sa môže procesor automaticky pretaktovať najviac do 4,2GHz vďaka technológii TurboBoost. Keďže ide o úsporný procesor, jeho TDP je stanovené na 15W a patrí do architektúry Kaby Lake Refresh procesorov. Procesor dopĺňa 16GB operačná pamäť, ktorá je typu SODIMM DDR3.

Grafickú časť má na starosť integrovaná grafika Intel HD Graphic 620. Zariadenie preto nie je vhodné na hranie hier, ale na strih videa alebo úpravu veľa fotiek naraz je vhodný vďaka dostatočne výkonnému procesoru aj kapacite operačnej pamäte. Dáta možno ukladať na 256GB SSD M.2 (Hynix SC311). Počas nášho dlhodobého testu sa nám nestalo, že by sme museli obmedziť činnosti, chod systému bol vždy plynulý a rýchly presne tak, ako by sme od pracovného zariadenia očakávali.

Používatelia, ktorým by nestačil interný disk, sa budú musieť spoľahnúť na externé disky alebo NAS servery. Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami – tých je viac než by sme si priali. Okrem nich je tu k dispozícii kopa „užitočných“ aplikácií priamo od Microsoftu (prispôsobené pre Metro UI z Microsoft Store ako sú napr. pošta, videá, kalendár, atď…), ktoré radšej hneď vyhadzujeme.

Klávesnica je pohodlná, podsvietená – avšak iba v troch stavoch: 100%, 50%, vypnutý. Páči sa nám, že podsvietenie klávesnice nezhasne, čo je bežná vec pri konkurenčných ultrabookoch. Zmieriť sa však musíme iba s anglickými popiskami na klávesnici, chýba tu lokalizácia. Enter je jednoriadkový, shift po oboch stranách má štandardnú dĺžku a aj šípky sú v rozumnej veľkosti (nie sú zmenšené).

Touchpad ponúka klasiku – dotykovú plochu pod ktorou sú dve tlačidlá, jedno ako ľavý a druhé ako pravý klik myši. O zabezpečenie nie je núdza a vedľa touchpadu je snímač odtlačkov prstov. Ten je napravo, kúsok pod šípkami. Oceňujeme, že už aj výrobcovia notebookov myslia na bezpečnosť. Presnosť a rýchlosť odomknutia je rýchla. Ihneď po priložení prstu sa Windows odomkne a používateľ môže pokračovať v práci práve tam, kde prestal.

Poteší aj tiché chladenie, ktoré je počas kancelárskej práce prakticky nepočuteľné. Povrchové teploty sú v norme a necítiť, že by bol povrch horúci. Maximálna hlučnosť pri chladení, ktorú sme namerali je 35 dB(A). Bezdrôtová konektivita ponúka Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (Intel Dual Band Wireless-AC 8265) s podporou oboch pásem (2,4 a 5 GHz) a Bluetooth 4.2. Batéria má kapacitu 60Wh a jej výdrž sa pohybuje na úrovni štyroch hodín.

Testovaný notebook je veľmi dobrým riešením pre používateľov, ktorí potrebujú nielen mobilitu na cestách, ale tiež výkonné zariadenie s kompaktnejšími rozmermi. Páči sa nám spracovanie, ktoré je veľmi dobré a kvalitné, dostatočne výkonný procesor aj na  najnáročnejšie činnosti a tiež 16GB RAM. Menším obmedzením môže byť iba 256GB SSD a integrovaná grafická karta, ktorá nie je určená pre hráčov. Ocenili by sme však viac USB 3.0 portov. Poteší však nízka hmotnosť spolu s 2v1 dizajnom. Cena za nami testovanú konfiguráciu je 1800 eur.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-8650U, 4 jadrá / 8 vlákien, 1,9 – 4,2 GHz, 8 MB cache, 15 W TDP, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel Graphics 620
Pevný disk: SSD Intel Hynix SC311, 256GB, M.2
Operačná pamäť: 16GB SODIMM DDR3, 2100 MHz
Rozmery: 305×208×17 mm
Hmotnosť: 1190 gramov + 250 gramov adaptér
Displej: 13,3“, Full HD IPS, 1920×1080 px, dotykový lesklý
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 2×USB 3.0, 2× USB-C, 1× HDMI, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× microSD slot, 1× WWAN slot, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 60 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výborná konštrukcia šasi
+ Tenké šasi, nízka hmotnosť
+ Tichá, podsvietená klávesnica
+ Výkonný „U“ CPU, 16GB RAM
+ Dotykový Full HD IPS displej
+ Uhol otvorenia až do 360°
+ Funkcia 2v1 (NB a tablet)
+ Snímač odtlačkov prstov

Mínusy
– Obmedzená portová výbava
– 256GB SSD je dosť limitujúce
– Chýba lokalizácia klávesnice

Zapožičal: Dell

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno