Domov Periférie Recenzia: CyberPower BR1000ELCD-FR

Recenzia: CyberPower BR1000ELCD-FR

Zdielať

Hoci má spoločnosť širší segment, najviac sa preslávila zariadeniami UPS (záložnými systémami napájania), ktoré ocenia zákazníci práve pri výpadkoch elektrickej energie.

UPS sú známe tým, že už z ich názvu možno vyčítať pomerne veľa vlastností. Tak napríklad číslo 1000 znamená výkon 1000 VA, E značí európsku verziu (ktorá sa od americkej líši predovšetkým úrovňou napätia elektrickej siete – teda 230V), LCD upozorňuje na použitie LCD displeja, BR je skratkou pre „Brick“, teda tehlový (kockový) tvar a nakoniec FR označuje typ použitých zásuviek (podľa francúzskej normy používanej vo väčšine krajinách Európy). Záložný zdroj má osem zásuviek, všetky sú chránené proti prepätiu a štyri navyše zálohované. Z integrovaného nabíjacieho USB portu možno nabíjať smartfón, pričom k dispozícii je taktiež ďalší USB port pre monitoring.

Záložný zdroj má rozmery 166×118×288 mm a pôsobí na prvý pohľad robustne. Chýba nám integrovaný ventilátor chladenia, ktorý by sa aktivoval podľa prípadného prehriatia jednotky po dlhšom používaní. Vďaka vstupom a výstupom možno UPS-kou chrániť aj zariadenia ako telefón, modem, DSL, fax (RJ-11) a vďaka portu typu RJ-45 taktiež 10/100/1000 Base-T Ethernet. Zariadenie so vstupným výkonom 600W ku chodu používa simulovanú sínusoidu, čo je trochu nevýhoda, však všetko vynahrádza funkcia automatickej regulácie napätia (AVR) a prepäťová ochrana (respektíve ochrana proti rázom a špičkám). Na druhú stranu reálny sínusový priebeh v tejto cenovej kategórii pravdepodobne nie je k dispozícii ani u konkurencie.

LCD displej je prehľadný a jednoduchým prepnutím tlačidla na ňom možno zobraziť informácie ako aktuálny stav nabitia batérie, percentuálny stav zaťaženia alebo napätie na vstupe či výstupe zariadenia. Pokiaľ ide o batériu, je tu hermeticky uzavretý olovený akumulátor, čo znamená vysokú hmotnosť 6,5 kg. Vo výsledku pri polovičnej záťaži dokáže záložný zdroj fungovať šesť minút v kuse, pri maximálnej potom iba minútu, čo vyzerá síce veľmi málo, ale pri výpadku elektriny na zálohovanie rozrobenej práce alebo uloženie rozohranej to hry stačí. Pri odbere 60W však bez dodávky externej energie podľa výrobcu dokáže UPS fungovať hodinu. Nabitie na 100% potom trvá približne 8 – 9 hodín.

Zdroj záložného napájania CyberPower BR1000ELCD-FR môže byť zaujímavý pre používateľov najmä vďaka pomeru ceny a výkonu, cena sa pohybuje na úrovni 110 eur. K dispozícii je osem zásuviek, nabíjací USB port, ako aj ochrana telefónu alebo modemu. Prekáža nám iba simulovaný sínusový výstup, ktorý je však úplne kompenzovaný automatickou reguláciou napätia. 0cenili by sme ventilátor na prípadné chladenie jednotky.

Zapožičal: CyberPower

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno