Domov Periférie Recenzia: D-Link DCH-M225 Music Everywhere

Recenzia: D-Link DCH-M225 Music Everywhere

Zdielať

Žijeme v bezdrôtovom svete, kde si jednotlivé digitálne zariadenia dokážu medzi sebou vymieňať informácie aj bez fyzického kontaktu a bez káblov. Na dobré sa rýchlo zvyká a preto očakávame rovnaký komfort aj pri počúvaní hudby z mobilov alebo tabletov.

D-Link DCH-M225 01

Adaptér D-Link DCH-M225 Music Everywhere prináša bezdrôtový komfort práve do tejto oblasti. S jeho pomocou premeníte prakticky ľubovoľné bežné reproduktory, alebo tradičný prekáblovaný audio systém (zosilňovač, Hi-Fi vežu) na moderné wireless zariadenie. Na rozdiel od väčšiny podobných riešení na trhu výrobca nevyužíva na prenos zvuku často nestabilné rozhranie Bluetooth, ale oveľa modernejšie Wi-Fi siete s väčšou priepustnosťou a oveľa dlhším dosahom.

D-Link sa môže jednoducho pripojiť do klasickej elektrickej zásuvky a následne do existujúcej Wi-Fi siete ako nové zariadenie, ktoré môže používateľ zdieľať v sieti so všetkými pripojenými zariadeniami. Dokáže však pracovať aj samostatne ako stand-alone zariadenie. V takomto prípade sa so svojím mobilom pripojíte cez Wi-Fi na vlastnú sieť, ktorú okolo seba vytvorí práve adaptér D-Link, ktorý dokonca dokáže pracovať aj ako bezdrôtový Wi-Fi repeater (predĺži dosah existujúcej siete).

D-Link DCH-M225 02

Bezpečnosť je zabezpečená tradičným šifrovaním, aké používajú bežné bezdrôtové siete, čiže aj do tejto „zásuvky“ sa pripája používateľ ako na bežný Wi-Fi router. Defaultné meno siete a prihlasovacie heslo sú pribalené na karičke v balení, no pre každý prípad sú vytlačené aj na výrobnom štítku na samotnom zariadení.

Zariadenie disponuje WPS tlačidlom, ktoré celý proces pripájania do sietí výrazne zjednoduší. V mobile, tablete, alebo počítači (áno, ide to i s PC, či notebookom) nie je nutné inštalovať žiadne špeciálne ovládače, ani žiadne doplnkové aplikácie. V prípade zariadení so systémom iOS/Mac OS sa využíva funkcia AirPlay, ktorá presmeruje všetky zvuky do D-Link Music Everywhere a Windows alebo Android využívajú na prenos štandard DLNA.

D-Link DCH-M225 03

Na prvý pohľad je to všetko skoro ideálne, lenže realita je vždy predsa len trochu iná. Apple a Windows fungovali relatívne bezproblémovo (v prípade Windows PC stačilo len zvoliť správny zvukový výstup v aplikáciách Media Player, prípadne v iTunes AirPlay podobne ako na Appe), no pri našich testoch sme narazili na problémy pri prehrávaní zo zariadení Android. V tomto prípade ale nejde o chybu D-Link, ale o nedokonalosť samotného Andorid, ktorý má nastavenie DLNA na úrovni aplikácií.

Samostatný systém nedokáže presmerovať zvuky do siete, ale musí to urobiť samotná aplikácia. Žiaľ toto nedokáže ani natívna YouTube aplikácia od Google. Nebojte sa, je to riešiteľné, len namiesto Google budete musieť použiť niektorú z alternatívnych aplikácií pre YouTube, ktorých je našťastie viac ako dosť a často ponúkajú oveľa lepšie možnosti  a zadarmo.

D-Link DCH-M225 04

Ťažko riešiteľným problémom ale budú špecializované aplikácie pre určité internetové rádiá. Väčšina testovaných teda fungovala bez problémov, našli sme aj zopár takých, ktoré nedokázali prenášať zvuk cez Wi-Fi, takže sa môže pokojne stať, že si cez túto zásuvku obľúbené rádio prosto neprehráte. Celý problém by pritom mohol elegantne vyriešiť samotný Google, keby zapol podporu DLNA na úrovni systému Android (podobne, ako to funguje u Apple). Takto celý problém len prehadzuje na vývojárov, ktorí nie vždy aktivujú túto funkciu (údajne je to len jeden riadok kódu, ktorý treba pridať do každej aplikácie – o to nepochopiteľnejšie je prečo nepodporuje režim samotná aplikácia Google YouTube).

Zatiaľ sme nespomenuli jednu dôležitú vec a to spôsob, akým sa prepája adaptér D-Link Music Everywhere s reproduktormi, resp. s audio systémom. Presne tak, ako všetci očakávajú – pomocou klasického káblu s 3,5 mm stereo jack konektorom (jeden kratší je pribalený). To umožňuje okrem reproduktorov aj priame pripojenie slúchadiel, no v tomto prípade je trochu diskutabilné využitie. Mobil alebo tabet sa totiž s D-Link využíva ako akési diaľkové ovládanie, takže je efektívnejšie pripojiť slúchadlá priamo. Zmysel by to dávalo snáď len pri použití s PC, kde si môžete hudbu prehrávať do inej miestnosti v dome, opäť je v prípade pripojených slúchadiel otázne ovládanie hlasitosti.

D-Link DCH-M225 05

Pri našich testoch nás zaujímalo aj to, koľko bezdrôtových zariadení sa môže naraz pripojiť k adaptéru, resp. ako sa bude správať, keď sa pokúsia dvaja ľudia naraz prehrávať bezdrôtovo hudbu. Platí tu jednoduché pravidlo – kto prv príde, ten prvý melie, čiže ten je pánom prehrávania. Druhý musí počkať, až dohrá hudba (prvé zariadenie zastaví prehrávanie pomocou PAUSE) a až potom môže druhé použiť PLAY. Toto riešenie sa nám veľmi páči, kedže dáva asi najväčší zmysel a nedochádza tak ku zbytočným konfliktom. Ak by používateľovi niekto v okolí trvale blokoval prístup, môže použiť ešte fyzický reset zariadenia, alebo ho jednoducho odpojiť od elektrickej zásuvky.

Otestovali sme tiež funkciu repeateru. Je to veľmi príjemný doplnok, ktorý dokáže v prípade potreby vyriešiť problémy s lepším pokrytím signálu Wi-Fi siete. Ak by ste si kupovali samotný repeater, tak jeho cena je veľmi podobná cene D-Link Music Everywhere, čiže v tomto prípade má zmysel kúpiť rovno adaptér D-Link, ktorý môžete využívať aj ako zariadenie na streamovanie hudby v dome.

D-Link DCH-M225 01

Cena testovaného adaptéru je asi dvojnásobne vyššia, než je cena podobného Bluetooth adaptéru, ktorý ma výrazne kratší dosah, menšiu stabilitu, no zas funguje lepšie s Android zariadeniami. Ak má používateľ Android a nechce sa trápiť s hľadaním alternatívnych aplikácií, odporúčame, aby sa títo záujemci rozhodli radšej pre Bluetooth adaptér. D-Link DCH-M225 Music Everywhere môžeme odporúčať ako skvelé doplnkové zariadenie pre majiteľov Apple, kde je komunikácia priam ukážková. Zariadenie je súčasťou konceptu mydlink Home, čiže sa dá ľahko integrovať s ďalšími D-Link produktmi pri tvorbe inteligentnej domácnosti.


Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 54,5×55×42 mm
Hmotnosť: 82 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Pásma:  2,4 GHz
Antény: 2×
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 300 Mbps
Zabezpečenie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2
Rozhranie: 1× RJ-45 (10/100 Mbps), 1× 3,5 mm jack
Ostatné:  DLNA, AirPlay

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ AirPlay a DLNA
+ Jednoduché použitie
+ Extender Wi-Fi

Mínusy
– Problém s Android (chyba systému, nie D-Linku)
– Cena (ak neplánujete využitie ako extender)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu D-Link DCH-M225 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: D-Link