Domov Audio Recenzia: Creative T50 Wireless a BT-W2 USB

Recenzia: Creative T50 Wireless a BT-W2 USB

Zdielať

Reproduktory sa často delia do dvoch kategórii – na RCA vstup, ktoré ponúknu audio kvalitu a druhé, ktoré sú síce bezdrôtové, ale kvalita zvuku z nich je celkom nízka. Creative sa pokúsil obe kategórie spojiť a výsledkom sú reproduktory T50 Wireless. Spolu s nimi sme testovali aj USB Bluetooth transceiver BT-W2.

creative-t50-wireless-01

Krabica T50 Wireless je veľká, tak ako aj samotné reproduktory. Vnútri ich nájdeme dva, spolu s napájacím káblom, adaptérom z RCA na 3,5 mm vstup a manuálmi. Rozmery samotných reproduktorov sú veľké. Aj keď pravdepodobne nepresiahne výšku obyčajného monitora, prerásť obrazovku notebooku pravdepodobne nebude problém.

creative-t50-wireless-02

Reproduktory sú vyrobené zo silného čierneho plastu, ktorý má prednú stranu lesklú a ostatné matné. Odnímateľné stojany majú malé protišmykové podložky, ktorých úlohou je aj absorbovať vibrácie. V tele reproduktora sú tri meniče, pričom stredný prehráva skôr vysoké frekvencie, zatiaľ čo vrchný a spodný sú zamerané skôr na stredné frekvencie.

creative-t50-wireless-03

Všetky meniče sú nahnuté jemne dohora, zvuk teda nejde presne dopredu, ale aj trochu vyššie. Kombinácia meničov MTM (mid-range, tweeter, mid-range) umožňuje dobrý zvuk pri všetkých zvukových žánroch. BasXPort na vrchnej strane má nahradiť chýbajúci subwoofer a reprodukovať nízkofrekvenčné zvuky. Je skonštruovaný tak, aby priniesol dobré basy aj bez dedikovaného subwoofera.

creative-t50-wireless-04

Predná strana ľavého reproduktora ponúka tri chrómové gombíky na ovládanie basov, výšok a hlasitosti. Pod nimi nájdeme 3,5 mm jack na slúchadlá a po jeho stranách aj podsvietené tlačidlá napájania a Bluetooth párovania. Aj keď sa reproduktory volajú Wireless, potrebujú neustále energiu. Ide totiž len o obyčajnú 2.0 stereo zostavu s pridanou možnosťou pripojenia cez Bluetooth.

creative-t50-wireless-05

Pripojenie cez Bluetooth možno realizovať cez tradičné spárovanie alebo jednoducho cez NFC, ktoré tieto reproduktory ponúkajú. Výrobca na vrchnú stranu ľavého reproduktora umiestnil logo tejto technológie, aby upozornil na jej prítomnosť. Kábel je okrem dodania elektriny potrebný aj na prepojenie samotných reproduktorov.

creative-t50-wireless-06

Ľavý reproduktor má kábel, ktorý sa zapája do pravého reproduktora. Jeho dĺžka je 1,5 metra, čo stačí. Do pravého reproduktora sa takisto zapája aj 27V AC adaptér, ktorý je napojený na 3,3 metrový kábel. Dosiahnutie zástrčky v diaľke problémom určite nebude. Okrem týchto dvoch pripojení je možné do zadnej strany zapojiť aj 3,5 mm vstup, v prípade, že Bluetooth nie je dostupný.

creative-t50-wireless-07

Zvukový výstup reproduktorov nesklamal. T50 Wireless dokáže naplniť kvalitným zvukom celú obývačku, čo je na reproduktory takejto veľkosti pomerne prekvapivé. Nech sme prehrávali žáner hudby akýkoľvek, vysoké, stredné, či nízke frekvencie boli čisté aj na najvyšších hlasitostiach bez akéhokoľvek skreslenia. BasXPort síce nie je taký dobrý, ako samotný subwoofer, avšak aj napriek sú basy nesmierne kvalitné, aj v porovnaní s inými 2.0 reproduktorovými systémami bez subwoofera.

creative-t50-wireless-08

Výsledok by bol asi lepší, keby boli reproduktory vyrobené z dreva, ale sťažovať sa nemôžeme. NFC funguje bezchybne, tradičné Bluetooth spárovanie trvá dlhšie. Dosah Bluetoothu nie je najväčší, keďže zvuk začne vypadávať po zhruba piatich metroch. Nevýhodou je aj fakt, že reproduktory sa dajú po 10 minútach neaktivity do spánkového režimu. Niekedy je teda potrebné často opakovať proces pripájania sa.

creative-bt-w2-usb-01

Počas nášho testovania sme vyskúšali aj kodek aptX cez Bluetooth, v čom nám pomohol Bluetooth transceiver s kódovým označením BT-W2, tiež od spoločnosti Creative. Ten je omnoho menší dokonca aj oproti veľmi malým USB kľúčom, a aj napriek tomu na ňom nájdeme pomerne veľké tlačidlo na párovanie s akýmkoľvek Bluetooth audio zariadením. Proces párovania je jednoduchý, stačí počas spúšťania párovacieho módu na nejakom audio zariadení podržať tlačidlo na transceiveri, a tieto dva prístroje sa nájdu.

creative-bt-w2-usb-02

Podporovaný je Windows, Mac OS X, Linux a dokonca aj PlayStation 4, zábrany by teda nemali byť žiadne. A čo sa kvality zvuku týka, tá je podľa nás pri reproduktorovej sústave T50 Wireless lepšia, ako pri použití 3,5 mm kábla, avšak to môže byť spôsobené zlým zosilňovačom, prípadne DAC čipom na základnej doske nášho počítača, či v smartfóne, s ktorým sme sústavu testovali.

creative-t50-wireless-01

Creative T50 Wireless stojí vyše 150 eur a za Creative BT-W2 USB Transceiver je potrebné zaplatiť okolo 30 eur. T50 Wireless je teda veľmi dobrou reproduktorovou sústavou, ktorú odporúčame používateľom, ktorí chcú mať špičkový zvuk a moderné technológie v jednom zariadení a pokiaľ sa títo používatelia obávajú, že DAC čip a zosilňovač na T50 stačiť nebudú, môžu zainvestovať aj do USB transceivera BT-W2.Creative T50 Wireless

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 316×91×186 mm ľavý a 316×91×196 mm pravý
Hmotnosť: 3100 gramov (1500 gramov ľavý, 1600 gramov pravý)
Frekvenčný rozsah: neudané
Pripojenie: Bluetooth, 3,5 mm audio jack, RCA
Výstupný výkon: neudané
Menič:
Podporované profily: A2DP
Podporované kodeky: aptX, SBC
Ďalšie výhody: NFC, Wireless

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Perfektný zvukový prejav
+ NFC a podpora aptX
+ Štýlový dizajn konštrukcie

Mínusy
– Pomerne malý dosah Bluetooth a režim spánku

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Creative BT-W2 USB

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 25×25×25 mm
Hmotnosť: 90 gramov
Bluetooth profily: A2DP, AVRCP
Bezdrôtová technológia: Bluetooth 2.1 + EDR
Audio kodeky: FastStream, SBC, aptX, aptX- Low Latency

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Kompaktné rozmery
+ Jednoduché spárovanie
+ Podpora mnohých audio kodekov
+ Dobrá zvuková kvalita a dosah

Mínusy
– Iba Bluetooth 2.1
– Pomerne vysoká cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Zapožičal: Creative

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno