Domov Počítače Recenzia: Dell Inspiron 15 7000 Gaming

Recenzia: Dell Inspiron 15 7000 Gaming

Zdielať

Výkonné notebooky sú na trhu azda od všetkých popredných výrobcov. V prípade firmy Dell sú doplnené o nadštandardnú podporu a záruku. Rad notebookov Inspiron je určený pre firemné využitie, ale tiež pre hráčov. Čo všetko prináša?

Testovaný model má veľmi kvalitné spracovanie. Povrch je príjemný na dotyk, má soft-touch úpravu. Pevnosť krytu je dobrá, pri silnejšom pritlačení má však miernu vôľu. Pripisujeme to aj faktu, že displej je so základňou spojený v strede jedným širokým pántom a po bokoch nemá už ďalšie pánty. Pokiaľ teda ide o konštrukciu, v prípade notebookov Dell sme videli už aj robustnejšie kúsky.

Na ľavej strane notebooku je napájací konektor, USB 3.0 port a slot na SD karty, napravo je gigabitový Ethernet RJ45, plnohodnotný HDMI, dvojica rýchlych USB 3.0 portov a spoločný 3,5 mm audio jack konektor (slúchadlá a mikrofón). Zadná strana má po stranách výduchy na chladenie procesora a grafickej karty. Na prednej strane je potom už len pásik červenej farby tvoriaci zaujímavý efekt.

Notebook používa na zobrazovanie nedotykový 15,6“ Full HD TN displej. Farby sú preto vyblednuté a nie vždy jasné, poteší však aspoň matný panel. Pri tejto kategórii by sme rozhodne očakávali IPS panel, ktorý sa vyznačuje nielen perfektnými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami. Je pre nás teda prekvapením použitý TN panel. Výrobca síce ponúka aj možnosť prispôsobiť a nastaviť si farby, ale to nie je podľa nás dostačujúce.

Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený nielen na multimediálne účely, ale tiež aj pre menej náročných herných maniakov. Aj kvôli zameraniu výrobca stavil na výkonné komponenty – štvorjadrový procesor Intel Core i7-7700HQ, taktovaný na 2,8 GHz, ktorý sa dokáže vďaka funkcii TurboBoost pretaktovať až na 3,8 GHz. K dispozícii má 6 MB vyrovnávaciu L3 cache a spotrebu 45W TDP. Model je zo siedmej generácie procesorov – Kaby Lake, ktoré sú vyrábané na pokročilom 14 nm procese.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. V tomto modeli je NVIDIA GeForce GTX 1050Ti so 4GB GDDR5. Karta zvládne náročné hry pri Full HD rozlíšení aj so zapnutým vyhladzovaním hrán, avšak pri najnovších a najnáročnejších hrách môže pri vyhladzovaním hrán nastať problém, takže užívateľ nemusí dosahovať plynulé hranie. Hoci ide o desktopovú grafiku (1050Ti), tá je na úrovni skôr strednej úrovne (pri porovnaní s predošlou generáciou na úrovni GTX 960). Napriek tomu ide o dostatočne výkonnú kartu na väčšinu hier a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Okrem tejto diskrétnej grafickej karty je dostupná aj integrovaná grafika (iGPU) priamo v procesore – Intel HD Graphic 630.

Operačná pamäť má 16GB DDR4 2400 MHz, pričom ide o jednokanálové zapojenie, čo znamená, že ju používateľ môže jednoducho rozšíriť doplnením druhého slotu a získať tak viac pamäte. Operačný systém Microsoft Windows 10 Pro je nainštalovaný na SSD Intel, ktorý má kapacitu 256GB. Vďaka tomu je systém rýchly a plynulý, je tu dosť miesta aj na inštaláciu softvéru či niekoľko hier. O úložné miesto však nebude núdza, keďže notebook ponúka aj ďalší 1TB disk Toshiba. Ide však o bežný HDD.

Klávesnica je typu chicklet s oddelenými klávesmi, doplnená o biele podsvietenie. Má dva stupne podsvietenia a veľmi dobre sa na nej píše. Lokalizované slovenské ani české rozloženie kláves tu však nečakajte – je tu iba anglická verzia popiskov. Zvuk je na veľmi dobrej úrovni, môžu za to stereo reproduktory, ktorý dopĺňa basový menič. Pochvalu si však nezaslúži hlučné chladenie, ktoré sa pri maximálnej záťaži pohybuje na úrovni Δ 35-40 dB. Pre úplnosť dodávame, že ide o prírastok hlučnosti (Δ) po odpočítaní pôvodného šumu v miestnosti.

Aký je ultrabook Dell Inspiron 15 7000 Gaming? Podľa nás je to zaujímavý a veľmi dobrý produkt, ktorý v sebe skrýva celkom dobré spracovanie, výkonný procesor a rýchly SSD. Ocenili by sme výkonnejšiu grafiku, avšak tu by šla aj cena hore. Je pre nás prekvapením TN panel, ktorý svojimi kvalitami nepresvedčí a oveľa viac by testovanému modelu pristal IPS panel. Hoci zabudované chladenie je pomerne hlučné, má to aj svoje výhody v podobe dobre ochladených komponentov. Poteší veľmi dobrá klávesnica, na ktorej sa dobre píše, je podsvietená, má však jedno ale. Má anglické rozloženie kláves a písanie dokumentov v slovenčine s interpunkciou je problém. Ako ďalšiu, veľmi podstatnú nevýhodu, považujeme príliš vysokú cenu. Napriek tomu však notebook od Dellu odporúčame. Ide o veľmi dobrú voľbu.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7700HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,8 – 3,8 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: integrovaná HD Graphics 630 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1050Ti, 4 GB GDDR5
Pevný disk: primárny SSD Intel SSDSCKKF256H6, 256GB, SATA + sekundárny HDD Toshiba MQ01ABD100, 1TB, 5400 rpm
Operačná pamäť: 16GB DDR4 SODIMM 2400 MHz + 1 slot voľný
Rozmery: 383×265×25,3 mm
Hmotnosť: 2800 gramov
Displej: 15,6“, Full HD TN, 1920×1080 pixelov, LED podsvietenie
Operačný systém: Windows 10 Pro, 64-bitový, SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 3× USB 3.0, 1× HDMI, 1× RJ45 LAN 10/100/1000 Mbps, 1× zámok Kensington, 1× vstup napájania, 1× kombinovaný slúchadlá/mikrofón
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 73 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Príjemný soft-touch povrch
+ Nedotykový Full HD displej
+ Výkonný procesor a rýchly SSD
+ Chicklet podsvietená klávesnica
+ 16GB RAM v základe, 1 slot voľný
+ Vzhľadom k 15,6“ nízka hmotnosť
+ Kvalita reprodukcie zvuku

Mínusy
– Vysoko nastavená cena za NB
– Grafika mohla byť výkonnejšia
– Spracovanie mohlo byť lepšie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Dell Inspiron 15 N-7567-N2-714K poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Zapožičal: Dell

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno